۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۳:۳۴
کد خبرنگار: 877
کد خبر: 85469017
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

ثبت ۳۳ میلی‌متر بارندگی در حوضه‌های منتهی به سد یامچی اردبیل

اردبیل- ایرنا - مدیرکل هواشناسی استان اردبیل از ثبت ۳۳ میلیمتر بارندگی در حوضه‌های منتهی به سد یامچی خبر داد و گفت: با این وجود میزان بارش ها در این منطقه در مقایسه با دوره بلند مدت ۳۲ درصد کاهش یافته است و لازم است مدیریت مصرف آب همچنان در دستور کار جدی مردم و مسئولان باشد.

مجید کوهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به بارش‌های اخیر در استان اردبیل اظهار کرد: قبل از فعالیت سامانه بارشی که در استان فعال است، متوسط بارندگی‌های استان نسبت به دوره بلند مدت ۱۰ درصد کاهش داشت که بارندگی‌های اخیر۶ درصد از این میزان را جبران کرد.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی در استان نزدیک به نرمال بوده است، اضافه کرد: بر این اساس در حال حاضر در مقایسه با دوره بلند مدت چهار درصد کاهش بارندگی ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: این در حالی است که بارندگی‌های استان در مقایسه با سال آبی گذشته ۴۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

کوهی اضافه کرد: با توجه به اینکه عمده آب شرب شهر اردبیل و روستاهای اطراف از سد یامچی تامین می‌شود، در بارش‌های گذشته میزان بارش‌ها در حوضه‌های منتهی به این سد ضعیف بود اما در روزهای اخیر ۳۳ میلی‌متر بارندگی در این منطقه ثبت شد.

وی افزود: با وجود این، هنوز میزان بارندگی‌ها در این منطقه در مقایسه با دوره بلندمدت با ۳۲ درصد کاهش نشان می‌دهد و لازم است مدیریت مصرف آب در بخش شرب و کشاورزی همچنان در دستور کار جدی مردم و مسئولان باشد.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل یادآورشد: سامانه بارشی که در استان فعال است طی امروز و فردا به صورت ضعیف‌تر تداوم خواهد داشت و در بعضی از ساعات و با توجه به میزان رطوبت در جو احتمال بارش‌های رگباری و سیلاب در این مناطق وجود دارد.

کوهی اضافه کرد: در روزهای پنجشنبه تا یکشنبه هفته آینده مهم‌ترین پدیده جوی استان افزایش دما خواهد بود اما با توجه به میزان رطوبت موجود در جو احتمال وقوع رگبارهای ضعیف وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان بارش‌های فصل بهار نرمال پیش‌بینی شده است، یادآورشد: در جریان بارش‌های اخیر بیشترین میزان بارش‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی اتفاق افتاد به طوری که بیشترین میزان بارندگی در شهرستان سرعین و حدود ۳۳ میلی‌متر ثبت شد.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ، در بارندگی‌های روزهای اخیر در شهرستان نیر ۲۹ میلی‌متر ، نمین ۲۵ میلی‌متر ، خلخال ۲۴ میلی‌متر و اردبیل ۲۰ میلیمتر بارندگی ثبت شده است.

کوهی از ثبت بارش پنج سانتی‌متر برف در ایستگاه باران‌سنجی آلوارس خبر داد و اضافه کرد: این در حالی است که در سایر مناطق مرکزی و جنوبی استان میانگین بارش‌ها ۱۵ میلی‌متر بوده است.

وی همچنین گفت: میانگین بارندگی در شهرهای شمالی استان مانند گرمی، بیله‌سوار، پارس‌آباد و اصلاندوز کمتر از ۱۰ میلی‌متر بوده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا ، بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده تداوم فعالیت سامانه بارشی فعالی است که طی روزهای اخیر استان را تحت تاثیر خود قرار داده است.

بر اساس این گزارش این وضعیت جوی تا فردا (چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت) ادامه داشته و آسمان استان طی مدت مذکور نیمه‌ابری تا ابری توام با وزش تند باد موقتی و گاهی همراه با رگبار و رعدوبرق خواهد بود.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در اطلاعیه خود از احتمال بارش تگرگ، اصابت صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی کرده است.

طبق این اطلاعیه از روز پنجشنبه (۲۰ اردیبهشت) از شدت ناپایداری‌ها کاسته شده و ناپایداری‌ها عموماً با توجه به شرایط فصلی و محلی و به شکل پراکنده در بخش‌هایی از مرکز و جنوب استان رخ خواهد داد.

گزارش اداره کل هواشناسی استان اردبیل حاکی است امروز (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت) دمای هوا نسبت به روز گذشته کاهش محسوسی خواهد داشت و طی ۲ روز آینده ساکنان بیشتر مناطق استان دمای هوا تغییرات قابل توجهی را تجربه خواهند کرد ، اما از روز جمعه (۲۱ اردیبهشت) دمای هوا روندی افزایشی به خود می‌گیرد.

روز گذشته کمال‌الدین میرجعفریان ، معاون استاندار اردبیل بر لزوم اطلاع‌رسانی به موقع به کشاورزان و زارعان در پی هشدارهای روزهای اخیر اداره کل هواشناسی خبر داده بود.

حمید قویدل ، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل هم از آماده‌باش نجاتگران در پی بارش شدید باران و هشدارهای هواشناسی خبر داد و به شهروندان توصیه کرد به هشدارهای هواشناسی توجه و در صورت بروز حادثه با شماره تماس ندای امداد، ۱۱۲ تماس حاصل کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha