نهضت ملی مسکن در آذربایجان شرقی سرعت می گیرد

تبریز-ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به سفر وزیر راه و شهرسازی به استان گفت: در سفر دکتر مهرداد بذرپاش به استان به یک برنامه منسجم در حیطه مسکن رسیدیم تا عقب ماندگی این حوزه جبران شود.

به گزارش ایرنا، مالک رحمتی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از مهمترین موضوعاتی که در استان از وزارت راه و شهرسازی مطالبه داریم، مقوله نهضت ملی مسکن است، گفت: تعهد قابل توجهی برعهده استان از این حیث وجود دارد که تاکنون اقداماتی انجام شده و لازم است تسریع یابد.

وی با اشاره به مشکلات تامین زمین در این طرح، گفت: تاکنون ۷۵۰ هکتار زمین در روستاها و نزدیک به هزار و ۱۰۰ هکتار در تبریز و سایر شهرستان‌ها برای باقیمانده تعهدات زمین درنظر گرفته شده است. برخی مشکلات معارضاتی در زمین شهرها داشتیم که با توجه‌ به قطعی شدن اختصاص، دستگاه‌ها باید مشکلات را رفع کنند.

رحمتی گفت: اراضی موردنیاز طرح نهضمت ملی مسکن در اغلب شهرستان‌های استان تامین شده است و فقط ۲ شهرستان مشکل دارند که اختیارات آن به استان واگذار شده است تا مشکل برطرف شود.

وی با بیان این‌که تسهیلات بانکی به ساخت و سازها سرعت می‌بخشد، اعلام کرد: از اسفندماه ۱۴۰۲، بانک‌ها در زمینه پرداخت وام موفق نشده بودند که در سفر دکتر بذرپاش به استان، ایشان با رئیس کل بانک مرکزی صحبت کردند و در همان جلسه مقرر شد تا پرداخت تسهیلات در کمترین زمان ممکن آغاز شود و شاهد شتاب بیشتری در ساخت و سازها باشیم.

رحمتی با اشاره به اینکه متقاضیان قطعی شده طرح جوانی جمعیت در استان، نزدیک به هفت هزار نفر است که تعیین تکلیف شده‌اند، خاطرنشان کرد: در این سفر وزیر راه به استان تعداد هشت هزار و ۴۰۴ واحد مسکونی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در سفر دکتر بذرپاش عملیات اجرایی ۱۰ هزار و ۲۲۱ واحد مسکن ملی هم در سراسر استان آغاز شد، افزود: مجوز برای آغاز احداث حدود ۱۰ هزار واحد دیگر نیز از وزیر راه و شهرسازی گرفته شد.

بهسازی آزاد راه تبریز - زنجان توسط راهداری

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت پروژه‌های حمل و نقل و راه استان، اظهار کرد: چند مشکل جدی در این حیطه داشتیم که باید تعیین تکلیف می‌شدند و مهمترین آن‌ها، آزادراه پیامبر اعظم(ص) یا همان تبریز-زنجان بود که همه مردم نسبت به وضعیت اش معترض بودند.

رحمتی با اعلام اینکه در این سفر مقرر شد تا بهسازی و آسفالت این آزادراه توسط سازمان راهداری انجام شود، خاطرنشان کرد: ۵۳ کیلومتر این مسیر بسیار حیاتی است که احتمالا کل آسفالت آن باید عوض شود و باقی ۱۶۰ کیلومتر نیز نیاز به نوسازی و بهسازی دارد.

وی اظهار کرد: در مجموع برای ۲۱۰ کیلومتر باید منابع تامین می‌شد که در این سفر دستور داده شد تا از محل منابع سازمان راهداری ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار شامل چهار هزار میلیارد ریال از محل قیر رایگان وزارت راه و هفت هزار میلیارد ریال از اعتبار سازمان راهداری تامین‌ شود.

قطعه ۳ و ۵ آزادراه تبریز-ارومیه به بخش خصوصی واگذار می شود

رحمتی با اعلام اینکه قطعه ۳ و ۵ آزادراه تبریز-ارومیه توسط پیمانکار دیگری کار شده و باید به بخش خصوصی واگذار شود، گفت: وزیر راه و شهرسازی دستور داد که تا یک ماه آینده قرارداد این قطعات ابلاغ شود، ضمن اینکه برای قطعه ششم نیز مصوبات بهتری با جدیت بیشتری درنظر گرفته شد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه وزات راه و شهرسازی نسبت به معرفی بانک عامل جهت اعطای تسهیلات پنج هزار میلیارد ریالی از محل ماده ۵۶ برای این پروژه در یک ماه آتی اقدام می کند، گفت: مبلغ یک هزار میلیارد ریال نیز در یک ماه آینده از طرف وزارت راه و شهرسازی به پیمانکار پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت راه چهار هزار تن قیر رایگان برای قطعه ۶ تخصیص داده است و برای ادامه کار هم به تناسب پیشرفت فیزیکی قیر اختصاص می یابد.

تکمیل یک باند کنارگذر ایلخچی تا پایان تیر

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به بازدید وزیر راه و شهرسازی از کنارگذر ایلخچی گفت: مقرر شد تا یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از وزارت راه به شرکت پیمانکار به شرط تکمیل یک باند پروژه تا پایان تیر پرداخت شود.

اختصاص یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای آزاد راه مراغه - هشترود

وی در خصوص آزادراه ۱۱۰ کیلومتری مراغه-هشترود، اظهار کرد: مقرر شد تا یکهزار و ۲۰۰ میلیارد ریال پرداخت شود و ۲۹ کیلومتر این مجموعه تا تیرماه امکان بهره برداری داشته باشد.

وی با اعلام اینکه قرارداد آزادراه تبریز-مرند به شورای عالی فنی فرستاده شده است، گفت: در این سفر قرار شد تا شورای عالی فنی، اصلاح قرارداد و الحاقیه را تسریع کند و مشکل حل شود.

آزاد راه تبریز - صوفیان پایان شهریور امسال بهره برداری می شود

استاندار گفت: با پرداخت سه هزار میلیارد ریال از محل ماده ۵۶ ، باند صوفیان-تبریز تا پایان تیر و باند تبریز- صوفیان تا پایان شهریور آماده بهره برداری می شود.

ساخت بیمارستان ۹۵ تختخوابی در شهر جدید سهند

وی با اشاره به تعهد شرکت عمران شهر جدید سهند جهت ساخت بیمارستان، افزود: اصل این مصوبه را در سفر قبلی داشتیم اما کمیت و کیفیت محل مورد بحث بود و هماهنگی‌های لازم انجام و مقرر شده است تا بیمارستان ۹۵ تختخوابی توسط شرکت عمران ساخته و توسط دانشگاه علوم پزشکی تجهیز شود.

وی با اشاره به تعهد شرکت عمران سهند برای ساخت هشت باب مدرسه از تصویب ساخت تعدادی پاسگاه پلیس راه در این سفر خبر داد.

وی با اشاره به اینکه درخواست‌های متعددی در مورد بخشودگی عوارض آزادراه تبریز- سهند داشتیم، اعلام کرد: وزیر راه و شهرسازی در این سفر قبول کردند تا تخفیف ۵۰ درصدی عوارض این آزادراه برای ساکنان تا پایان سال ۱۴۰۳ تمدید شود.

۱۰ نقطه حادثه خیز استان تا پایان سال برطرف می شود

استاندار آذربایجان شرقی گفت: یکی از مشکلات راه‌های استان وجود ۲۰ نقطه حادثه خیز بود که ۱۰ مورد آن اصلاح شده و ۱۰ مورد در دستور کار بود که در این سفر دستور داده شد تا تامین منابع با سرعت بیشتر انجام و تا پایان سال این نقاط برطرف شوند.

یک رام قطار به مسیر ریلی تبریز - تهران اضافه می شود
وی در خصوص کمبود رام‌های قطار خط آهن استان، افزود: دستور شفافی گرفتیم تا ریل باس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان عودت داده و یک رام نیز به مسیر تبریز- تهران اضافه شود. همان رام می‌تواند در مسیر تهران- خاوران هم استفاده شود.

رحمتی با اشاره به اینکه هفت کیلومتر باند دوم مسیر مرند- جلفا بلاتکلیف است، گفت: برای اجرای این قطعه یک هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال برآورد هزینه شده است و وزیر راه و شهرسازی پذیرفت تا ۵۰ درصد مبلغ از سوی وزارت و باقی از ظرفیت منطقه آزاد ارس پرداخت شود.

وی همچنین از دستور دکتر بذرپاش برای تکمیل سالن دوم فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز که از سال ۹۱ در مرحله فوندانسیون مانده است، خبر داد.

به گزارش ایرنا، روز جمعه هفتم اردیبهشت با حضور وزیر راه و شهرسازی‌، هشت هزار و ۴۰۴ واحد مسکونی شهری و روستایی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در استان آذربایجان شرقی افتتاح و عملیات ساخت ۱۰ هزار و ۲۲۱ واحد مسکونی آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha