اختصاص ارز برای واردات نهاده‌های کشاورزی به ۱۱ میلیارد دلار کاهش می‌یابد

ساری- ایرنا- معاون رئیس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار برای نهاده‌های کشاورزی ارز اختصاص یافته است، گفت: با همت دست اندرکاران جهاد کشاورزی با افزایش تامین بذر و دیگر نهاده‌های کشاورزی، اختصاص ارز امسال به ۱۱ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داود منظور عصر پنجشنبه در نشست فعالان تولیدی و اقتصادی مازندران در آمل افزود: به طور یقین با گسترش مکانیزاسیون و فنی شدن فعالیت های کشاورزی انواع نهاده های کشاورزی به ویژه بذرهای مختلف در داخل کشور قابل تامین است.

وی با تاکیدبر این که ظرفیت و توانمندی زمین‌های کشاورزی کشور به خصوص استان مازندران با بهره وری از آب و سرمایه و ماشین آلات چندین برابر می شود، بیان کرد: تامین انواع بذر و کودهای شیمیایی با قیمت مناسب برای کشاورزی با جدیت از سوی دولت دنبال می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اظهار این که سال گذشته ۵.۶ میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی داشته ایم، ادامه داد:‌ اعتقاد داریم هنوز بسیای از محصولات کشاورزی کشور به خصوص مرکبات، کل محصولات شیلاتی، لبنیات و طیور مازندران ظرفیت بالایی برای صادرات دارد.

منظور به تولیدات گلخانه ای صادرات محور مازندران از جمله محصولات باغی خرماکلا قائمشهر اشاره کرد و گفت:‌ اگر فعالیت های کشاورزی این خطه مازندران که به صورت تعاونی است در همه نقاط کشور گسترش بیابد، صادرات محصولات کشاورزی چندین برابر می شود.

وی با بیان این که امسال بیشترین منابع مالی برابر با ۷۵۰ هزار میلیارد ریال برای طرح های راهسازی کشور اعتبار پیش بینی شده است، گفت: از آن جایی که هزینه ساخت راه در کشور بالا رفت، کمبود اعتبار شتاب پیشرفت طرح ها را کُند کرده است.

منظور با تاکید بر این که دولت در صدد است تا طول عمر اجرای طرح های عمرانی کشور را کوتاه کند، گفت:‌ اکنون بعضی از طرح های عمرانی کشور ۲۰ تا ۲۵ ساله شدند.

منظور :اختصاص ارز برای واردات نهاده های کشاورزی امسال به ۱۱ میلیارد دلار کاهش می یابد

معاون رئیس جمهور با بیان این که پارسال ۴۰ میلیارد دلار صرف تامین کالاهای واسطه ای و نهاده های بخش صنعت شده است، گفت: مواد اولیه وارداتی و دیگر نهاده های صنعتی در اولویت اختصاص منابع است.

منظور به اهمیت تامین اعتبار برای طرح های عمرانی در بخش تامین آب آشامیدنی، مهار آب برای کشاورزی و جاده های مازندران اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری خوبی از سوی دولت در این بخش ها در این استان شده و مورد حمایت ملی قرار دارد.

به گزاش خبرنگار ایرنا، همزمان با آغاز دومین سفر هیات دولت به مازندران با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، ۲ واحد تولیدی صنعتی واقع در شهرک امامزاده عبدالله آمل افتتاح شد.

منظور همچنین در این سفر از شرکت فولادین ذوب آمل تولید کننده انواع قطعات خودرویی و قالب گیری صنعتی شهرستان آمل دیدن کرد.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه نشست نخبگانی را با هدف بررسی مسایل و مشکلات شهرستان آمل و بابل را انجام داد.

برگزاری نشست نخبگانی با فعالان اقتصادی مازندران با موضوع تبیین دستاوردهای نظام و اقدامات دولت سیزدهم در حوزه ماموریت های سازمان برنامه و بودجه در این خطه از دیگر برنامه ها است.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز از طریق فرودگاه بین‌المللی شهدای ساری به مازندران سفر کرد و با استقبال نمایندگان ارشد استان از جمله آیت‌الله محمدباقر محمدی لایینی نماینده ولی فقیه در مازندرن، استاندار و تعدادی از نمایندگان مردم استان در مجلس وارد مازندران شد.

در مراسم استقبال از رئیس‌جمهور برخی چهره‌های شاخص ورزشی، فرهنگی و هنری از جمله محمدرضا اسحاقی هنرمند برجسته موسیقی، حسن یزدانی چهره نامدار کشتی و سپیده بابایی عضو تیم ملی کشتی آلیش حضور داشتند.

سفر نخست آیت‌الله رئیسی همراه با تعدادی از وزرا و اعضای هیات دولت سیزدهم به مازندران ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ انجام شد که افزون بر دیدار با اقشار مختلف مردم و بازدید از برخی طرح‌های زیرساختی، بهره‌برداری از چندین طرح عمرانی و تعیین تکلیف تعدادی از پروژه‌های نیمه‌کاره و بر زمین مانده، نتیجه آن در نظر گرفتن ۱۷۶ مصوبه برای اجرای طرح‌های مختلف با مجموع اعتبار مصوب بیش از ۱۷۷ هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال بود.

از پایان سال ۱۴۰۰ تا کنون افزون بر ۱۲۶ هزار و ۴۱۵ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های مصوب سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران اختصاص یافت که معادل ۷۱ درصد کل اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها است.

به استناد آمارهای اعلام شده توسط دستگاه‌های اجرایی و استانداری مازندران، از مجموع ۱۷۶ مصوبه سفر نخست رئیس‌جمهور به مازندران ۷۸ مصوبه به طور کامل محقق شده، در ۸۹ مصوبه فرآیند اجرایی طی می‌شود و عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی طبق برنامه در حال انجام است و اجرای ۹ مصوبه نیز در حال پیگیری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha