امام جمعه کاشان: خطر "سالمندان سرراهی"  در انتظار جامعه ایرانی است

کاشان _ ایرنا _ نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان گفت:اگر برای افزایش جمعیت کشور تدبیری نشود تا ۳۰ سال آینده با خطر وقوع "پدیده سالمندان سرراهی" مواجه خواهیم شد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کاشان که در مصلای بقیه‌الله‌الاعظم(عج) این شهر اقامه شد افزود:بحران سالمندان سرراهی پدیده ای بسیار غم انگیز خواهد بود به گونه ای که فرزندان رغبتی برای مراقبت از والدینشان نشان نمی دهند.

وی اظهار کرد: روز ملی جمعیت از مناسبت های هفته است،در سال های بین ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ هر ۱۰ خانم ‌۶۵ بچه به دنیا می آوردند اما سال گذشته ۱۰ خانم ایرانی ۱۵ بچه به دنیا آوردند و تعداد سالمندان ما در سال ۱۳۸۰ ، شامل ۶ درصد جمعیت کشور بود اما سال۱۴۰۰ این تعداد به ۱۰ درصد افزایش یافت و در سال ۱۴۱۰ تعداد سالمندان به ۱۶ درصد افزایش می یابد.

امام جمعه کاشان بیان کرد:در سال ۱۴۲۰ ، یک چهارم کشور یعنی ۲۴ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود و در سال ۱۴۳۰ چهل درصد جمعیت سالمند خواهند شد و بحران سالمندان سرراهی ایجاد می شود یعنی بچه حاضر نخواهد بود والدینش را نگه داری کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی گفت: راهکار رفع این مشکل این است که ابتدا از سقط جنین جلوگیری شود، در هشت سال جنگ تحمیلی ۲۵۰ هزار شهید داشتیم اما آمار رسمی سقط جنین در یکسال قبل ۵۳۰ هزار بوده و ۹۵ درصد این کودکان بچه مشروع بودند.

وی افزود: چرا برای احکام خدا ارزش قائل نیستید طی یکسال به تعداد ۲ برابر شهدای هشت سال دفاع مقدس سقط جنین شده آن هم در ایران اسلامی و باید جلو این اقدام گرفته شود.

وی اظهار کرد: ازدواج باید آسان شود اگر هر خانواده پنج فرزند داشته باشد از بحران جمعیت در آینده جلوگیری می شود.

امام جمعه کاشان بیان کرد: میلاد امام رضا(ع) از مناسبت های هفته است، خواندن دعای امین الله در روز میلاد ایشان فضیلت های فراوان دارد، در کتاب من لایحضره الفقیه به نقل از پیامبر(ص) آمده که پاره تن من در خراسان دفن می شود و هیچ صاحب غمی امام رضا (ع ) را زیارت نمی کند، مگر اینکه خدا از وی غمزدایی کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی افزود: امام صادق(ع) می فرمایند کسی که نوه من را در توس زیارت کند من دستش را در روز قیامت گرفته و وارد بهشت می کنم.

وی اظهار کرد:امام کاظم (ع) می فرمایند کسی که یک شب در مشهد و در کنار امام رضا(ع) بیتوته کند مثل این است که خدا را در عرش زیارت کرده است.

امام جمعه کاشان بیان کرد:فتح خرمشهر از مناسبت های هفته است؛رهبر معظم انقلاب اسلامی در یادواره شهدای اردبیل در سال ۱۴۰۲ فرمودند ما با شهدا معاصر بودیم اما جوانان نمی دانند شهدا که بودند و چه کردند و باید برای جوانان سیره شهدا را تبیین کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی  گفت:شهادت شهید محمد بروجردی از مناسبت های هفته است، این شهید والامقام فرمانده کل عملیات کردستان بود، ایشان فردی متواضع بود، از وی سوال شد چطور قبل از انقلاب منحرف نشدی و ایشان پاسخ داد اهتمام به روحانیت و امام خمینی(ره) عامل موفقیت من بوده است.

وی اضافه کرد: صدام وقتی وارد خرمشهر شد بر در و دیوار این شهر این شعار نوشته شد که آمده ایم که بمانیم اما با عملیات بیت المقدس وقتی اخراج شدند صدام گفت عملیات بیت المقدس به قدری برای ما سخت بود که گارد ریاست جمهوری خود را از بصره هم عقب بردیم تا بتوانم بغداد را حفظ کنیم.

امام جمعه کاشان افزود: از اسراف باید پرهیز شود و کمترین اسراف این است که باقی مانده غذا دور ریخته شود، اگر یک لامپ در خانه ای خاموش شود ۱۲۰۰ مگاوات صرفه جویی می شود و این رقم معادل یک نیروگاه است.

وی اظهار کرد:رهبر معظم انقلاب اسلامی از نمایشگاه کتاب دیدار کردند،چراکه مطالعه هم برای جسم و هم روح ما مفید است و فرمودند هم خانواده ها و هم آموزش و پرورش و هم دانشگاه زمینه را برای کتابخوانی فرزندانمان ایجاد کنند.

امام جمعه کاشان بیان کرد:جوان اهل غزه در نمایشگاه کتاب غرفه فلسطین به رهبر معظم دام ظله گفت،روز حمله وعده صادق ما فلسطینی ها برای اولین بار ، ترس را در چشمان صهیونیست ها دیدیم و احساس کردیم که در این نبرد تنها نیستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی خطاب به مسوول ستاد اقامه نماز جمعه شهرستان کاشان افزود:نمازجمعه قرار گاه فرهنگی است باید مثل شهید باقری عمل کنید یعنی با  شناسایی دقیق آسیب ها، بازشناسی فعالان فرهنگی و توانمندی ها،تهیه نقشه جامع  فرهنگی و  تعیین اولویت ها و  اقدام به عملیات فرهنگی و  استمرار در  کار فعالیت کنید.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حضرت علی (ع ) در حکمت ۵۱ نهج‌البلاغه می فرمایند عیب شما تا زمانی که مسوولیت شما باقی باشد پوشیده است و جناب مغنیه در تفسیر فی ظلال در جلد چهارم و در صفحه ۲۴۸ می فرماید مراد از این حکمت این است تا زمانی که ثروت و اقبال دنیا به انسان باقی باشد عیبش پوشیده است و حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی می فرمایند کلمه ( جد) ۲ معنی دارد که یکی به معنی بخت و نصیب دنیوی و دیگری عظمت است.

امام جمعه کاشان بیان کرد:حضرت علی ( ع) می فرمایند که دنیا طلبان و افرادی که در مسیر تقوا حرکت نمی کنند اگر فردی مسوول باشد عیب او را می پوشانند و حتی خوبی دیگران را به حساب او می گذارند اما وقتی دنیا از کسی پشت کند خوبی های خودش را هم نمی بینند.

حجت‌الاسلام والمسلمین گفت: مرحوم خوئی در کتاب منهاج البراعه می فرمایند مقصود حضرت علی علیه السلام این است که فرد در زمانی که دنیا به او اقبال دارد حواسش را جمع کند و برای رفع عیبش تلاش کند

و از اینکه در زمان مسوولیت کسی عیب ما را نمی گوید مغرور نشویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha