پیش بینی تولید ۱۳ هزار و ۳۵۰ تن آبزی در آذربایجان شرقی

تبریز- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از برنامه ریزی برای تولید۱۳ هزار و ۳۵۰ تن محصولات شیلات و آبزیان در استان در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش ایرنا، اکبر فتحی روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در سالی که گذشت، ۱۰ هزار و ۱۵۵ تن شیلات و آبزیان در آذربایجان شرقی تولید شد که هدف گذاری برای سال ۱۴۰۳، رشد ۳۱.۴ درصدی و رسیدن به تولید ۱۳ هزار و ۳۵۰ تن است.

وی از تولید ۱۷۰ تن ماهی در قفس در سال ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار کرد: هدف گذاری ما برای سال ۱۴۰۳ تحقق رشد نزدیک به ۶ درصدی در این حوزه و تولید۱۸۰ تن در سال جدید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در سال ۱۴۰۲ میزان ۱.۲۵ هزار قطعه بچه ماهی و میگو برای بازسازی ذخایر رهاسازی شده و بیش از ۱۷ میلیون قطعه ماهیان زینتی و زالو در استان تولید شد و در سال ۱۴۰۳، میزان بچه ماهی و میگوی رهاسازی شده را به ۲ هزار قطعه و میزان تولید ماهیان زینتی و زالو به ۱۷.۸۵ میلیون قطعه خواهیم رساند.

فتحی از اجرای هشت پروژه تأثیر گذار اولویت دار دارای زنجیره تولید و صادرات محور در حوزه شیلات و آبزیان در استان خبر داد و اعلام کرد: واحدهای پرورش ماهی در شهرک شیلاتی آذرآباد جویان ارس شهرستان جلفا با ظرفیت ۹۰۰ تن، پرورش ماهی در منطقه زینق مراغه با ظرفیت ۶۰ تن، فاز تکمیلی مجتمع آبزی پروری شهید سلیمانی با ظرفیت ۷۰۰ تن، برنامه توسعه سایر آبزیان از قبیل راه اندازی و تکمیل پروژه ۵۰ تنی بیومس آرتمیا در شهرستان عجب شیر از جمله این پروژه هاشت.

وی همچنین تکمیل پروژه تولید جلبک تر در شهرستان میانه، افزایش ۳۰۰ تنی تولید با اجرای طرح نظارت و بازدید بر واحدهای منتخب آبزی پروری استان در جهت ارتقای مدیریت واحدهای پرورشی (BMP) ، طرح جهادی مشارکتی آبزی پروری در استخرهای ذخیره کشاورزی مستعد استان و تولید حداقل ۷۰۰ تن ماهیان سردآبی و بکارگیری فن آوریهای نوین در ۱۰درصد مزارع پرورش ماهی جهت افزایش ۵۰۰ تن تولید را از جمله طرح های شاخصی عنوان کرد که در سال ۱۴۰۳ در استان آذربایجان شرقی در حوزه شیلات اجرا خواهد شد.

فتحی در خصوص تأمین مالی طرح های حوزه شیلات در آذربایجان شرقی گفت: ۸۴ میلیارد ریال از تأمین مالی از بخش دولتی و ۶ هزار و ۷۲۹ میلیارد ریال از بخش خصوصی در سال ۱۴۰۳ پیش بینی شده است که در تأمین مالی بخش خصوصی، پنج هزار و ۳۸۳ میلیارد ریال از طریق تسهیلات بانکی و یک هزار و ۳۴۶ میلیارد ریال از طریق آورده شخصی خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha