مدیرعامل سازمان انتقال خون: سال گذشته حدود چهار میلیون فرآورده خونی به بیماران تزریق شد

قم- ایرنا- مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: سال گذشته بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار خون و فرآورده خونی در سراسر کشور به بیماران تزریق شد.

به گزارش ایرنا، مصطفی جمالی روز پنجشنبه در جریان سفر هیات دولت به قم در دیدار آیت‌الله سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله علی سیستانی در قم، افزود: هر فرد از ۱۸ سالگی می‌تواند خون اهدا کند؛ بر این اساس هر نفر می‌تواند بیش از ۲۰۰ بار در طول عمر خود خون اهدا کند.

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که هر خون به سه بخش تقسیم می‌شود، در واقع هر نفر با اهدای خون خود، در طول عمرش می‌تواند جان ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر را نجات دهد.

مدیرعامل انتقال خون کشور ادامه داد: اهداکنندگان خون سرداران گمنام سلامت هستند و نقش مهمی در سلامتی دارند.

جمالی بیان کرد: پزشکی که که در مراکز انتقال خون خدمت می کند، به‌ طور میانگین روزی ۳۰ نفر را معاینه می‌کند و باعث می‌شود چند صد هزار نفر خون اهدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر انتقال خون یک روز تعطیل باشد، بسیاری از بخش‌های جراحی در بیمارستان‌ها توان ارائه خدمات به بیماران را نخواهند داشت.

جمالی با بیان این‌که انتقال خون نقش حیاتی در سلامتی دارد، تصریح کرد: از هر سه نفر، یک نفر تا آخر عمر نیاز به خون یا فرآورده خونی خواهد داشت.

مدیرعامل انتقال خون کشور گفت: زمینی برای ساخت مرکز انتقال خون در شهرک پردیسان قم در نظر گرفته شده و پیش‌بینی می‌شود ساخت آن ۲ سال به طول انجامد.

وی افزود: با آغاز به کار این مرکز، خون مورد نیاز بیمارستان‌های این نقطه از شهر قم به‌ویژه بیمارستان قلب(نور) تامین خواهد شد.

رئیس سازمان انتقال خون در دومین سفر استانی رییس جمهور و اعضای دولت به قم، آیت الله رییسی را همراهی می‌کند.

آیت الله سید ابراهیم رییسی صبح پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت وارد قم شد. این پانزدهمین سفر از دور دوم سفرهای استانی رییس جمهور است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون در این سفر، از بیمارستان تخصصی قلب(نور) و بیمارستان در حال احداث خاتم بازدید کرد.

دیدار و گفت وگو با شماری از علما و مراجع تقلید، افتتاح چندین طرح عمرانی و بررسی مهم‌ترین مسائل استان قم و پیگیری چگونگی اجرای مصوبات سفر دور نخست سفر از برنامه های آیت الله رییسی در سفر به استان قم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha