رئیس‌جمهور چین: یک دوست خوب را از دست دادیم

تهران - ایرنا - به دنبال شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سانحه سقوط بالگرد، «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهورچین به همراه چند مقامات این کشور در پیامی خطاب به «محمد مخبر» معاون‌اول رئیس‌جمهوری، این ضایعه را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت و نوشت: مردم چین یک دوست خوب را از دست دادند

به گزارش ایرنا از شبکه تلویزیونی چین، شی‌ جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین به همراه برخی مقامات این کشور امروز(دوشنبه ۳۱ اردیبهشت) شهادت آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و تیم همراهش در سانحه سقوط بالگرد را تسلیت گفتند.

شی در پیام تسلیت خود خطاب به محمد مخبر آورده است: از شنیدن خبر درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط بالگرد شوکه شدم. اینجانب به نمایندگی از دولت و ملت چین، ضمن تسلیت عمیق به جنابعالی، مراتب همدری خالصانه خود را به شما، خانواده آقای رئیسی و دولت و مردم ایران ابراز می نمایم.

در ادامه پیام تسلیت رئیس‌جمهوری چین آمده است: پس از انتصاب به عنوان رئیس جمهوری ایران، جناب آقای ‌رئیسی برای تضمین امنیت و ثبات ایران و پیشبرد توسعه و رونق کشور نقش مهمی را ایفا نمود و همچنین به تلاش های مثبت جهت تحکیم و تقویت مشارکت راهبردی جامع چین و ایران پرداخت. درگذشت ایشان یک فقدان بزرگ برای مردم ایران است و مردم چین نیز یک دوست خوب را از دست دادند و من از این خبر بسیار غمگین شدم.

در پایان پیام تسلیت شی جین‌پینگ آمده است: دولت و مردم چین دوستی دیرینه چین و ایران را بسیار گرامی می دارند. باور دارم با تلاش مشترک فیمابین، مشارکت راهبردی جامع چین و ایران به طور مداوم تحکیم و توسعه پیدا می کند.

رئیس‌جمهور چین: یک دوست خوب را از دست دادیم

وانگ یی وزیر امور خارجه چین هم ضمن تسلیت به درگذشت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و همتای خود دکتر امیر حسین امیرعبداللهیان را به دولت و مردم ایران تسلیت گفت.

وی با بیان اینکه پکن در این زمینه ابراز تاسف عمیق می‌کند،تصریح کرد ما صمیمانه همدردی خود را با خانواده ها، دولت و ملت ایران اعلام می کنیم.

وانگ همچنین اظهار داشت: رئیسی و امیر عبداللهیان کمک‌های مهمی در توسعه روابط چین و ایران و همکاری های دوستانه در منطقه داشتند.

چانگ خوا سفیر سابق چین در تهران نیز در پیامی نوشت:  از شنیدن شهادت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شوکه شدم و تسلیت عرض می کنم. من در دوره تصدی سفارت چین در تهران بارها با آنها ملاقات کردم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha