سلاجقه: هجوم بی رویه به خزر، ساکنان شمالی را با خطر جدی ادامه زندگی مواجه می کند

ساری- ایرنا - معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست سواحل دریای خزر را ظرفی با گنجایش مشخصی برای سکونت در اطراف آن توصیف کرد که گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی، هجوم بی رویه به سواحل، ساکنان شمالی را با خطر جدی ادامه زندگی مواجه می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی سلاجقه پنجشنبه شب در جلسه شورای اداری شهرستان عباس آباد با توضیح این نکته که اکوسیستم خشکی با دریای خزر بسیار متفاوت است، افزود: یکی از تبعات این تغییرات بروز سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها و پدیده توفان‌های گرد و غبار است که دامنه و شدت آن درحال گسترش بوده و گریبانگیر بسیاری از کشورها از جمله کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه شده و خواهد شد.

وی تاکید بر این که تغییرات اقلیمی و فرایند بارندگی سیل آسا دامن ساکنان حاشیه دریای خزر را نیز گرفته است، اظهار داشت: تعرض به دریای خزر و هجوم برای تصرف ساحل ،خطرات جبران ناپذیری را برای ساحل نشینان شمالی ایران دارد.

سلاجقه با توضیح این که امروز هجوم برای سکونت در سواحل دریای خزر استان های شمالی خطری جدی محسوب می شود، تصریح کرد: به همین دلیل دولت نسبت به حفاظت از عرصه های طبیعی به ویژه ساماندهی حریم ۶۰متری دریای خزر اهتمام جدی دارد.

سلاجقه:هجوم بی رویه به خزر، ساکنان شمالی را با خطر جدی ادامه زندگی مواجه می کند

سیل، پسماند و جاده های کم عرض مهمترین مشکلات مازندران

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اظهار این که مردم استان های شمالی کشور به خصوص مازندران به دلیل گردشگری پذیر با چالش های ترافیک و افزایش قیمت کالاهای اساسی مواجه هستند، گفت: دولت نیز به این مکشلات واقف است و در تخصیص اعتبار این استان ها را ویژه می ببیند.

وی به تشدید شدن قاچاق چوب در مازندران اشاره کرد و گفت:‌سیلاب، جاده های کم عرض و پسماند سه چالش اساسی دیگر مازندران است که مورد توجه دولت برای حل قرار دارد.

سلاجق در بخش دیگری گفت:‌دولت تا آخرین روز برای خدمت به مردم پای کار است و اصلا به فکر دور حضور دوم این دولت نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی سلاجقه همزمان با دومین دور سفر رئیس جمهور به استان مازندران برای بررسی معضلات زیست محیطی وارد این استان شد.

معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این سفر از رودخانه حفاظت شده سرآبرود و اثر طبیعی ملی قلل سه گانه عمل کوه کلاردشت را بازدید کرد.

سلاجقه در ادامه برنامه سفر خود از واحد های صنعتی و تصفیه خانه مرکزی و سامانه دفع سپتاژ شهرک صنعتی سلمانشهر عباس آباد در غرب مازندران بازدید کرد.

نشست نخبگانی با هدف بررسی مسایل و مشکلات شهزستان های عباس آباد و کلاردشت و تبیین دستاوردها و اقدامات عملی حوزه محیط زیست دولت سیزدهم در مازندران از دیگر برنامه های معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بوده است.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری به مازندران سفر کرد و با استقبال نمایندگان ارشد استان از جمله آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی نماینده ولی فقیه در مازندرن، استاندار و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس وارد مازندران شد.

در مراسم استقبال از رئیس‌جمهور برخی چهره‌های شاخص ورزشی، فرهنگی و هنری از جمله محمدرضا اسحاقی هنرمند برجسته موسیقی، حسن یزدانی چهره نامدار کشتی و سپیده بابایی عضو تیم ملی کشتی آلیش حضور داشتند.

سفر نخست آیت‌الله رئیسی همراه با تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت سیزدهم به مازندران ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شد که افزون بر دیدار با اقشار مختلف مردم و بازدید از برخی طرح‌های زیرساختی، بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی و تعیین تکلیف تعدادی از پروژه‌های نیمه‌کاره و بر زمین مانده، نتیجه آن در نظر گرفتن ۱۷۶ مصوبه برای اجرای طرح‌های مختلف با مجموع اعتبار مصوب بیش از ۱۷۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود.

از پایان سال ۱۴۰۰ تا کنون افزون بر ۱۲۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مصوب سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران اختصاص یافت که معادل ۷۱ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها است.

به استناد آمارهای اعلام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران، از مجموع ۱۷۶ مصوبه سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران ۷۸ مصوبه به طور کامل محقق شده، در ۸۹ مصوبه فرآیند اجرایی طی می‌شود و عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال انجام است و اجرای ۹ مصوبه نیز در حال پیگیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha