۷۱ ساختمان پرخطر در تهران وجود دارد/ نمای کامپوزیت خطر بزرگی است

تهران بزرگ - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به کاهش ساختمان‌های پرخطر گفت: هم اکنون ۷۱ ساختمان همچون پلاسکو در تهران وجود دارد.

به گزارش ایرنا، قدرت الله محمدی روز یکشنبه در اولین همایش فناوری‌های مهندسی ایمنی حریق که با موضوع بررسی حریق گاندی برگزار شد، افزود: روزانه ۱۵۰ حادثه آتش سوزی در تهران داریم که با اقدامات پیشگیرانه می‌توان این آمار را کاهش داد.

وی با اشاره به سالروز حادثه تلخ متروپل اظهار کرد: ساختمانی در شهری به صورت ابر پروژه و با تبلیغات گسترده ساخته شد ولی افتتاح نشده بود چرا که اگر بهره‌برداری کامل از آن شده بود حادثه بسیار وحشتناکی رخ می‌داد هر چند افتتاح نمادین بود که متاسفانه ۴۰ نفر در ریزش این ساختمان کشته شدند.

محمدی به حادثه پلاسکو هم اشاره کرد و گفت: اگر برخی موضوعات پیشگیرانه را فقط هزینه کنیم ضربه می‌خوریم اگر پلاسکو عایق حریق داشت حداقل سه ساعت دیگر دوام می‌آورد و ۱۶ آتش نشان جان خود را از دست نمی‌دادند.

وی ادامه داد: ۵۴ هزار ساختمان را در تهران پایش کردیم و نزدیک ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها نمای کامپوزیت دارد که طی سه دقیقه می‌تواند با اشتعال نابود می‌شود، مانند نمای بیمارستان گاندی که سریع مشتعل شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران با بیان اینکه نیروهای آتش‌نشانی طی چهار تا پنج دقیقه خود را به محل حوادث می‌رسانند، گفت: البته خطر حریق و گسترش آتش در ساختمان‌های دارای نمای کامپوزیتی بسیار سریع است و باید اصلاح نمای این ساختمان‌ها در اسرع وقت صورت گیرد.

وی به بازدیدش از یک ساختمان مرتفع در کره جنوبی اشاره کرد و افزود: این ساختمان ۷۴ طبقه بود در حالیکه بالاترین نردبان آتش‌نشانی دنیا برای ۳۰ طبقه کفایت می‌کند ولی دیدیم آنجا خود ساختمان ایستگاه آتش نشانی دارد و ارتباط طبقات هم مجزا بود و این به نوعی خود اطفایی است.

محمدی تاکید کرد: موضوع نمای کامپوزیت یک خطر بزرگی است و پیمانکاران ساختمانی درخواست داریم به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha