اهدای ۸۰ هزار قطعه زمین به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر/نرخ باروری ثابت مانده است

تهران - ایرنا - دبیر ستاد ملی جمعیت از اهدای ۸۰ هزار قطعه زمین مسکونی برای خانواده‌های دارای سه فرزند بیشتر در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: دولت اراده کامل برای اجرای تمامی مشوق‌های جوانی جمعیت دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شکیبا محبی‌تبار روز سه‌شنبه در نشست رسانه‌ای دومین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت با بیان اینکه رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت شنبه هفته آینده - ۲۹ اردیبهشت - برگزار می شود، افزود: رویداد جوانی جمعیت موضوعی مردمی است و باید مردم حفظ گنجینه خانواده، جوانی جمعیت و فرزندآوری را یک تکلیف بدانند.

وی اظهار داشت: رویداد جایزه ملی جمعیت همزمان با هفته جمعیت با هفت سر فصل در هفت روز برگزار خواهد شد که موضوع خانواده و جوانی جمعیت محور اصلی تمامی سرفصل ها و عناوین است.

دبیر ستاد ملی جمعیت بیان دستاوردهای اجرایی دوست سیزدهم را یکی از اهداف برگزاری رویداد هفته ملی جمعیت دانست و افزود: این خواست مردم بود که در ارتباط با ستاد، خواستار بیان و گزارش دستاوردهای دولت سیزدهم شدند.

محبی‌تبار ادامه داد: یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت سیزدهم اهدای بالغ بر ۸۰ هزار قطعه زمین به خانواده دارای سه فرزند بیشتر است که آخرین آن در سفر استانی رییس جمهور به استان قم تحقق یافت.

به گفته او، بیمه مادران روستایی برای مادران دارای سه فرزند و بیشتر از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم است که هفته گذشته اجرایی شد.

دبیر ستاد ملی جمعیت اجرای ماده ۵ قانون تخفیفات ساخت مسکن برای خانواده دارای سه فرزند و بیشتر را مورد اشاره قرار داد و افزود: تخفیفات ۵۰ درصدی در ساخت مسکن و انشعابات از مشوق های این ماده قانونی است که توسط وزارت نیرو عملیاتی شد.

محبی تبار ادامه داد: توسعه و تجهیزات خوابگاه دانشجویان متاهل از دیگر مواردی بود که در قانون جوانی جمعیت بیان شده و در این راستا تا به امروز هزار و ۱۰۲ خوابگاه ساخته و تحویل شده است.


دبیر ستاد ملی جمعیت با اشاره به ایجاد فضای مسموم درباره اجرای قانون جوانی جمعیت از سوی برخی افراد اظهار داشت: متاسفانه قشری در کشور در حال ترویج تفکری مسموم در زمینه مشوق های  در نظر گرفته شده برای فرزندآوری و ازدواج است که ما هیچگاه وارد این بازی ها برای تخریب شأن خانواده نمی‌شویم. 

محبی تبار تاکید کرد: عناوینی چون «پول‌پاشی و پول به زباله ریختن» تنها برای مسموم کردن فکر مردم به خصوص نسل جوان است، در حالی که تمامی مشوق ها هدیه دولت و تکلیف حاکمیت برای حمایت از کیان خانواده است. 

وی مساله مشوق‌های فرزندآوری را موضوعی عادی در تمامی کشورهای به خصوص کشورهای توسعه یافته دانست و افزود: این افکار مسموم توسط قشر خاصی هدایت می‌شود.

۱۶ هزار گروه مقابله با سقط جنین فعال هستند

دبیر ستاد ملی جمعیت یکی از موضوعات مورد پیگیری ستاد را مردمی سازی و فرهنگ سازی در حوزه جلوگیری از سقط جنین عنوان کرد و افزود: خوشبختانه اکنون ۱۶ هزار گروه در سراسر کشور در این حوزه فعال هستند.

محبی تبار جلوگیری از سقط جنین را نیازمند آگاهی سازی و فرهنگ سازی و آسیب شناسی سبک زندگی دانست و تاکید کرد: امروز مساله جلوگیری از سقط جنین به اندازه تشویق فرزندآوری و ازدواج مهم و محوری است.

به گفته او، سقط جنین چالشی است که بیش از هر چیزی نیازمند آگاهی سازی و کار فرهنگی دارد.

فعالیت ۱۴۵ مرکز همسان گزینی در کشور

دبیر ستاد ملی جمعیت با بیان اینکه توزیع مراکز تخصصی و فوق تخصصی درمان ناباروری در کشور به شکل خوبی انجام شده است، از فعالیت ۱۴۵ مرکز همسان گزینی در کل کشور خبر داد.

محبی تبار ادامه داد: تسهیلات دانشجویی جامعه پزشکی، توسط وزارت بهداشت به صورت کامل درحال اجراست و مادران می توانند از مرخصی و سنوات برخوردار شوند.

وی در ادامه به فعالیت ۵۰ هزار بهورز و مراقب سلامت اشاره کرد که ۱۲۰ میلیارد تومان کارانه پلکانی به ازای تولد فرزند اول به بعد به آنها پرداخت شده است.

وی به این نکته اشاره کرد که پارسال اجازه استخدام هزار و ۵۷۶ ماما در سراسر کشور داده شد که می توانند در ترویج فرزندآوری در بین زوج‌های جوان و بخصوص زایمان طبیعی موثر باشند، 

محبی تبار درباره وام تسهیلات ودیعه مسکن نیز اظهار داشت: سال گذشته این نوع تسهیلات به ۲ هزار و ۸۷۲ نفر پرداخت شد.

دبیر ستاد ملی جمعیت ازدواج و فرزندآوری را اولویت این ستاد در سال جاری ذکر کرد و افزود: ما در زمینه تولد فرزند سوم و چهارم تسهیلات بسیار خوبی را ارائه کردیم و همین باعث شد که موالید دوم و سوم رشد پیدا کند.

نرخ باروری در کشور ثابت مانده است

محمدجواد محمودی دبیر علمی رویداد ملی جوانی جمعیت نیز در این نشست خبری نرخ طبیعی رشد جمعیت کشور را ۷ دهم درصد عنوان کرد و افزود: این آمار زنان ۱۵ تا ۴۹ سال را در بر می گیرد و نشان می دهد که اکنون نرخ باروری در کشور ثابت مانده است.

وی نرخ باروری را ۱/۶ عنوان کرد و افزود: در سال گذشته یک میلیون و ۵۷ هزار نوزاد در کشور متولد شدند که نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش ۱۲ هزار نفری داشته است.

نرخ باروری کل یا نرخ فرزندآوری، میانگین تعداد فرزندانی است که به ازای هر زن ۱۵ تا ۴۹ سال متولد شده‌است .

رئیس موسسه تحقیقات جمعیت تاکید کرد: در صورت عدم رشد نرخ جایگزینی در سالهای آینده باید انتظار کاهش نرخ باروری و فرزندآوری باشیم.

روند کاهشی در تولد فرزند اول و دوم 

محمودی البته از افزایش فرزند سوم و چهارم در سه سال اخیر اشاره کرد و افزود: این آمار نشان می‌دهد که مشوق‌های قانونی برای فرزند سوم و چهار توانسته اثرگذار باشد.

دبیر علمی جایزه ملی جوانی جمعیت مهم ترین دغدغه را تولد فرزند اول و دوم دانست و گفت: در این حوزه شاهد روند کاهشی هستیم.

وی ارزیابی موفقیت قانون جوانی جمعیت را نیازمند وقت زمان بیش از سه سال از اجرای آن دانست و گفت: اکنون ما در ۱۵ استان با افزایش نرخ باروری مواجه هستیم. 

محمودی به کاهش نرخ باروری در ۱۳ استان اشاره کرد و گفت: از لحاظ میدانی مشوق‌های قانونی توانسته اثرگذار باشد اما باید دامنه مشوق‌ها گسترده تر و گروه فرزند نخست و دوم را نیز شامل شود.

دبیر اجرایی رویداد ملی جوانی جمعیت نیز در این نشست با بیان اینکه سکوی ظرفیت مردمی در این رویداد بیش از هر رویداد دیگری دیده شده است گفت: همراهی مناسبی از رسانه‌های کشور انجام شد و توانستیم موضوع جوانی جمعیت را به یک پویش ملی تبدیل کنیم.

جلال غفاری اضافه کرد: بالغ بر چهار هزار اثر به دبیرخانه جایزه ملی جوانی جمعیت ارسال شد و شناسایی فعالی از صاحبان اثر انجام شد و ۲۰۰ شناسایی فعال اتفاق افتاد. 

به گفته وی، اهدای جوایز دومین رویداد جوانی جمعیت با حضور شخص رئیس جمهور تقدیم برگزیدگان خواهد شد و برنامه مفصلی برای این رویداد و برگزاری جشنی بزرگ تدارک دیده شد تا آغازی برای ایجاد رویداد جدیدی در حوزه جمعیتی برای سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha