معاون وزیرجهاد کشاورزی: با آفت جوانه خواربلوط مقابله می‌کنیم

شهرکرد – ایرنا – معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به شیوع آفت جوانه‌خوار و برگ‌خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس گفت: شیوع این آفت‌ها در اثر نوسانات و تغییرات اقلیمی است و حفظ و مقابله با این آفت‌ها به عنوان یک راهبرد اساسی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباسعلی نوبخت روز یکشنبه در حاشیه هفتاد و ششمین نشست وبیناری که در چهارمحال و بختیاری برگزار شد در گفت وگو با ایرنا افزود: آنچه به عنوان یک الزام در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد تغییر نگاه به جنگل‌های زاگرس است.

وی با بیان اینکه حفظ جنگل‌ها یک وظیفه عمومی است، اظهار داشت: برای حفظ جنگل‌های زاگرس باید به دنبال جنگل‌داری اجتماعی باشیم.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: از ۶ میلیون هکتار عرصه جنگلی زاگرس ۲ میلیون هکتار از زیراشکوب درختان بلوط در زاگرس به زمین‌های زراعی و تولید گندم و جو اختصاص دارد که استفاده کشاورزان از سم‌های مختلف موجب شده یک سری از شکارگرهای طبیعی آفت‌ها از بین بروند و بستر تغذیه برای آن‌ها فراهم می‌شود.

وی اظهار داشت:هم‌اکنون کارگروه گیاه‌پزشکی در ستاد سازمان با حضور صاحب نظران، دانشگاهیان و موسسه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی تشکیل و راهکارهای ارائه شده برای مقابله با این آفت‌ها برای حفظ جنگل‌های بلوط زاگرس بکار گرفته می‌شود.

تقویت یگان حفاظت برای مقابله با خطر آتش‌سوزی

نوبخت با اشاره به وضعیت پوشش مناسب گیاهی در مراتع و کف جنگل‌ها به دلیل بارش‌های مناسب گفت: کمبود رطوبت، بالارفتن درجه حرارت و وجود مواد سوختنی در زمان‌هایی که بارندگی نیست خطر آتش‌سوزی را تقویت می‌کند.

وی ادامه داد: در این ارتباط با مذاکرات انجام شده با سازمان مدیریت بحران، تلاش شده با تقویت یگان حفاظت منابع طبیعی جلو بروز حوادث آتش‌سوزی و خسارت وارد آمدن به عرصه‌های منابع طبیعی گرفته شود.

تولید ۲۵۰ میلیون اصله نهال

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به پشت سر گذاشتن دومین سال طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده امسال ۲۵۰ میلیون اصله نهال در کشور تولید می‌شود.

نوبخت اضافه کرد: تلاش می‌شود با استفاده از توان مردم، بخش خصوصی و همه دستگاه‌های اجرایی این نهال‌ها تولید و کاشته شود.

وی با اشاره به تولید ۶۲ میلیون اصله نهال از سوی معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی در سال نخست اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد اصله نهال گفت: افزون براین همچنین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با کمک مردم و بخش خصوصی نیز ۲۳۷ میلیون اصله نهال تولید و در سامانه ساتک به ثبت رسانده است که بخشی از آن‌ها کاشته و بخش دیگری نیز پس از طی استانداردهای کاشت باید کاشته شود.

وی با تاکید بر اینکه همه استان‌های کشور پای کارهستند، گفت: استان‌های خوزستان، هرمزگان و خراسان رضوی در امر تولید و کاشت درخت نسبت به سایر استان‌های دیگر پیشرو هستند.

نوبخت زراعت چوب، ارتقای سرانه فضای سبز، توسعه و غنی سازی جنگل و جنگل‌کاری را از جمله رویکردهای سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال عنوان کرد.

وی با تاکید براهمیت زراعت چوب و پیش‌بینی ۳۰۰ میلیون اصله نهال در این بخش یادآور شد: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده با وزارت کشور از ظرفیت دهیاری‌ها برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی استفاده می‌شود.

نوبخت در خصوص غنی‌سازی عرصه‌های جنگلی گفت: در راستای برنامه ارتقای کمی و کیفی پوشش گیاهی عرصه‌های جنگلی احیای ۵۰ میلیون هکتار از مراتع طی یک برنامه پنج ساله در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اعمال مدیریت جامع آبخیز در کشور گفت: در پایان سال گذشته سیلی که در چابهار رخ داد با توجه به دایک (دیواره) ۹.۶ کیلومتری که ایجاد شد از خسارت گسترده به ۹ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۳۰ روستا جلوگیری شد.

نوبخت ادامه داد: این سازمان توانایی دارد در قالب برنامه هفتم طی پنج سال طرح های آبخیزداری را در ۴۰ میلیون هکتار از ۹۰ میلیون هکتار عرصه های باقیمانده نیازمند آبخیزداری کشور عملیاتی کند.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: بر اساس برنامه هفتم سهم سازمان منابع طبیعی در اجرای عرصه‌های آبخیزداری ۲۰ میلیون هکتار تعیین شده که در مدت زمان تعیین شده باید عملیاتی شود.

نوبخت با تاکید بر اینکه اگر آبخیزداری در کشور به درستی انجام شود می‌تواند تضمین‌کننده امنیت زیستی و غذایی کشور باشد، اضافه کرد: اثربخشی عملیات های مختلف آبخیزداری برای کشور آرامش بسیار خوبی در زندگی مردم می تواند ایجاد کند.

منابع طبیعی با مشارکت مردم برای مردم

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به شعار منابع طبیعی با مشارکت مردم برای مردم برای مدیریت ۱۳۵ میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی گفت: برای تحقق این شعار نظام نامه مردمی سازی تهیه و در اختیار بهره‌برداران قرار داده شده است تا نظرهای خود را در این خصوص ارائه دهند.

نوبخت با اشاره به احیا و غنی‌سازی جنگل با زراع چوب، بالابردن سرانه فضای سبز و مقابله با پدیده بیابان‌زایی با استفاده از توان مردم اضافه کرد: در این ارتباط تفاهم‌نامه‌هایی در سطح بخش‌ها، شهرها و استان‌ها با افراد، موسسه‌ها، شرکت‌ها، دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها منعقد شده است.

به گزارش ایرنا، مساحت چهارمحال و بختیاری یک میلیون و ۶۴۰ هزار هکتار است که تا کنون مطالعات تفصیلی و اجرایی آبخیزداری در سطح ۸۳۰ هزار هکتار معادل ۵۱ درصد مساحت استان انجام شده است.

۸۲ درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل می‌دهد که ۲۰ درصد آن را جنگل و ۶۲ درصد آن را مراتع تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha