توسعه شبکه های آبیاری نوین لازمه مقابله با تغییر اقلیم در کشور است

کرج - ایرنا - مدیرکل دفتر توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی  وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اثرات مخرب تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی ، توسعه شبکه های آبیاری نوین در سطح مزارع و باغ ها را لازمه مقابله با تغییر اقلیم دانست.

به گزارش ایرنا، جلال ابوالحسنی روز دوشنبه در همایش رابطان خبری مدیریت آب و خاک، امور فنی، مهندسی وزارت جهاد کشاورزی در کرج افزود: باید با توجه به تغییرات اقلیم باید اطلاع رسانی بیشتر در جهت توسعه شبکه های آبیاری نوین را درکشور داشت.

وی اضافه کرد: اقدامات الگویی باید به بخش ترویج جهاد کشاورزی ارایه شود و هرچه بیشتر از مشارکت مردم در اجرای طرح های جهاد کشاورزی بهره برد .

ابوالحسنی یاد آورشد: اقدامات بخش های استانی در حوزه کشاورزی باید منعکس شود و دراین زمینه ازظرفیت های رسانه ای هرچه بیشتر استفاده کرد و جلب مشارکت های مردمی برای اتمام پروژه های نیمه تمام در آب و خاک مدنظر قرار داد .

وی تاکید کرد: باید پیوست رسانه ای دراجرای طرح های مختلف حوزه کشاورزی به ویژه آب و خاک داشت .

تجهیز ۳۰۰ هکتار اراضی کشاورزی به شبکه آبیاری نوین

"فریبرز عباسی" مشاور وزیر و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری در این گردهمایی گفت: باید در حوزه سامانه های نوین آبیاری مستندسازی از مزایای اقتصادی و صرفه جویی آن از زبان بهره برداران داشت.

وی اظهار کرد: ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی کشور طی چند ماه اخیر با مشارکت مردم ، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ، معاونت روستایی و توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد برکت به شبکه آبیاری نوین تجهیز شده است.

حوزه آب و خاک از چالش های جدی کشور است

"نادر علیزاده" مشاور امور برنامه ریزی و رییس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این همایش گفت: ایران کشوری خشک است و بیشتر چالش ها در حوزه آب و خاک است .

وی بیان کرد: رویکرد ما در برنامه هفتم توسعه رشد فراگیر بوده و دلایل زیادی از جمله تجارب بین المللی و اسناد بالادستی برای این رویکرد داریم .

علیزاده تاکید کرد: درسیاست های کلی برنامه هفتم توسعه نقش رسانه بسیار مهم بوده و تامین امنیت غذایی ، افزایش بهره وری آب کشاورزی ، کنترل منابع آب زیرزمینی مورد توجه است .

رابطان خبری مدیریت آب و خاک ،امور فنی، مهندسی وزارت جهاد کشاورزی سراسر کشور با برگزاری گردهمایی تخصصی در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به تشریح برنامه های عملایتی خود برای تحقق اهداف شعار سال پرداختند .

به گزارش ایرنا ، با توجه به اینکه یکی از مخاطبان اصلی تحقق اهداف شعار سال وزارت جهاد کشاورزی است و امروز به دلیل تغییرات اقلیمی که در کشور شاهد آن هستیم باید برنامه های ویژه ای را در حوزه آب و خاک داشت حاضران دراین گردهمایی براطلاع رسانی عملکرد دولت سیزدهم ، بیان دستاوردها ، چالش های بخش کشاورزی ، جلب مشارکت های مردمی برای اتمام پروژه های نیمه تمام این وزارتخانه تاکید کردند.

دراین گردهمایی با اعلام اینکه بسیاری از پروژه های نیمه تمام از جمله ایستگاه های پمپاژ آب که می‌تواند مشکل بخشی از مزارع کم‌آب را حل کند با همراهی مردم باید به بهره‌برداری برسد و از ظرفیت های مردمی هرچه بیشتر باید بهره برد بحث و تبادل نظر صورت گرفت .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha