۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۰:۳۴
کد خبر: 85471005
T T
۵ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

یک گلخانه‌ با حضور وزیر جهادکشاورزی در قم بهره‌برداری شد

قم - ایرنا - در جریان سفر رییس جمهور و هیات دولت به قم، یک گلخانه روز پنجشنبه با حضور «محمدعلی نیک‌بخت» وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان جعفرآباد این استان افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این گلخانه در گستره ۱۰ هکتار و مساحت زیر کشت پنج‌هکتار در زمینه تولید محصول‌های گلخانه‌ای فعالیت می‌کند، حجم تولید سالانه این گلخانه یک‌هزار و ۵۰۰ تن محصول با کیفیت است.

بر اساس این گزارش، گلخانه زاگرس با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی به بهره‌برداری رسیده‌ است. همچنین این گلخانه دارای ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب ذخیره آب استخر است.

در راستای تحقق برنامه‌های مرتبط با تغییر الگوی کشت، افزایش سطح تولید محصولات گلخانه در قم با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در دستور کار است. محدودیت‌های دسترسی به منابع آبی و همچنین ویژگی‌های خاص محیطی از جمله تغییرهای دمایی، موجب شده تا فعالیت‌های کشاورزی در قم با سختی مواجه باشد و در این شرایط افزایش گلخانه‌ها راهکاری مناسب برای گسترش سطح تولید محصولات کشاورزی استان است.

به گفته متولیان بخش کشاورزی قم، در ۲ سال گذشته (از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم) ۱۲۹ طرح کشاورزی با سرمایه‌گذاری ۴۵۰ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال مستقیم برای یک‌هزار و ۲۹۱ نفر در قم به‌بهره‌برداری رسیده‌ است.

این میزان سرمایه‌گذاری و افتتاح طرح‌های کشاورزی در استان قم نشان از اهتمام جدی دولت سیزدهم نسبت به موضوع امنیت غذایی و افزایش ظرفیت تولید و اشتغال در این بخش مهمی اقتصادی دارد.

۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

به طور کلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۰۰ هزار تُن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.

رئیس جمهور و اعضای هیات دولت صبح پنجشنبه در دومین سفر استانی، وارد قم شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha