رییسی: در پرداخت اقساط نهضت ملی مسکن شیوه متفاوتی در پیش گرفته شود

 قم – ایرنا – رییس جمهور با اشاره به اهمیت خانه‌دارشدن افراد ضعیف و کم‌برخوردار جامعه، گفت: باید در پرداخت اقساط طرح نهضت ملی مسکن اقدام متفاوتی صورت بگیرد تا این اقشار توان پرداخت آن را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان قم، با تمجید از اقدام های انجام شده در قم در افزایش ظرفیت‌های اشتغال و تامین مسکن، بیان کرد: ساخت هزاران واحد مسکونی، یک اقدام شاخص و مهم در این استان است.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم در مجموع ۷۱ هزار واحد در قالب طرح نهضت ملی مسکن در اختیار افراد واجد شرایط قم قرار خواهد داد.

آیت الله رییسی همچنین با اشاره به واگذاری‌های اراضی به موسسات فرهنگی و علمی در سال‌های گذشته، گفت: درصورتی‌که این موسسات اهداف این واگذاری را محقق نکنند، اراضی واگذار شده پس گرفته خواهد شد.

وی ابراز داشت: رویکرد دولت سیزدهم در اجرا و توزیع عدالت و تسهیلات، سند آمایش سرزمینی است و تقسیم اعتبارات بر اساس آن صورت می‌گیرد.

رییس جمهور ادامه داد: مسوولان استان قم در مواردی که احساس می‌کنند نسبت به قم در تقسیم اعتبارات کم‌توجهی صورت‌گرفته با ارائه استدلال و منطق نسبت به جذب بیشتر اعتبارات توزیعی اقدام کنند.

آیت‌الله رییسی با بیان اینکه بخش مهمی از جمعیت استان قم را زائران ورودی به آن تشکیل می‌دهد، گفت: تقسیم اعتبارات به قم با نگاه جمعیت ساکن و غیرساکن قابلیت اجرا دارد.

وی در ادامه بیان داشت: از ویژگی‌های قم تولید علم و دانش است که این سبب شده تا این شهر دارای یک وجهه مهم علمی و فرهنگی در سطح جهان باشد.

رییس جمهور ادامه داد: در استان قم با صیانت از علم، دانش و مدنیت باید از هویت این استان پاسداری کنیم؛ دشمن به دنبال تضعیف قم به‌عنوان کانون نشر معارف دینی است.

آیت‌الله رییسی صیانت از هویت علمی، فرهنگی و تمدنی قم را محوری‌ترین موضوع این شهر یاد کرد و گفت: ارتقا و صیانت از هویت شهر قم وظیفه تمامی افراد اعم از مدیران و عموم مردم است.

وی خاطرنشان کرد: مسوولان و افرادی که در جایگاه دیده‌بانی فرهنگی قرار دارند وظیفه مهمی در رصد آسیب‌ها و چالش‌های موجود دارند.

رییس جمهور با تأکید بر ضرورت حفظ کرامت زائران حرم حضرت بانوی کرامت از مبدأ تا مقصد، بیان داشت: مسوولان استان قم در کسوت میزبانی از زائران کریمه اهل‌بیت قرار گرفته‌اند و این میزبانی نسبت بسیار خاصی برای مدیران است.

تاکید رییس جمهوری بر حل معضل فاضلاب و دریاچه نمک

آیت الله رییسی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه توقع مردم از دولت باز کردن مشکلات است، افزود: مردم از صداقت استقبال می‌کنند و اگر در مساله ای پس از تلاش مدیران اتفاقی که انتظار می‌رفت رخ نداد، آن موضوع را صادقانه با مردم در میان بگذارید.

وی با تاکید بر ضرورت حل مشکل فاضلاب قم، گفت: مدیران استانی طی جلساتی با وزیران مربوطه نسبت به حل این مشکل چاره‌اندیشی کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت احیا و توجه به معضل ریزگرد در دریاچه نمک، گفت: مسوولان استانی طی یک ماه آینده سازوکارهای حل این مشکل را تعریف کنند.

وی همچنین با اشاره به حضور اتباع خارجی در قم و ضرورت ساماندهی آنها ابراز کرد: باید تمامی مباحث حول این افراد از ازدواج، تحصیل، اشتغال و غیره تحت نظارت‌های سازمانی و تعریف شده انجام بگیرد.

رییس جمهور ابراز داشت: مصوبات دور دوم سفر استانی به قم موردتوجه و پیگیری مسوولان استانی باشد تا مشکلات کنونی این استان برطرف شود.

وی گفت: در استان قم باید خداوند را به دلیل وحدت، انسجام و یکپارچگی همه بخش های دولت، دستگاه قضایی و نیروهای مسلح شاکر باشیم؛ این وحدت و انسجام زمینه توسعه استان قم است.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: هر جا اختلاف باشد تمام امکانات و ظرفیت ها به جای این که برای توسعه شهر و استان به کار گرفته شود، صرف دعوا و اختلاف می شود؛ رهبر معظم انقلاب همواره همه دستگاه ها و نیروهای انقلاب را از هرگونه اختلاف پرهیز می دهند.

وی گفت: رمز توسعه یافتگی در این است که نیروها خرج سازندگی و پیشرفت شوند؛ در استان قم وحدت و انسجام وجود دارد و این رمز و راز موفقیت است.

مترو و منوریل قم تکمیل شود

وی در ادامه بیان داشت: طرح مترو قم دنبال می شود، واگن ها از مشهد و تهران منتقل و مترو راه اندازی شود.

وی افزود: وضعیت منوریل را باید با همکاری و هماهنگی به سرانجام برسانیم؛ این وضعیت که منوریل دارد، ایجاد ناامیدی می کند.

رییس جمهور با تاکید بر این که رمز موفقیت پیگیری کارهاست، افزود: از همکاران در سراسر کشور می خواهم و انتظار مردم نیز همین است که کارها را پیگیری کنید و صرفا به نوشتن نامه اکتفا نکنید.

وی اضافه کرد: کار باید انجام شود و اینکه از این دولت به دولت دیگر، از این مجلس به مجلس دیگر و از این مدیرکل به مدیرکل دیگر منتقل شود، کشور خسارت می بیند.

رییس جمهور با بیان این که تاخیر در کارها خسارت زا است، ادامه داد: طرحی که امروز بهره برداری شود، هزینه خاصی دارد و اگر فردا بهره برداری شود، هزینه دیگری دارد.

وی گفت: قبل از باران سیل آسایی که در سیستان و بلوچستان آمد، سد کهیر افتتاح شد؛ نقش این سد در جلوگیری از سیلاب ها و خسارات بسیار کلیدی بود، اگر این سد نبود، طبق گفته کارشناسان خسارت و تلفات جانی و مالی بیشتری وارد می شد.

آیت الله رییسی با اشاره به این که شرایط در کشور برای کار بسیار خوب است، بیان کرد: دشمن می خواهد مردم و مسوولان را ناامید کند؛ اهل قلم باید با قلم و بیان ایجاد امید کنند.

وی تاکید کرد: از ما انتظار دارند برای امیدآفرینی تلاش کنیم که این مساله با کار و تلاش محقق می شود.

تعهد دولت نسبت به تکمیل ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر

رییس جمهور همچنین با بیان این که ۲۴۰ هزار واحد مسکن برای این دولت مانده است، گفت: این تعداد تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران است و تاکنون وضعیت ۱۰۰ هزار واحد حل شده و ۱۴۰ هزار واحد مانده که حل می شود؛ باید بار را از روی زمین برداریم.

وی با اشاره به رشد شرکت‌های دانش بنیان از ۵ هزار به ۱۰ هزار شرکت طی دولت سیزدهم، ادامه داد: صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان به ۲ میلیارد دلار رسیده که مصداق مهمی از تولید ثروت است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت توجه به موضوع بهره‌وری، خاطرنشان کرد: نقش مدیران در مساله بهره‌وری، تحول و مدیریت نقش محوری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha