تولد گورخرهای پارک ملی کویر سمنان نویدبخش خروج از انقراض + فیلم

سمنان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان گفت: زایش‌ گورخرهای تک سم علف‌خوار در پارک ملی کویر گرمسار نویدبخش شکسته‌شدن کد انقراض این گونه ارزشمند و رسیدن به جمعیت پایدار ۵۰ راسی است.

بهرامعلی ظاهری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق آخرین بررسی‌ها ۳۷ راس گورخر تک‌سم علف‌خوار در پارک ملی کویر سمنان زیست می‌کنند که از این تعداد حدود ۱۲ راس نابالغ و بقیه بالغ هستند.

وی ادامه داد: اواسط فصل بهار موسم زایش گورخرها آغاز می‌شود و هم اکنون در پارک ملی کویر زایش‌ها در موقع مناسب آغاز شد و می‌تواند نویدبخش شکسته شدن کد انقراض این گونه ارزشمند باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان اضافه کرد: گورخرها در سن سه‌سالگی بالغ و زایا می‌شوند که اکنون حدود ۱۱ راس نابالغ در پارک ملی کویر زیست می‌کنند و با رسیدن این گورخرها به سن تولیدمثل می‌توان به شکل‌گیری جمعیت پایدار بیش از ۵۰ راس امیدوار بود.

وی تاکید کرد: تولد کره گورخر از پدر و مادر متفاوت و خارج از روابط خانوادگی عامل مهمی در جلوگیری از اختلال ژنتیکی و سلامت این گونه ارزشمند است که به منظور ایجاد تنوع ژنتیکی سال گذشته یک نر بالغ از پارک ملی توران شاهرود به پارک ملی کویر در گرمسار منتقل شد و امسال نیز این اقدام تکرار خواهد شد.

تولد گورخرهای پارک ملی کویر سمنان نویدبخش خروج از انقراض است

مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان گفت: گورخر ایرانی یکی از گونه‌های جانوری شاخص و بارز علف‌خوار تک‌سُم حیات وحش است که حدود ۳۰ سال بود در پارک ملی کویر در گرمسار استان منقرض شده بود و اکنون این گونه ارزشمند در مرحله اول در سایت تکثیر در اسارت و در مرحله دوم رهاسازی در طبیعت دوباره به زادگاهش معرفی شد.

گورخر ایرانی زیرگونه ‌ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد، گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت، اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده است.

گورخرها دارای قابلیت تکثیر ضعیف هستند و به طور معمول از هر سه کره این گونه، یک کره باقی می‌ماند. احتمال بقای کره گورخر نر ضعیف است؛ چرا که گورخر نر، کره نر را نمی‌پذیرد و می‌کُشد، همین عامل موجب کاهش جمعیت گورخرها می‌شود. طولانی بودن دوره بارداری و فقدان دوقلوزایی از عوامل مؤثر در کاهش جمعیت گورخرهای ایران است.

پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار واقع غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه‌های مهم گورخر ایرانی در کشور است که آخرین گزارش‌ها از مشاهده این گونه در پارک ملی کویر، مربوط به اوایل دهه ۱۳۶۰ است.

به گزارش ایرنا، در نوزدهم مهر سال ۱۳۹۷ از پارک ملی توران در شاهرود ۱۰ راس گورخر به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه قبلی منتقل شد که فقط انتقال پنج راس موفقیت‌آمیز بود و بعد از آن انتقال چهار راس گورخر از سایت تکثیر گوراب استان یزد به پارک ملی کویر استان سمنان در پاییز سال ۱۳۹۷ با هدف معرفی مجدد این گونه به منطقه، انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha