امروز به نحوه عبور از اقیانوس‌ها اشراف داریم

تهران- ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: امروز با توجه به اقدامات علمی نخبگان کشور می‌توانیم بگوییم که چطور می‌توان از هر اقیانوسی عبور کرد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش عصر سه‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت در همایش «اقتصاد و قدرت دریامحور» که در مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت، گفت: نقش ما در حوزه اقتصاد دریامحور از زمان دفاع مقدس آغاز شد و امروز هم در پهنه‌های اقیانوسی جهان ادامه دارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: عملیات مروارید در دوران دفاع مقدس در شمال خلیج فارس رخ داد موجب قطع توان نظامی و شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی شد اما به دنبال آن شاهرگ اقتصادی ما تابه امروز فعال بوده است.

دریادار ایرانی ادامه داد: عمده فعالیت‌های ما در زمان دفاع مقدس در بندر امام انجام می‌شد و در این محدوده اسکورت‌ها صورت می‌گرفت. در سال ۸۶ حفاظت و حراست از محدوده خلیج فارس به دلایلی چون آغاز دزدی دریایی و تروریسم دریایی به نداجا واگذار شد.

وی تصریح کرد: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی منافع دریا برای همه است، باید نیروهای مسلح کشور با اقتدار از منافع دریایی حفاظت کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: خداوند را شاکرم که توانستیم ماموریت ناوگروه ۸۶ را به سرانجام برسانیم، بعد از جلسه با رهبر انقلاب اسلامی، طی ۱۱ ماه جلسات مختلف برای انجام این ماموریت داشته ایم.

دریادار ایرانی بیان کرد: در سالی اوج توطئه‌های دشمن در کشور بود ما اقدامات عملی این عملیات را آغاز کردیم و توانستیم توسط نخبگان کشور و با انجام اقدامات علمی مسیرهای حرکت را مشخص کنیم.

وی بیان کرد: ما امروز با توجه به اقدامات علمی انجام گرفته توسط نخبگان می‌توانیم بگوییم که چطور می‌توان از هر اقیانوسی عبور کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، ماموریت ساحلی و غیرساحلی را دو نوع دریانوردی برشمرد و گفت: در ماموریت ناو گروه ۸۶ ما از اقیانوس آرام که ساحل ندارد با ناوشکن دنا عبور کردیم.

دریادار ایرانی با اشاره به انواع نبوغ در ماموریت ناوگروه ۸۶ گفت: نبوغ آماد و پشتیبانی، نبوغ مدیریتی و نظامی ما در این ماموریت ایجاد شد که امروز می‌توانیم بگویم ما در تمامی حوزه‌ها به نبوغ کامل در ناوگروه ۸۶ دست یافتیم.

وی درباره اقدامات حوزه بهداشت و درمان، گفت: ما از تمامی تجهیزات بهداشتی و درمانی در ناوگروه در اختیار داشتیم به گونه ای که تیم درمانی ما در این ماموریت، ۳ مورد عمل جراحی را انجام دادند و یک احیا را صورت دادند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: در حین ماموریت و در بندر جاکارتا با وجود تبلیغات سوء و منفی علیه ایران استقبال رسمی توسط آنها صورت گرفت، ما تا جاکارتا بارها و بارها دریانوردی کرده بودیم اما بعد از آن و ورود به اقیانوس آرام را برای نخستین بار در برنامه داشته‌ایم.

دریادار ایرانی تصریح کرد: در حین ماموریت متوجه غرق یک ناوشکن ساخت آمریکا شدیم اما دریادلان ایران به سلامت با ناوشکن تمام ایرانی دنا از این اقیانوس عبور کردند.

وی با تاکید بر اینکه امروز امنیت دریایی به طور کامل وجود دارد، گفت: در میانه اقیانوس آرام تمامی اقتدارهای سیاسی، حقوقی، نظامی، مدیریتی، علمی و... ما صورت گرفت.

فرمانده نیروی دریایی افزود: ما در این عملیات بزرگ هیچ بهانه ای به دست هیچ کشوری ندادیم و دریادلان ایرانی تمامی موازین را رعایت کردند مثلا در آفریقای جنوبی هم در برنامه محفل انس با قرآن شرکت کردیم.

دریادار ایرانی با بیان اینکه در ماموریت ناوگروه ۸۶ در تمامی حوزه‌ها از جمله بهداشت و درمان، امداد و پشتیبانی، آموزش، صنعتی و... اقتدار ما اثبات شد، بیان کرد: در این عملیات ما در حوزه ارتباطات یک ثانیه قطعی هم نداشتیم و به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، وجه بین‌المللی جمهوری اسلامی در دنیا قوت گرفت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوشکن دنا بعد از بازگشت از ماموریت ناوگروه ۸۶، در ماموریت کمربند دریایی هم شرکت کرد اما باید بدانید که باوجود ناوشکن‌های سنگین، ناوشکن دنا در ابتدا عبور کرد که این نشانه اقتدار و عزت ایران اسلامی است.

دریادار ایرانی گفت: روزی تمام تجهیزات دریایی ما ساخت دیگران بود اما امروز به خودکفایی رسیده ایم که ناوشکن تمام ایرانی دنا نمود آن است.

وی گفت: زمانی که اقتصاد دریامحور به حرکت درآید و ما به این امر مهم توجه داشته باشیم می‌توانیم در تمامی حوزه‌ها موفق شویم لذا ما فاصله بسیاری با آنچه که باید باشیم داریم که باید این فاصله با توجه به فرمان مقام معظم رهبری کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha