سد البرز سرریز کرد

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۴:۱۶
کد خبر: 85481010
سد البرز سرریز کرد

ساری - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: ذخیره آب در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی پس از بارندگی‌های سه روز اخیر صبح امروز به بالاترین میزان ممکن رسید و این سد پس از ۲ سال سرریز کرد.

حیدر داوودیان امروز –شنبه- به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: خوشبختانه طی روزهای گذشته شاهد بارش‌های خوبی در استان بودیم که بر ذخیره آب در سدهای مازندران تاثیر زیادی گذاشت و منجر به سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندرانی شد.

وی میزان بارش‌های سه روز اخیر در بالادست سد آیت‌الله صالحی مازندرانی را ۳۰.۶ میلیمتر اعلام کرد و افزود: بر اثر بارش‌های خوبی که رقم خورد دبی رودخانه بابلرود ساعت ۵ بامداد امروز به ۸۵ متر مکعب در ثانیه رسید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان این‌که آخرین سرریز سد آیت‌الله صالحی مازندران فروردین ۱۴۰۱ بود، خاطرنشان کرد: این سد پس از افزایش حجم آورد بابلرود و بالا آمدن تراز آب، ساعت ۸:۵۰ دقیقه امروز صبح سرریز کرد.

داوودیان با اشاره به افزایش خروجی از سد به دلیل سرریز آب نسبت به سیلابی شدن جریان آب بابلرود در پایین‌دست سد هشدار داد و گفت: در حال حاضر دِبی خروجی سد ۱۵ متر مکعب است . به همین دلیل به ساکنان مناطق پایین‌دست توصیه می‌شود با توجه به افزایش آب رودخانه نکات ایمنی و هشدارهای مربوط به حضور و تردد در حاشیه رودخانه‌های سیلابی را مد نظر قرار دهند.

به گزارش ایرنا، سد آیت‌الله صالحی مازندرانی که با نام سد البرز نیز شناخته می‌شود در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه شمالی روی رودخانه بابلرود ساخته شده است. حجم مخزن این سد با ارتفاع دیواره ۷۸ متر و طول تاج ۸۳۷ متر حدود ۱۴۲ میلیون متر مکعب است که توان تنظیم ۱۹۲ میلیون متر مکعب آب را دارد و ۵۴ هزار هکتار از کشتزارهای مازندران در منطقه حد فاصل رودخانه‌های بابلرود تا سیاهرود زیر پوشش این سد قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha