آغاز تجارت برق بین ایران و ترکیه

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) از آغاز تجارت برق بین ایران و ترکیه خبر داد و اعلام کرد: تجارت برق بین دو کشور با ۱۰۰ مگاوات آغاز و در کوتاه‌ترین زمان به حدود ۵۰۰ مگاوات برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا مصطفی رجبی مشهدی در صفحه خودش در فضای مجازی با اشاره به دیدارش با وزیر انرژی و منابع طبیعی کشور ترکیه در آنکارا، نوشت: طرفین بر لزوم نهایی‌سازی تجارت برق بین دو کشور تاکید کردند و مقرر شد تبادل برق بین دو کشور در اسرع وقت وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود.

وی ادامه داد: با هدف توسعه مناسبات دو کشور در حوزه برق و انرژی نشستی در وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه در آنکارا برگزار و طی آن در خصوص توسعه ظرفیت‌های تبادل برق و تصمیم بر شروع تجارت برق بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد.

مدیرعامل توانیر افزود: با توجه به احداث و تکمیل پست HVDC BTB وان ترکیه و ظرفیت ۵۰۰ مگاواتی آن، مقرر شد در سریع‌ترین زمان ممکن تبادل برق با هدف تامین پیک برق دو کشور از طریق پست مذکور عملیاتی شود.

رجبی مشهدی پیش‌بینی کرد: تجارت برق بین ایران و ترکیه با ۱۰۰ مگاوات آغاز و در کوتاه‌ترین زمان به حدود ۵۰۰ مگاوات برسد.

بر اساس اعلام وی، این تجارت با هدف پیک سایی شبکه برق دو کشور منافع سرشار و حائز اهمیتی برای هر ایران و ترکیه به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، روزهای اخیر هیاتی از صنعت برق کشورمان برای دیدار با مدیران برق ترکیه به این کشور سفر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha