۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۶:۴۹
کد خبرنگار: 5447
کد خبر: 85469236
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نگرانی آمریکایی‌ها از تهدید دموکراسی در نتایج یک نظرسنجی جدید تجلی یافت

تهران- ایرنا- نتایج نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات روابط عمومی «AP-NORC» نشان داد که ۶۲ درصد از افراد بزرگسال آمریکایی بر این باورند که دموکراسی در ایالات متحده نسبت به اینکه چه کسی در انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، ممکن است در خطر باشد.

به گزارش ایرنا، روزنامه آمریکایی «یواس‌ای تودی» روز سه‌شنبه در مطلبی با طرح این سوال که «آیا دونالد ترامپ یا جو بایدن تهدید واقعی برای دموکراسی هستند؟»، افزود که رای‌دهندگان آمریکایی در مورد اینکه چه کسی تهدید بزرگتری برای دموکراسی است، اختلاف نظر دارند.

با این حال آخرین نظرسنجی «ان‌بی‌سی نیوز» نشان می‌دهد که «مهمترین مسئله پیش روی این کشور»، مسائل تورم و مهاجرت است که در جایگاه بالاتری از تهدید دموکراسی قرار می‌گیرند.

اما زمانی که [تهدید دموکراسی] به عنوان یک موضوع مهم مطرح می‌شود که بر اساس آن رای‌دهندگان برای انتخاب کردن یا نکردن یک نامزد تصمیم بگیرند، حفاظت از دموکراسی در رتبه نخست قرار می‌گیرد و پس از آن مسئله مهاجرت و سقط جنین در اولویت‌های بعدی رتبه‌بندی می‌شوند.

بر اساس این گزارش، نگرانی‌ها در مورد آینده دموکراسی در آمریکا، به دموکرات‌ها در سال ۲۰۲۲ کمک کرد. برتری مسئله دموکراسی برای انتخاب رای، در انتخابات ۲۰۲۲ ایالات متحده دیده شد و اهمیت ویژه‌ای برای دموکرات‌ها داشت؛ همانطور که در انتخابات ۲۰۲۴ نیز اهمیت زیادی برای آنها دارد.

«یواس‌ای تودی» در ادامه نوشت: با این حال، بیش از ۶۰ درصد جمهوریخواهان می‌گویند که بایدن به طور قانونی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ پیروز نشد، باوری که مبنی بر «اظهارات نادرست ترامپ» است. در واقع، جمهوریخواهان بیشتر از دموکرات‌ها می‌گویند که وضعیت دموکراسی در آمریکا خوب پیش نمی‌رود.

این روزنامه آمریکایی افزود: در حقیقت باور به آن نوع نگاه، به این معنی است که احساس کنیم جمهوری که در آن زندگی می‌کنیم به واقع دموکراتیک نیست.

در عین حال، این رای‌دهندگان دموکرات و بایدن هستند که در نظرسنجی‌ها می‌گویند «تهدید دموکراسی» یک موضوع اصلی برای انتخاب رای آنها است.

آخرین نظرسنجی ملی «کالج امرسون» نشان داد که رای‌دهندگان بایدن، «تهدیدات دموکراسی» (۱۹ درصد) را در رتبه دوم پس از «اقتصاد» (۲۷ درصد) به عنوان مهم‌ترین مسئله‌ای که ایالات متحده با آن مواجه است، در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر، رای‌دهندگان ترامپ به احتمال زیاد مسئله «اقتصاد» (۳۹ درصد) و «مهاجرت» (۳۷ درصد) را به «تهدیدات دموکراسی» (چهار درصد) ترجیح می‌دهند.

به گزارش ایرنا، روزنامه «گاردین» انگلیس پیشتر نوشت: کارشناسان هشدار داده‌اند که سیاست‌های رئیس‌جمهوری ایالات متحده و دموکرات‌ها در قبال (رژیم) اسرائیل که اعتراض هزاران دانشجو در سراسر آمریکا را برانگیخته است، می‌تواند بر رای جوانان به «جو بایدن» تاثیر گذاشته و به شانس انتخاب مجدد وی آسیب بزند.

از آنجایی که جنگ رژیم صهیونیستی در غزه بیش از ۳۴ هزار نفر کشته برجای گذاشته است، هزاران دانشجو در دانشگاه‌های سراسر آمریکا به تظاهرات‌های حامیان فلسطین و به اردوگاه‌های دانشجویی پیوسته‌اند.

خشم رای‌دهندگان آمریکایی از بایدن به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی و مدیریت ضعیف و منفعلانه او در قبال آتش‌بس و کشتار غیرنظامیان فلسطینی ممکن است به شکست سیاسی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ۲۰۲۴ بیانجامد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha