دستور ویژه وزیر نیرو برای تکمیل طرح‌های آب و برق خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح‌های مهم حوزه آب و برق استان با دستور ویژه وزیر نیرو برای تامین اعتبار مورد نیاز آنها تا پایان سال جاری تکمیل و افتتاح می‌شود.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، دیدار روز سه‌شنبه استاندار با وزیر نیرو دستورات ویژه‌ای در زمینه توسعه زیرساخت‌های آب و برق این استان را به همراه داشت.

جواد قناعت در دیدار با علی اکبر محرابیان در تهران ضمن ارائه گزارش جامع از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه آب و برق خراسان جنوبی، به مشکلات این حوزه و نیازهای استان نیز اشاره کرد.

وی با قدردانی از اقدامات وزارت نیرو در مدیریت انرژی که گذر از زمستان و تابستان را بدون قطعی برق و آب ممکن کرد، اقدامات مثبت استان و رتبه برتر در اجرای طرح نهضت ملی مسکن را یادآور شد و گفت: نیاز به توجه ویژه وزارت نیرو در تامین اعتبارات مورد نیاز برای اجرای زیرساخت‌های آب و برق پروژه‌های نهضت ملی مسکن در سطح استان داریم.

استاندار خراسان جنوبی با ارائه گزارشی از وضعیت اجرای طرح بهارستان (بهسازی شبکه برق روستایی) در روستاهای استان افزود: با اجرای شبکه ای به طول ۸۶ کیلومتر، روستای گردشگری نایبند شهرستان طبس به آخرین مراحل کار رسیده و آماده بهره برداری است.

وی اظهار کرد: پوشش برق در خراسان جنوبی به ۹۹.۹ درصد رسیده که عدد قابل توجهی است.

استاندار در ادامه از نگاه ویژه دولت در اجرای پست‌های ۱۳۲ و ۴۰۰ کیلوولت در خراسان جنوبی قدردانی کرد و گفت: بر اساس مصوبه دولت و تحقق طرح توسعه نهبندان و سربیشه، پست ۱۳۲ کیلوولت و ۶۰ کیلومتر خط انتقال شاهکوه تا منطقه طلاخیز هیرد به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های زیرساختی استان در حال اجرا است.

وی با اشاره به وضعیت پیشرفت فیزیکی ۲ پروژه پست ۴۰۰ کیلوولت نهبندان و فردوس، سرعت بخشیدن به روند اجرای کار را با نگاه ویژه وزارت نیرو خواستار شد.

درخواست استاندار در این زمینه هم با موافقت وزیر نیرو، دستور ویژه درخصوص تامین اعتبار مورد نیاز و این تاکید همراه شد که این سه پروژه باید تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

بنا به این گزارش، دستور ویژه وزیر نیرو درخصوص طراحی سایت و آغاز عملیات اجرایی ساختمان مهندسی پست ۴۰۰ کیلوولت فردوس از دیگر نتایج این دیدار بود.

قناعت در ادامه نشست با محرابیان به مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهور به استان اشاره کرد و گفت: یکی از این مصوبات احداث ۶ سد تغذیه مصنوعی با اعتبار چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در سطح استان است.

وی با اشاره به خسارت‌های وارده به مناطق مختلف استان ناشی از سیل روزهای اخیر، تحقق این مصوبه و اجرای سدهای تغذیه ای را به عنوان مطالبه مهم عنوان کرد که تحقق آن می‌تواند در مدیریت روان آب‌ها و کاهش حجم خسارت سیلاب مؤثر باشد.

وزیر نیرو نیز در زمینه تامین این اعتبار دستور ویژه صادر و تاکید کرد که این ۶ سد تغذیه ای باید تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

استاندار خراسان جنوبی از طرح آبرسانی به شهرهای بیرجند و طبس به عنوان دیگر مصوبه سفر دوم رئیس جمهور به استان یاد کرد که با دستور تامین پنج هزار میلیارد ریال اعتبار تحقق این مصوبه همراه شد و این تاکید وزیر که ۲ طرح آبرسانی تا پایان سال ۱۴۰۳ تکمیل و بهره برداری شود.

وی در ادامه نظر موافق وزیر نیرو درخصوص رفع مشکل موافقت نامه پروژه فاضلاب خوسف را هم جلب کرد.

قناعت سپس از مشکل آبرسانی به مناطق روستایی استان گفت و اعتبارات ویژه ای را برای تکمیل طرح‌های آبرسانی روستایی مطالبه کرد که با آن موافقت شد.

استاندار خراسان جنوبی از مصوبات سفر اول رئیس جمهور، به تکمیل ۲۰ مخزن و خط انتقال در شهرهای دارای تنش آبی استان اشاره کرد و با بیان اینکه این مصوبه ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تسریع در روند اجرای کار را خواستار شد.

دستور وزیر نیرو درخصوص تامین اعتبار ۲۵ درصد باقیمانده و تکمیل کار تا پایان سال ۱۴۰۳ از نتایج این مذاکرات بود.

قناعت با اشاره به ظرفیت بسیار ارزشمند روزهای آفتابی در استان که لازمه احداث نیروگاه‌های خورشیدی است، گفت: با اجرای ۷۰۸ نیروگاه خورشیدی، ظرفیت تولید برق استان از این محل به ۲۸.۱ مگاوات رسیده است.

وی ادامه داد: برای توسعه شرایط موجود، مجوز احداث پنج شهرک تخصصی نیروگاه خورشیدی صادر شده و برای تحقق ۱۶۰ مگاوات، زمین لازم به سرمایه گذاران طرح نیروگاه خورشیدی در استان تخصیص یافته است تا با همکاری سازمان انرژی های نو کار خود را شروع کنند.

به گفته وی تحقق این برنامه و توسعه شرایط موجود حمایت وزارت نیرو در خرید تضمینی برق تولیدی را می‌طلبد.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه از وضعیت نیروگاه بادی درح گفت و با اشاره به مطالبه سرمایه گذار مبنی بر دریافت تسهیلات، نگاه ویژه وزارت نیرو در این خصوص را هم خواستار شد.

وزیر نیرو با اعلام نظر مثبت در زمینه نیروگاه‌های خورشیدی استان، حمایت خود را از پروژه نیروگاه بادی درح اعلام کرد تا فاز تکمیلی این پروژه شتاب بگیرد و ۱۰ مگاوات برق تولیدی این نیروگاه در آینده نزدیک محقق شود.

قناعت سپس اقدام وزارت نیرو را در راه اندازی پویش گسترده "با انرژی" با هدف تشویق مردم به رعایت مدیریت مصرف را قابل تحسین خواند و با اعلام آمادگی خراسان جنوبی برای همراهی با این پویش گفت: این پویش با نگاه مثبت در استان اطلاع رسانی و دنبال خواهد شد.

این پویش با تعیین مشوق‌هایی برای مصرف کنندگان بخش‌های اداری، عمومی و کشاورزی کاهش ۱۵ درصدی برق در بخش خصوصی و ۲۰ درصدی در بخش دولتی را در بازه زمانی ۲۱ هفته و در فصل گرم سال هدفگذاری کرده است.

در این دیدار که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیران عامل شرکت‌های برق منطقه ای، توزیع نیروی برق، آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان نیز حضور داشتند، گزارش جامعی از وضعیت خراسان جنوبی ارائه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha