بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی فردا با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان

تهران- ایرنا- وزارت نیرو اعلام کرد: فردا (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت) با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، سد «قیزقلعه‌سی» افتتاح و همزمان سد «خداآفرین» به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، سد قیزقلعه‌سی، فردا (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت) با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران و الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان افتتاح و سد خداآفرین نیز هم‌زمان با افتتاح این سد به بهره‌برداری نهایی می‌رسد.

سد «قیز قلعه سی» به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه مرزی استان آذربایجان شرقی در نتیجه رویکرد و سیاست تعامل همه‌جانبه با همسایگان از سوی دولت سیزدهم، در آستانه بهره‌برداری رسمی قرار گرفته است.

با افتتاح این پروژه ۲۰ساله که با توان و دانش مهندسان ایرانی طراحی و احداث شده است، هر دو کشور ایران و آذربایجان از دستاوردهای اجرای این طرح مهم منتفع می‌شوند؛ از جمله مشخصات سد قیز قلعه‌سی، می‌توان به ۵۰۰ هزار مترمکعب حجم بتن‌ریزی، ۴۲ کیلومتر طول حفاری و تزریق و امکان تولید ۸۰ مگاوات برق اشاره کرد.

با بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی؛ حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد مترمکعب در سال تزریق خواهد شد و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم می‌شود.

این سد ویژگی‌های منحصر بفردی دارد که از جمله آن می‌توان به مواردی چون بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه مرزی شمال غرب کشور، تأمین آب بزرگ‌ترین شبکه آبیاری زهکشی شمال غرب کشور، پیاده‌سازی دیپلماسی آب و حسن همجواری، افزایش تعاملات میان ایران و جمهوری آذربایجان، تنظیم دو میلیارد مترمکعب آب در سال با تشکیل لکه آبی، توسعه و رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه و اشتغال‌زائی بالغ بر ۴۰ هزار نفر و توسعه فرهنگی بین دو کشور همسایه با حفاظت از پل‌های تاریخی ۱۱ و ۱۵ دهنه خداآفرین اشاره کرد.

در همین راستا سد «خداآفرین» نیز هم‌زمان با افتتاح سد قیزقلعه‌سی به بهره‌برداری رسمی می‌رسد. سد خداآفرین بخش اول طرح جامع خداآفرین است که در سال ۱۳۸۷ افتتاح شد، اما برای بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت آب ذخیره‌سازی شده در این سد، نیاز به اجرای سد قیز قلعه‌سی به‌عنوان بخش دوم این طرح جامع وجود داشت.

سد خداآفرین در بالادست و سد قیزقلعه سی در ۱۲ کیلومتری پایین‌دست سد خداآفرین قرار دارد و با وجود سد قیزقلعه سی، امکان بهره‌برداری کامل و آبگیری از سد خداآفرین فراهم می‌شود؛ به‌طوری‌که ۷۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی از طریق کانال به‌منظور آبیاری تأمین آب می‌شود، این در حالی است که پیش از افتتاح سد قیزقلعه‌سی امکان تأمین آب برای این میزان زمین کشاورزی فراهم نبود.

این گزارش حاکی است فرایند عملیات احداث سد قیزقلعه‌سی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و تا شروع دولت سیزدهم ۸۰ درصد پیشرفت داشت، اما در دولت سیزدهم، تکمیل پروژه در اولویت قرار گرفت و طی این سال‌ها با پیشبرد اقداماتی چون خاکریزی تاج، نصب دریچه‌های سد، تکمیل عملیات حفاری و تزریق، احداث راه‌های جایگزین مستقر در مخزن این سد، تکمیل نیروگاه‌ها و پاک‌سازی مخزن در دولت سیزدهم انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha