۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۸:۴۱
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85480213
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سازمان ملل:  بیش از ۱.۴ میلیون نفر از سودان فرار کرده اند؛ قحطی در حال نزدیک شدن است

نیویورک – ایرنا- سازمان ملل متحد با هشدار درباره نزدیک شدن قحطی در سودان اعلام کرد بیش از ۱.۴ میلیون نفر از کشور آفریقایی فرار کرده اند. 

به گزارش ایرنا، سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی هشدار داد که تنها ۱۲ درصد از ۲.۷ میلیارد دلاری که برای سودان جنگ زده نیاز است، تامین شده و افزود که «قحطی در سودان در حال نزدیک شدن است».

از زمان وقوع جنگ در آوریل ۲۰۲۳ بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF)، ده‌ها هزار نفر در سودان کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. سازمان ملل اعلام کرده که بیش از ۱.۴ میلیون نفر از این کشور فرار کرده اند.

ینس لرکه، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA) به خبرنگاران گفت: این درخواست به طور فاجعه آمیزی تامین نشده است.

او گفت: «بدون دسترسی سریع به منابع بیشتر، سازمان‌های بشردوستانه نمی‌توانند به موقع برای جلوگیری از قحطی و جلوگیری از محرومیت بیشتر اقدام کنند.»

وی افزود: نیمی از جمعیت سودان یعنی ۲۵ میلیون نفر، به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. قحطی در حال نزدیک شدن است. بیماری ها در حال افزایش هستند. جنگ به سمت غیرنظامیان به ویژه در دارفور نزدیک می شود.

شیبل سحبانی، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سودان گفت: سیزده ماه جنگ در سودان، ۹ میلیون نفر را آواره کرده است که حدود ۱۷ درصد جمعیت را تشکیل می دهند و بزرگترین بحران آوارگی داخلی در جهان امروز است.

وی ادامه داد: این درگیری تقریباً سیستم سلامتی را ویران کرده است. نزدیک به ۱۶ هزار نفر بر اثر این جنگ جان خود را از دست داده اند و ۳۳ هزار نفر مجروح شده اند.
وولکر ترک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل این هفته به طور جداگانه با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت انتقالی، و ژنرال محمد حمدان داگالو، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع صحبت کرد.

راوینا شمداسانی، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل، گفت: او از هر دو آنها خواست که فورا و علنا برای کاهش تنش اقدام کنند.

پیش از این، ۲۷ فروردین ماه، در سالگرد شروع جنگ بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: این جنگ بیش از یک درگیری بین دو طرف متخاصم است. این جنگی است که علیه مردم سودان به راه افتاده است.

او تصریح کرد: این جنگی است که در آن هزاران غیرنظامی کشته و ده ها هزار نفر دیگر مادام العمر معلول شده اند. این جنگ علیه ۱۸ میلیون نفری است که با گرسنگی شدید روبرو هستند، و جوامع این کشور اکنون به تهدید وحشتناک قحطی در ماه های آینده مواجه هستند. این جنگ علیه روستاها، خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و سیستم‌های حیاتی است که در کانون‌های درگیری به ویرانه تبدیل شده‌اند و این جنگ علیه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی در سودان است.

دبیرکل سازمان ملل گفت: حملات بی ملاحظه که باعث کشته شدن، مجروح شدن و وحشت غیرنظامیان می شود، می تواند جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت باشد.کاروان های امداد رسانی در سودان هدف قرار گرفته اند. فعالان بشردوستانه و انبارها مورد حمله قرار گرفته اند. زنان و دختران در معرض خشونت های جنسی بی پایان قرار دارند. در همین حال، تأثیر درگیری از مرزها فراتر رفته است.

گوترش یادآور شد: بیش از ۸ میلیون نفر از مردم سودان در جستجوی امنیت خانه های خود را ترک کرده اند. ۱.۸ میلیون نفر به کشورهای همسایه گریخته اند.یک سال از این جنگ می گذرد و حدود ۲۵ میلیون نفر که نیمی از جمعیت سودان هستند به کمک حیاتی نیاز دارند.

دبیرکل سازمان ملل ادامه داد: مردم سودان به شدت به حمایت و سخاوت جامعه جهانی برای کمک به آنها برای عبور از این کابوس نیاز دارند. بودجه ۲.۷ میلیارد دلاری طرح واکنش بشردوستانه برای سودان تنها ۶ درصد تامین شده و طرح ۱.۴ میلیارد دلاری کمک به پناهندگان منطقه ای بحران سودان تنها ۷ درصد تامین شده است.همه طرف‌ها باید دسترسی کامل بشردوستانه را تضمین کنند تا کمک‌های حیاتی بتوانند به افراد مورد نیاز برسند. آنها باید به درخواست شورای امنیت سازمان ملل برای تضمین دسترسی سریع، ایمن و بدون مانع به کمک های بشردوستانه و محافظت از غیرنظامیان توجه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha