سید محرومان شهید راه خدمت شد

تهران - ایرنا - آیت الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.

براساس گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، آیت الله رئیسی رئیس‌جمهور عصر امروز یک شنبه-۳۰ اردیبهشت پس از افتتاح "سد قیز قلعه سی" به منظور افتتاح "ارتقای کیفیت پالایشگاه تبریز" به این شهر عازم شد و بالگرد وی در این مسیر در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شد.

زمان و نحوه برگزاری اختتامیه و افتتاحیه مجالس یازدهم و دوازدهم تغییر می‌کند

بیانیه هیات دولت: مسیر پر افتخار آیت الله رئیسی قهرمان و خادم ملت ادامه دارد

۸:۳۰ هیأت دولت در پی شهادت رئیس جمهور و هیأت همراه در بیانیه ای آورد: مسیر پر افتخار و خدمت با تاسی به روحیه خستگی ناپذیر آیت الله رئیسی قهرمان و خادم ملت و یار وفادار رهبری ادامه خواهد داشت و کوچکترین خللی در مدیریت جهادی کشور ایجاد نخواهد شد.

منصوری: آیت الله رئیسی نقطه امید ما بود

۸:۲۲ معاون اجرائی رئیس جمهور گفت: آیت الله رئیسی نقطه امید ما بود، ایشان مرد جهاد و مبارزه و کار شبانه روزی بودند.

جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست مخبر برگزار شد

۸:۲۰ در پی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی، جلسه فوق العاده هیأت دولت به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. هیأت دولت به همین منظور جلسه فوق العاده ای را تشکیل داده است.

روح بلند رئیس‌جمهور مردمی و انقلابی ایران به ملکوت اعلی پیوست

۸:۰۰ آیت الله سید ابراهیم رئیسی، خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.

منابع محلی که هم اکنون در محل حادثه بالگرد حامل رئیس‌جمهور حضور دارند، خبر شهادت رئیس‌جمهور و همراهانش را تایید کردند.

 محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد

۵:۴۴ نیروهای امدادی در حال نزدیک شدن به محل سانحه هستند.

حرکت تیم‌های امدادی به سمت نقاط حرارتی محل سانحه بالگرد رئیس جمهور

۴:۵۸ ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه‌ شماره ۵ خود، از حرکت تیم‌های امدادی هلال‌احمر به ۲ نقطه حرارتی شناسایی شده محل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهان وی خبر داد.

مشخص شدن مختصات دقیق محل سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور

۴:۱۲ براساس اعلام منابع میدانی، مختصات دقیق موقعیت جغرافیایی بالگرد سانحه دیده حامل رئیس‌جمهور با پایش هوایی منطقه مشخص شد.

 پهپاد آکینجی ترکیه یک نقطه حرارتی که احتمالا متعلق به محل سقوط بالگرد است را تشخیص داده و اطلاعات مربوطه را به طرف ایرانی ارسال کرد

۳:۵۰

بارگیری هلی‌کوپتر جستجوی روسیه برای الحاق به عملیات نجات

۳:۴۰  وزارت شرایط اضطراری روسیه یک هلیکوپتر جستجو و نجات را برای انتقال به ایران در هواپیمای ایلیوشین ۷۶ بارگیری کرد.

تصاویری از پهپاد آکینجی ترکیه که در عملیات جستجو و نجات بالگرد رئیس جمهور در حال گشت زنی بر فراز منطقه محل سانحه است

۲:۲۰ 

حضور خودجوش هموطنانی که به منطقه ورزقان آشنایی دارند برای کمک به نیروهای امدادی
۲:۰۰ 

اطلاعیه شماره ۴ هلال‌احمر در رابطه با حادثه بالگرد حامل رئیس جمهور

۱:۴۷ ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه‌ شماره ۴، آخرین اقدامات جست‌ وجو در سانحه بالگرد رئیس جمهوری را تشریح کرد.

قدردانی وزارت‌خارجه از همبستگی دولت‌ و ملت‌ها با مردم ایران در پی سانحه‌ بالگرد رئیس‌جمهور

۱:۴۲ وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای از ابراز احساسات و عواطف انسانی و همبستگی تعداد زیادی از دولت‌ها و ملت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی با دولت و مردم ایران در پی سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور و پیشنهادهای صمیمانه آنها در کمک و یاری به عملیات جست وجو و نجات تشکر و قدردانی کرد.

اعزام دو فروند هواپیمای پیشرفته و بالگردهای ویژه روسیه به تبریز 

۱:۱۱ دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه در تماس مجدد با معاون اول رئیس جمهور ضمن اعلام جلسه فوق العاده پوتین با حضور مقامات عالی دولتی روسیه و سفیر ایران، گفت: تا ساعتی دیگر دو فروند هواپیمای پیشرفته با بالگردهای ویژه به همراه ۵۰ نیروی امداد حرفه‌ای کوهستان به تبریز اعزام خواهد شد.

عملیات جستجو برای یافتن بالگرد رییس جمهور با آرایش نظامی ادامه دارد

 ۰:۰۰ فرمانده سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی با اعلام اینکه نیروهای مسلح و گروه های جهادی در عملیات جستجوی بالگرد حامل رییس جمهور و هیات همراه شرکت دارند، گفت: پایش منطقه به صورت آرایش نظامی ادامه دارد.

ارتباط تلفنی رئیس جمهور عراق با مخبر در پی سانحه بالگرد رئیس جمهور

۲۳:۴۹ رئیس جمهور عراق در گفتگوی تلفنی با معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان ضمن ابراز نگرانی برای سانحه پیش آمده برای رئیس جمهوری اسلامی ایران، برای وی و هیات همراه از طرف دولت و ملت عراق آرزوی سلامتی کرد.

فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیس جمهور رفت

۲۲:۴۸  فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند تا ضمن بررسی مورد، دستورات را برای تسریع در جستجو صادر کند.

امیداریم تا دقایق آینده شاهد خبر خوش باشیم

۲۱:۲۹ یعقوب سلیمانی، دبیر کل جمعیت هلال احمر با حضور در ستاد مدیریت شرایط اضطراری جمعیت هلال احمر گفت: ۱۵ تیم عملیاتی واکنش سریع در منطقه حادثه حضور دارند. ۵ تیم عملیاتی هلال احمر به مختصات اعلامی توسط سازمان هوافضا، نزدیک شده‌اند. ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری جمعیت هلال احمر تشکیل شده و آمادگی کامل وجود دارد. گزارشاتی مبنی بر تماس از افراد حاضر در بالگرد رئیس جمهور داشتیم که در حال بررسی صحت و سقم آن هستیم.

برقراری تماس با دو همراه رئیس جمهور در بالگرد/ حادثه سختی نبوده است

۲۱:۱۵ معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در یافتن بالگرد رئیس‌جمهور، گفت: با دو نفر از همراهان رئیس‌جمهور در چند نوبت ارتباط برقرار کرده‌ایم و به نظر می‌رسد که حادثه سختی نبوده است.

رهبر انقلاب: امیدواریم رئیس جمهور به آغوش ملت برگردد

۲۰:۴۰ رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب در دیدار جمعی از خانواده‌های سپاهیان پاسدار که به مناسبت شب میلاد امام رضا(ع) برگزار شد، با ابراز تاثر از حادثه نگران کننده عصر امروز برای رئیس جمهور محترم و همراهان ایشان گفتند: امیدواریم خداوند متعال رئیس جمهور محترم و مغتنم و همراهان ایشان را به آغوش ملت برگرداند. همه برای سلامت این جمع خدمت‌گزار دعا کنند. ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

۲۰:۳۳ وزیر کشور در آخرین گفت و گوی خود گفت: رئیس‌جمهور بعد از حادثه همه نیروها بسیج شدند؛ همه گروه‌ها اعم از سپاه، ارتش، فراجا، هلال‌احمر، نیروهای مردمی و تمام روستاییان به صورت خودجوش و با علاقه به دنبال پیدا کردن محل حادثه هستند. با توجه به اینکه منطقه شیب‌تند و جنگل است و از سوی دیگر شاهد بارش باران شدید هستیم، کاملا دید سخت است و به همین دلیل هنوز متاسفانه به نقطه مدنظر نرسیده‌اند اما نیروها در منطقه حضور وسیعی دارند و امیدواریم با دعای مردم عزیز هر چه سریعتر به نقطه حادثه برسند. مردم عزیز توجه داشته باشند که تنها مرجع رسمی اعلام اخبار صدا و سیما است و صحبت‌هایی که در شبکه‌های مختلف می‌شود سند و مرجعیتی ندارد.

محل احتمالی حادثه شناسایی شد

۲۰:۲۹ ستاد ملی مدیریت شرایط اضطراری هلال‌احمر در اطلاعیه شماره یک خود نوشت؛ ۲۳۰ امدادگر واکنش سریع و تخصصی کوهستان هلال‌احمر از ساعات اولیه در محل حادثه حاضر و در مسیر رسیدن به نقطه احتمالی حادثه هستند. گزارش‌های اولیه حاکی است محل احتمالی حادثه شناسایی شده و امدادگران در این مسیر در حال حرکت هستند. در حال حاضر جهت تقویت تیم.های امدادی و به‌کارگیری تمامی امکانات، ۱۵ تیم آنست هلال‌احمر (سگ‌های زنده‌یاب) در حال جست‌وجوی منطقه هستند. 

تا این لحظه «هیچ» خبر جدیدی نیست

۲۰:۰۸ سخنگو و دبیر هیأت دولت نوشت: شرایط سخت و پیچیده‌ای را تجربه می‌کنیم؛ این حق مردم و رسانه‌ها است که در جریان آخرین اخبار حادثه بالگرد رییس‌جمهور قرار گیرند اما با توجه به مختصات محل حادثه و شرایط جوی، تا این لحظه «هیچ» خبر جدیدی وجود ندارد. در این لحظه‌ها، صبر و دعا و اعتماد به گروه‌های امدادی راهگشاست.

اعزام ۴ تیم جست وجوگر تخصصی به محل وقوع سانحه

۱۹:۵۸ دبیر مرکز کنترل و هماهنگی اضطراری جمعیت هلال احمر گفت: به دستور رئیس جمعیت هلال احمر همان لحظات اول سانحه بالگرد رییس‌جمهور، ستاد اضطراری تشکیل شد. هر خبری از طریق این ستاد یا رئیس جمعیت هلال احمر منتشر خواهد شد و بقیه اخبار تأیید نمی‌شود. اخبار مبنی بر مفقود شدن تیم عملیاتی هلال احمر واقعیت ندارد و تکذیب می‌کنیم. متأسفانه شرایط جوی به گونه‌ای است که مه و بارندگی وجود دارد و رصد هوایی از طریق پهپاد امکان پذیر نیست.

حضور یگان ویژه و تکاوری پلیس در منطقه

۱۹:۵۳ سردار منتظرالمهدی سخنگوی فراجا از حضور نیروهای امدادی و یگان‌های ویژه و تکاوری پلیس به همراه یگان موتورسوار در مناطق صعب‌العبور و همچنین سگ‌های آموزش دیده در منطقه احتمالی سانحه هلی کوپتر رییس جمهور خبرداد.

دستور سرلشکر باقری برای امدادرسانی و تفحص بالگرد رئیس‌جمهور

۱۹:۴۸ رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ارتش، سپاه و فرماندهی انتظامی دستور داد از همه ظرفیت‌های خود برای تفحص و امدادرسانی به بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان وی استفاده کنند.

هنوز اطلاع موثقی از محل بالگرد رئیس‌جمهور به دست نیامده

۱۹:۱۵ براساس اطلاعات خبرنگار ایرنا تا این لحظه هنوز اطلاع موثقی از محل سقوط به دست نیامده است، گروه های جدید امدادی و برخی کوه نوردان به تیم امداد و نجات پیوسته اند. هوا کم کم رو به تاریکی می‌رود و باران هم آغاز شده است و اما جستجو همچنان ادامه دارد. گروه‌های امداد و نجات خود را به محلی که تصور می‌شد بالگرد رئیس‌جمهور دچار حادثه شده، رسانده‌اند اما بارنگی موجب ایجاد گل و عبور سخت خودروها و افراد شده است. اطلاعات نشان می‌دهد که محل جستجو در ارتفاعات است و امکان حضور با خودرو وجود ندارد و امدادگران ناچار به حرکت با پای پیاده هستند و لذا عملیات امداد و نجات را به مشکل روبرو کرده است.

۱۸:۵۳ وزیر بهداشت هم که به تبریز سفر کرده در گفت و گویی بیان کرد: در منطقه مس سونگون هستیم، همه نیروهای امدادی مشغول جست و جو هستند و منطقه بسیار مه آلود است و به همین دلیل امکان جست و جو خیلی سخت شده است. همه امکانات درمانی اتوبوس آمبولانس جراح و پزشکان در محل مستقر هستند تا اقدامات درمانی پس از پیدا شدن بالگرد را انجام دهیم.

هوای مه آلود منطقه؛ جست‌وجوها ادامه دارد

۱۸:۳۹ طبق گزارش های میدانی خبرنگار ایرنا، هوا به شدت مه آلود است و مجددا موج جدیدی از مه مشاهده می شود و در حال حاضر میزان به حدی است که دید به زیر ۱۰ متر رسیده و امداد را سخت کرده است هنوز اطلاع موثقی از محل سقوط به دست نیامده؛ به دلیل بدی شرایط جوی امکان جست و جو و پرواز بالگرد نیست و امداد و نجات به صورت زمینی انجام می شود.

 اعزام تیم های جدید امدادی برای جست و جو در منطقه

۱۸:۰۰ رئیس هلال احمر از افزایش تیم های امدادی اعزامی به منطقه از ۲۰ به ۴۰ تیم خبر داد و گفت: منطقه را پایش می‌کنیم با توجه به نشانه‌هایی که در منطقه داریم شرایط جوی بسیار نامساعد و سخت گذر است اما با تمام تلاش اقدامات جست وجو انجام می شود. از پهپاد استفاده کردیم اما با توجه به شرایط جوی هوا امکان جست و جوی هوایی وجود ندارد. از طریق نیروهای واکنش سریع در حال جست و جو هستیم این منطقه یک منطقه کوهستانی سخت گذر است و تا تبریز ۲ ساعت فاصله دارد.

برگزاری جلسه فوق‌العاده دولت برای پیگیری وضعیت رئیس‌جمهور

۱۷:۵۵ در جلسه فوق العاده هیأت دولت پس از دریافت خبر فرود سخت بالگرد رئیس‌جمهور با دستور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، اعضای جلسه مسئول پیگیری امور محموله شدند. مخبر با تشکیل جلسه فوق العاده به منظور بسیج همه امکانات برای پیگیری وضعیت رئیس جمهور دستورهای لازم را صادر کرد.

معاون اجرایی و برخی اعضای دولت عازم تبریز شدند

۱۷:۵۲ سخنگوی دولت هم با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: با دستور معاون اول رئیس جمهور وزیر بهداشت و معاون اجرایی رئیس جمهور به منطقه اعزام شدند.

وی ادامه داد: معاون اجرایی رئیس‌جمهور نیز به همراه بخشی از اعضای دولت عازم تبریز شدند.

 اعزام ۸ آمبولانس به محل وقوع سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور/ امکان امداد هوایی وجود ندارد

۱۷:۴۳ سخنگوی اورژانس کشور از اعزام ۸ دستگاه آمبولانس به منطقه وقوع سانحه برای بالگرد حامل رییس جمهور خبر داد و گفت: به دلیل مه شدید امکان امداد هوایی وجود ندارد.

گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از عملیات جستجو و نجات بالگرد حامل رئیس جمهور

۱۷:۳۷ براساس گزارش هایی که اهالی روستاهای اطراف محل بروز حادثه داده اند، هلیکوپتر حامل رییس جمهور و همراهانش در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شده است. ️اهالی این منطقه که در شمال ورزقان در استان آذربایجان شرقی قرار دارد به خبرنگار ایرنا گفته‌اند که ساعتی پیش صداهایی در این منطقه شنیده شده است.

 ️بیش از ۲۰ تیم امداد و نجات با تجهیزات کامل از جمله پهپاد و سگ‌های زنده‌یاب به منطقه اعزام شده‌اند و در کنار آنها گروه‌هایی از تکاوران و نیروهای مخصوص نیروهای مسلح نیز برای کمک به عملیات جستجو در منطقه حضور دارند.
️به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه و همچنین شرایط جوی نامساعد بویژه مه غلیظ در منطقه عملیات جستجو و نجات زمانبر است.

 چه کسانی همراه رئیس جمهور بودند؟ 

۱۶:۱۷ بالگرد حامل رئیس‌جمهور حین بازگشت از افتتاح سد «قیز قلعه سی» در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شد.

آیت‌الله رئیسی، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، خلبان، کمک خلبان، دستیار خدمه پرواز (کروچیف) سر تیم حفاظت و یکی از محافظین و چند تن دیگر از همراهان از جمله سرنشینان این بالگرد بودند.  

شرایط سخت آب و هوایی و مه سنگین تلاش گروه‌های امدادی را با سختی روبرو کرده است.

فیلم زیر تصاویری از عملیات جست وجوی در منطقه وقوع حادثه را نشان می دهد؛  

اخبار تکمیلی متعاقباً اعلام می‌شود...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha