۱۸ ساعت جست‌وجو و تفحص/شهادت آیت الله رئیسی و همراهان تایید شد

تهران- ایرنا- پس از اعلام خبر وقوع حادثه برای بالگرد حامل رییس جمهور در بعدازظهر روز یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - تیم های امدادی به محل وقوع حادثه اعزام شدند و عملیات جست و جو و تفحص طی ۱۸ ساعت گذشته ادامه داشت و بر اساس آخرین خبرها حوالی ساعت ۶ صبح روز دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - محل وقوع سانحه پیدا و ساعت ۸ صبح به طور رسمی خبر شهادت رئیس جمهور و هیات همراه وی تایید شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بعدازظهر روز یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت- خبر وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیس جمهور منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود در استان آذربایجان شرقی منتشر شد.

آیت‌الله رئیسی، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و چند تن دیگر از همراهان از جمله سرنشینان این بالگرد بودند که  به گفته وزیر کشور فرود سخت داشته است.

با وجود رسیدن تیم های امدادی به منطقه، شرایط سخت آب و هوایی و مه سنگین تلاش گروه‌های امدادی را برای جست وجو و یافتن سانحه دیدگان با سختی روبرو کرده بود.

آیت‌الله رئیسی برای افتتاح سد مشترک قیزقلعه‌سی بر روی رودخانه مرزی ارس به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود

وزیر کشور وقوع این حادثه را تایید و اعلام کرد که عملیات جست و جو زمان بر است.

حدود یک ساعت بعد از زمان اعلام وقوع سانحه برای بالگرد حامل رییس جمهور و همراهان وی به امدادگران، تیم های امدادی به منطقه عمومی ورزقان که حادثه در آنجا روی داده، رسیدند و جست و جوها آغاز شد.

ابتدا ۲۰ تیم امدادی و پهپادی از استان‌های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به منطقه اعزام شدند اما به دلیل صعب العبور بودن منطقه، شرایط کوهستانی و جنگلی آن و همچنین شرایط آب و هوایی نامناسب بویژه مه شدید، عملیات جست و جو و نجات زمانبر خواهد بود.

اخبار گروه اجتماعی ایرنا از امدادرسانی به حادثه دیدگان این سانحه که از ساعت ۱۶:۵۱ روز ۳۰ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۸ صبح روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت به روز رسانی شد، به شرح زیر است:

آخرین خبرهای امدادی از سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ شناسایی دو نقطه حرارتی

رئیس جمهور ایران به شهادت رسید

ساعت هشت صبح روز دوشنبه به طور رسمی کانال جمعیت هلتل احمر اعلام کرد: رئیس جمهور مردمی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران، حضرت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در حین خدمت به مردم شهید پرور ایران اسلامی و همراهانش به شهادت رسید.

با وجود اعزام ده‌ها گروه امدادی واکنش سریع برای امداد به  رئیس‌جمهور و همراهانش، تلاش‌ها برای پیدا کردن بالگرد سانحه دیده به علت مه آلود بودن هوا و سخت  گذر بودن منطقه جنگلی و کوهستانی، ساعتها به طول انجامید.  سرانجام بامداد امروز گروه‌های امدادی مردمی و هلال احمر با استفاده از پهپادهای ایرانی ردیاب بالگرد سانحه دیده را کشف کردند. 

در این سانحه هوایی، رئیس جمهور و همراهان او از جمله آقای امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه،  آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز،  رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، و همچنین سرتیم حفاظت رئیس جمهور و خلبانان و کادر پرواز بالگرد به شهادت رسیدند.

محل بالگرد سانحه دیده رئیس جمهور پیدا شد

ساعت ۶ صبح روز دوشنبه پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر از پیدا شدن محل لاشه بالگرد سانحه دیده رئیس جمهور و همراهان وی خبر داد و گفت: تیم‌های جست‌وجو و نجات هلال‌احمر به محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور رسیده‌اند.

وی ادامه داد: ۷۳ تیم امدادی، در منطقه جست‌وجوی بالگرد حادثه‌دیده در روستای طویل به همراه تجهیزات پیشرفته و تخصصی حضور دارند.

کولیوند تصریح کرد: تیم‌های امدادی هلال‌احمر با وجود شرایط جوی منطقه، صعب العبور بودن و همچنین تاریکی شب، لحظه‌ای از تلاش نایستادند.

وی افزود: با وجود مه‌گرفتگی و بارانی بودن، عملیات جست‌وجو با وجود شرایط سخت و کاهش دید در منطقه و همچنین مخاطرات محیطی از سوی تیم‌های امدادی ادامه از عصر روز گذشته(یکشنبه) ادامه یافته است.

حرکت تیم‌های امدادی به سمت نقاط حرارتی

ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه‌ شماره ۵ خود که ساعت ۴:۳۰ صبح دوشنبه منتشر شد از حرکت تیم‌های امدادی هلال‌احمر به ۲ نقطه حرارتی شناسایی شده محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان وی خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به شناسایی ۲ نقطه حرارتی توسط پهپاد ترکیه‌ای در روستای طویل، تیم‌های امدادی هلال‌احمر به سمت محل احتمالی فرود بالگرد در حرکتند.

«در حال حاضر تعداد ۷۳ تیم امدادی، در منطقه جست‌وجوی بالگرد حادثه‌دیده در روستای طویل حضور دارند که از این تعداد، ۲۳ تیم‌ آنست هلال‌احمر (سگ‌های زنده‌یاب) هستند که به همراه تجهیزات پیشرفته و تخصصی از تهران و استان‌های مجاور به منطقه وقوع حادثه اعزام شده‌اند.»

شرایط منطقه بارانی و مه گرفته است

ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه‌ شماره ۴، که ساعت ۱: ۳۰ بامداد منتشر شد، نوشت: تیم‌های تخصصی این جمعیت با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود، در حال جست‌وجوی منطقه احتمالی وقوع حادثه هستند.

بر اساس این بیانیه، در حال حاضر تعداد ۶۵ تیم امدادی، در شرق معدن مس سونگون و روستای اوزی در جست‌وجوی بالگرد حادثه‌دیده هستند و به دلیل حساسیت شرایط، تعداد تیم‌های اعزامی آنست هلال‌احمر (سگ‌های زنده‌یاب) به همراه تجهیزات پیشرفته و تخصصی از تهران و استان‌های مجاور به منطقه وقوع حادثه به ۲۱ تیم افزایش یافته است.

شرایط جوی منطقه، مه‌گرفته و بارانی بوده و عملیات جست‌وجو با وجود شرایط سخت و کاهش دید در منطقه و همچنین مخاطرات محیطی با کندی مواجه است.

اخبار رسمی در قالب اطلاعیه هلال‌احمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام می‌شود

ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه شماره ۳ درخصوص آخرین اقدامات جست‌وجو در سانحه بالگرد رئیس جمهوری اعلام کرد که اخبار رسمی در قالب اطلاعیه هلال‌احمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام می‌شود

بر اساس این اطلاعیه، با توجه به نشر اخبار از منبع برخی رسانه‌های محلی مبنی بر رسیدن امدادگران به بالگرد حامل رئیس جمهوری، خلاف واقع بوده و صرفا گمانه‌زنی است. اخبار رسمی در قالب اطلاعیه هلال‌احمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام می‌شود.

مشغول بررسی صحت گزارش‌های ارسالی درمورد تماس‌ های برقرار شده هستیم

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که آیا از طرف ارتباطات سیار تماسی برقرار شده یا نه گفت: در حال رصد گزارش‌های ارسالی و بررسی صحت و سقم این موضوع هستیم و امیدواریم در دقایق آینده اعلام قطعی کنیم.

یعقوب سلیمانی یکشنبه شب افزود: به محض وقوع حادثه برای بالگرد حامل رئیس جمهور، جمعیت هلال احمر با همه توان وارد صحنه شد و اکنون ۴۸ تیم عملیاتی واکنش سریع و ۱۵ تیم آنست (سگ‌های جست‌وجوگر هلال‌احمر) در منطقه حضور دارند.

وی ادامه داد: براساس آخرین خبرها پنج تیم عملیاتی به مختصاتی که سازمان هوا و فضا اعلام کرده که محل حادثه بالگرد است نزدیک شده‌اند و امیدواریم شاهد خبر خوش از این تیم‌ها باشیم.

تعداد نیروهای امدادگر در محل حادثه بالگرد حامل رییس جمهور به ۲۴۰ تن رسید

ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه‌ شماره ۲ خود که ساعت ۲۱ منتشر شد، اعلام کرد ۲۴۰ امدادگر در محل حادثه حضور دارند و در حال حاضر روستای اوزی، محل استقرار تیم‌های پشتیبان، خودروهای امدادی، آمبولانس بیمارستان، تیم پهبادی، ارتباطات رادیویی هلال‌احمر است.

تعداد تیم‌های امداد و جست‌وجو به ۶۵ گروه رسید

رئیس جمعیت هلال احمر ساعت ۲۱ شامگاه یکشنبه اعلام کرد: ۶۵ تیم تخصصی جست و جو و نجات در منطقه حادثه بالگرد رئیس جمهور در حال جست و جو هستند.

پیرحسین کولیوند افزود: لحظه به لحظه به تیم‌های امدادی اضافه می‌شود اما شرایط منطقه سخت است و امکان جست و جو را کندتر کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به تاریکی شب، شرایط آب و هوایی و بارندگی، جست و جو تا حدودی کندتر شده است و تقریبا مناطقی که احساس می شود این بالگرد وجود داشته باشد، تیم های ما به محل نزدیک می شوند و امیدواریم خدا کمک کند که به نتیجه برسیم.

اطلاعیه شماره یک ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر درباره حادثه بالگرد رئیس جمهور

جمعیت هلال احمر در نخستین اطلاعیه خود که ساعت ۲۰ شامگاه یکشنبه منتشر شد، اعلام کرد: ۲۳۰ امدادگر واکنش سریع و تخصصی کوهستان هلال‌احمر از ساعات اولیه در محل حادثه حاضر و در مسیر رسیدن به نقطه احتمالی حادثه هستند.

گزارش‌های اولیه حاکی است محل احتمالی حادثه شناسایی شده و امدادگران در این مسیر در حال حرکت هستند. اکنون برای تقویت تیم‌های امدادی و به‌کارگیری همه امکانات، ۱۵ تیم آنست هلال‌احمر (سگ‌های زنده‌یاب) در حال جست‌وجوی منطقه هستند.

آخرین خبرهای امدادی از سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ شناسایی دو نقطه حرارتی

به اخبار غیر رسمی منتشر شده در فضای مجازی توجه نکنید

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: به اخباری که در فضای مجازی منتشر شده و به تعداد مصدومان و یا فوتی ها اشاره کرده است، توجه نکنید.

بابک یکتاپرست شامگاه یکشنبه با اشاره به اینکه تاکنون هیچ یک از تیم های امدادی به محل سانحه نرسیده اند، افزود: هر گونه گمانه زنی و انتشار اخبار غیر رسمی درباره تعداد مصدومین کذب است و سندیت ندارد.

۴ تیم جست وجوگر تخصصی نزدیک محل وقوع سانحه بالگرد رئیس جمهور هستند

رئیس اتاق عملیات هلال احمر گفت: اکنون ۴۶ تیم برای جست وجو در محل حادثه بالگرد رئیس جمهور و همراهان وی در منطقه اعزام شده و چهار تیم تخصصی نزدیک محل وقوع سانحه هستند.

راضیه عالیشوندی یکشنبه شب اظهار داشت: به منظور پیگیری امور مربوط به وقوع این حادثه، علاوه بر اینکه رئیس جمعیت هلال احمر و تیم‌های مختلف امدادی به این منطقه اعزام شده‌اند، ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری در هلال احمر تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: اکنون ۴۶ تیم امدادی و جست‌وجوی تخصصی هلال‌احمر به همراه ۱۵ تیم آنست (سگ‌های جست‌وجوگر هلال‌احمر) از استان آذربایجان شرقی و استان‌های همجوار در محل حضور دارند و با منطقه‌بندی محل سانحه در حال جست‌وجوی بالگرد حامل رئیس جمهوری هستند.

عالیشوندی ادامه داد: چهار تیم از تیم‌های تخصصی به مختصات سازمان هوا و فضا که به ما اعلام شده بود یعنی در محل وقوع حادثه نزدیک شده‌اند اما چون شرایط جوی نامساعد و سخت گذر است کار به سختی پیش می‌رود و امکان جست و جو به صورت پهپاد و بالگرد وجود ندارد.

رئیس اتاق عملیات هلال احمر گفت: با توجه به اینکه این چهار تیم در محل وقوع حادثه قرار دارند این تیم‌ها گزارش لحظه‌ای به اتاق عملیات هلال احمر اعلام می‌کنند.

اعزام نیروهای امدادی و تکاوری پلیس

سردار سعید منتظر المهدی سخنگوی فراجا از حضور نیروهای امدادی و یگانهای ویژه و تکاوری پلیس بهمراه یگان موتورسوار درمناطق صعب العبور و همچنین سگهای آموزش دیده در منطقه احتمالی سانحه هلی کوپتر رییس جمهور خبرداد.

اعزام مرزبانان و تیم‌های امدادی به محل حادثه

فرمانده مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران از اعزام مرزبانان و تیم‌های امدادی به محل حادثه فرود سخت بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان وی خبر داد.

سردار احمدعلی گودرزی گفت: از ابتدای دریافت خبر بروز حادثه برای بالگرد حامل رئیس جمهور اسلامی ایران و همراهان وی، دستورات لازم جهت اعزام مرزبانان به محل حادثه صادر شد و مرزبانان در کنار دیگر تیم های امدادی در حال جست‌وجو هستند.

وی ادامه داد: همه امکانات و تجهیزات برای تسریع در عملیات جستجو نیز به محل حادثه اعزام شده‌ است.

آخرین خبرهای امدادی از سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ شناسایی دو نقطه حرارتی

تذکر دادستانی تهران به برخی افراد رسانه‌ای درباره سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور

دادستانی عمومی و انقلاب تهران در پی سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور به برخی افراد رسانه‌ای که با تولید محتوا درباره وقوع این حادثه اخبار کذبی منتشر کردند، تذکر داد.

طی ساعات گذشته و با انتشار اخباری در رابطه با سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور برخی افراد رسانه‌ای با تولید محتوا درباره وقوع این حادثه اخبار کذبی منتشر کردند.

در نتیجه این اتفاق دادستانی عمومی و انقلاب تهران با ورود به این موضوع طی ساعات گذشته به تعدادی از افرادی که تشویش اذهان عمومی کرده بودند تذکر داده است.

همه امکانات درمانی در محل وقوع حادثه برای بالگرد رئیس جمهور مستقر شده است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه امکانات درمانی، پزشکی و اتوبوس آمبولانس،‌پزشکان متخصص و جراحان در محل منطقه مس سونگون که بالگرد حامل رئیس جمهور دچار سانحه شد، مستقر شده است.

بهرام عین‌اللهی اظهار داشت: اکنون ما در منطقه در مس سونگون هستیم و همه نیروهای امدادی مشغول جست و جو برای یافتن بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه منطقه بسیار مه‌آلود است، به همین دلیل امکان جست و جو بسیار سخت است اما با این وجود همه امکانات درمانی اتوبوس آمبولانس، جراح و پزشکان در محل مستقر هستند.

اعزام ۸ آمبولانس به محل وقوع سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ امکان امداد هوایی وجود ندارد

سخنگوی اورژانس کشور از اعزام ۸ دستگاه آمبولانس به منطقه وقوع سانحه برای بالگرد حامل رییس جمهور خبر داد و گفت: به دلیل مه شدید امکان امداد هوایی وجود ندارد.

بابک یکتاپرست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت اعزام تیم های امدادی به ورزقان در آذربایجان شرقی اظهار داشت: از زمان اعلام‌وقوع سانحه تیم های امدادی اورژانس شامل تکنسین و پزشک به محل اعزام شدند و اکنون در محل اعلام حادثه حضور دارند.

یکتاپرست اظهار داشت: یک بالگرد اورژانس هم برای امدادرسانی اعزام شده بود که به دلیل مه شدید نتوانست در منطقه فرود بیاید و مجبور به بازگشت شد.

وی ادامه داد: امدادگران اورژانس نیز به صورت زمینی در حال جست و جو و یافتن محل حادثه هستند.

یکتاپرست خاطر نشان کرد: مه در منطقه به قدری شدید است که میدان دید را کاهش داده است.

امدادگران از همه مسیرها در حال جست‌وجو هستند/ استان‌های معین فراخوانده شدند

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: اکنون امدادگران این جمعیت با ۴۰ تیم واکنش سریع همه مسیرها را برای یافتن بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان در حال جست‌وجو هستند به همین منظور تیم‌های واکنش سریع و امدادگر استان‌های معین نیز فراخوانده شدند.

پیرحسین کولیوند درباره آخرین تلاش‌های برای امدادرسانی به بالگرد حامل رئیس جمهور اظهار داشت: ۴۰ تیم واکنش سریع در حال بررسی هستند و منطقه را پایش می‌کنیم با توجه به نشانه‌هایی که در منطقه داریم شرایط جوی بسیار نامساعد و سخت گذر است اما با تمام تلاش اقدامات جست وجو انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برای جست وجو از پهپاد استفاده کردیم اما با توجه به شرایط جوی هوا امکان جست و جوی هوایی وجود ندارد به همین منظور از طریق نیروهای واکنش سریع در حال جست و جو منطقه هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر عصر امروز به همراه بابک محمودی رئیس سازمان امداد و نجات برای بازدید از روند جستجوی بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان عازم تبریز شد.

آخرین خبرهای امدادی از سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ شناسایی دو نقطه حرارتی


اورژانس تبریز به حالت آماده باش کامل در آمد

به دستور رئیس سازمان اورژانس کشور، تیم واکنش سریع اورژانس تبریز همراه با ۸ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه عملیات اعزام شد.

گفتنی است بالگرد اورژانس تبریز نیز در منطقه ورزقان در حالت آماده باش قرار دارد اما به علت مه گرفتگی امکان پرواز وجود ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha