معاون علمی رئیس جمهور: دولت از طرح‌های نوین علمی در بخش کشاورزی حمایت می‌کند

ساری-ایرنا- معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور گفت: دولت سیزدهم در راستای توسعه و افزایش بهره وری بخش کشاورزی از طرح‌های نوین علمی در حوزه های مرتبط از جمله آب و امنیت غذایی با تامین منابع مالی، حمایت می کند.  

به گزارش ایرنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی که آیت‌الله رئیسی را در دور دوم سفر استانی به مازندران همراهی می‌کند، روز جمعه در آیین بهره برداری مرکز نوآوری کشت و صنعت راما و گلخانه کشت آکواپونیک با اشاره به اینکه تولید متناوب گل و گیاه و آبزیان در گلخانه آکواپونیک ۹۸ درصد صرفه‌جویی آب را به دنبال دارد، ‌افزود: معاونت علمی ریاست جمهوری از هر گونه اقدام برای توسعه این نوع کشت گلخانه ای حمایت می کند.

وی با اشاره به کار خلاقانه و الگوسازی مجموعه معاونت علمی در حوزه کشاورزی، ادامه داد: توسعه فناوری‌های کشاورزی و بازارسازی برای الگوهای نوآورانه برای این بخش در دستور کار معاونت علمی قرار دارد و به طور جدی از توسعه آن حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، همزمان با سفر آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور به استان مازندران، مرکز نوآوری مجموعه کشت و صنعت راما با هدف افزایش سطح عملکرد و صرفه جویی حداکثری در حوزه‌های راهبردی آب، انرژی و امنیت غذایی با حضور معاون علمی، فناوری و توسعه اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور به بهره برداری رسید.

مجتمع گلخانه ای مدرن راما با هدف ایجاد مرکز تولیدی با بیشترین بازده ( maximum yield ) و کمترین میزان اتلاف انرژی در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ متر مربع در روشتای حسین آباد از توابع شهرستان بهشهر شروع به فعالیت کرد.

این مجموعه با تولید متناوب گیاه و انواع آبزی دارای اولین مجوز رسمی آکواپونیک در کشور است که امکان صرفه جویی تا ۹۸ درصد در مصرف آب را فراهم کرده و با توجه به تغییرات ویژه در ساختمان گلخانه توقع صرفه جویی بالای ۵۰ درصد در دیگر حامل های انرژی نیز وجود دارد.

تولیدات این مرکز در حوزه کشاورزی شامل یک میلیون گیاهچه ارکیده، ۳۰ هزار بوته بالغ گلدار، ۲۵ تن ماهی استروژن گوشتی، ۵۰۰ عدد دراز میگوی آب شیرین، ۴ تن قارچ دارویی و برداشت متناوب سبزی و صیفی در گلدان عریض آکواپونیک است.

مرکز نوآوری کشاورزی راما با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، در قالب موافقت‌نامه هایی با مراکز علمی و دانشگاه های مطرح کشور شرایطی را برای افزایش بهره وری ایجاد کرده است تا با پیوند بین آزمایشگاه و گلخانه بهترین فناوری ها را در اختیار صنعت کشاورزی کشور قرار دهد.

در این مجموعه برای اولین بار شیوه کشت آکواپونیک بهینه سازی شده و تبدیل به یک مرکز نوآوری برای افزایش ارزش و اهمیت تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی شده است.

طراحی مهندسی شده و فناورانه گلخانه که اولین سازه بتنی چند سطحی با اولین مجوز آکواپونیک از نظام مهندسی کشاورزی است، تا ۵۰ درصد در تمام حامل های انرژی صرفه جویی خواهد کرد. در بخش آزمایشگاه نیز ابداعات صورت گرفته منجر به تولید سالانه بیش از یک میلیون عدد نشاء ارکیده شده است.

گلخانه آکواپونیک، از سیستم ترکیبی هیدروپونیک و آکواکالچر استفاده می شود. در این سیستم، آب واقع در محفظه ماهیان به عنوان ماده غذایی برای گیاهان کشت شده در ظروف پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم از پمپ های آب، تجهیزات تصفیه آب، مخزن آب، محفظه ماهیان، تانک های کود و موارد دیگر تشکیل می شود.

به گزارش ایرنا، دومین سفر استانی رئیس‌جمهور به مازندران از روز پنجشنبه (۲۷ اردیبهشت) آغاز شد و غرب مازندران امروز میزبان رئیس‌جمهور است.

آیت‌الله رئیسی دیروز از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری و با استقبال نمایندگان ارشد استان از جمله آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی نماینده ولی فقیه، استاندار و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس وارد مازندران شد.

گفت‌وگوی خبری در فرودگاه، حضور در کارخانه چوب و کاغذ و جشن احیای ۳۹۵ واحد تولیدی راکد استان، دیدار با مردم مازندران در مصلای امام خمینی(ره) ساری، حضور در بیمارستان رازی قائمشهر و افتتاح این بیمارستان، افتتاح مجتمع آموزشی برکت روستای خرماکلا در شهرستان قائمشهر، حضور در جمع فعالان اقتصاد مردمی در خرماکلا، دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم و شرکت در جلسه شورای اداری استان برنامه‌های روز نخست سفر رئیس‌جمهور به مازندران بودند.

دیدار با مردم غرب مازندران در نوشهر و بازدید برخی از زیرساخت‌ها و طرح‌های غرب استان نیز برنامه‌های روز دوم سفر رئیس‌جمهور به مازندران است. اعضای هیئت دولت نیز امروز مانند روز گذشته در شهرستان‌های مختلف مازندران به نمایندگی از رئیس‌جمهور حضور می‌یابند.

سفر نخست آیت‌الله رئیسی همراه با تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت سیزدهم به مازندران ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شد که افزون بر دیدار با اقشار مختلف مردم و بازدید از برخی طرح‌های زیرساختی، بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی و تعیین تکلیف تعدادی از پروژه‌های نیمه‌کاره و بر زمین مانده، نتیجه آن در نظر گرفتن ۱۷۶ مصوبه برای اجرای طرح‌های مختلف با مجموع اعتبار مصوب بیش از ۱۷۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود.

از پایان سال ۱۴۰۰ تا کنون افزون بر ۱۲۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مصوب سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران اختصاص یافت که معادل ۷۱ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها است.

به استناد آمارهای اعلام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران، از مجموع ۱۷۶ مصوبه سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران ۷۸ مصوبه به طور کامل محقق شده، در ۸۹ مصوبه فرآیند اجرایی طی می‌شود و عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال انجام است و اجرای ۹ مصوبه نیز در حال پیگیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha