۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۳۹
کد خبر: 85480684
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

رهبر طالبان: تفاوت قائل شدن میان زبان فارسی و پشتو مجازات دارد
دیوارنوشته‌ای در کابل

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امر به معروف حکومت سرپرست افغانستان با انتشار نظر رهبر طالبان در مورد لزوم تفاوت قائل نشدن میان زبان فارسی و پشتو، اظهار داشت: فرد یا افراد متخلف به دادگاه معرفی و مجازات خواهد شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، سخنگوی وزارت امر به معروف دولت سرپرست افغانستان به نقل از هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: نباید میان زبان‌های فارسی و پشتو تفاوت قائل شد و در صورت تخلف از این دستور، فرد یا افراد متخلف، به دادگاه معرفی و مجازات خواهد شد.

این اظهارات در زمانی که رهبر طالبان روز گذشته بطور غیرمنتظره به کابل رفت، مهمترین و واضح‌ترین اعلام موضع از سوی طالبان در مورد زبان فارسی پس از روی کار آمدن در افغانستان محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، از سال گذشته انتشار برخی اخبار و گزارش‌ها مبنی بر حذف و یا کمرنگ شدن زبان فارسی در افغانستان نگرانی‌هایی را میان جامعه فارسی‌زبان برانگیخت. مولوی خیرخواه وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در واکنش به این نگرانی‌ها گفته بود: اعمال محدودیت برای زبان فارسی در افغانستان به هیچ عنوان صحت ندارد. ما هر دو زبان فارسی و پشتو را به رسمیت می‌شناسیم. وی همچنین تاکید کرده بود: حکومت سرپرست افغانستان بر خود وظیفه می داند تا هردو زبان را حفظ و تقویت کند.

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز در سفرش به تهران، زبان فارسی را مانند زبان پشتو، زبان رسمی افغانستان توصیف کرده و سید عبدالله پاچا ریاست اتحادیه ناشران افغانستان نیز زبان فارسی را دارای جایگاه ممتاز و مورد توجه کابل دانسته بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha