۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۱:۳۱
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85456116
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین، خواهان پایان فاجعه انسانی در غزه شد

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۱:۳۱
کد خبر: 85456116
چین، خواهان پایان فاجعه انسانی در غزه شد

تهران-ایرنا- فو کونگ، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی خواست تا به هر گونه خشونت جنسی پایان دهد و در عین حال خواستار پایان فوری درگیری در غزه و فاجعه انسانی در این منطقه شد.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از " سی جی تی ان", فو گفت: درگیری در غزه بیش از شش ماه به طول انجامیده است و در طول این درگیری بیش از ۱۰ هزار زن کشته شده اند و بیش از یک میلیون زن و دختر فلسطینی با گرسنگی مواجه هستند.

وی ادامه داد: این فاجعه انسانی ساخته دست بشر باید پایان یابد. اولویت در حال حاضر اجرای کامل قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل، برقراری آتش بس فوری در غزه و توقف تمام اقداماتی است که به غیرنظامیان آسیب می رساند.

اظهارات فو در حالی منتشر شد که پانزدهمین گزارش سالانه دبیرکل درباره خشونت جنسی در درگیری ها به شورای امنیت ارائه شد.

در این گزارش ۳ هزار و ۶۸۸ مورد تایید شده خشونت جنسی مرتبط با درگیری در سال ۲۰۲۳ توسط سازمان ملل ثبت شده است که نشان دهنده افزایش چشمگیر ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل است. زنان و دختران ۹۵ درصد از موارد تأیید شده خشونت جنسی در این گزارش را تشکیل می دهند.

به گزارش ایرنا,

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

عملیات طوفان الاقصی که پس از سالها جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین صورت گرفت، منجر به کشته شدن ۱۱۳۹ اسرائیلی شد. این جنگ تاکنون منجر به شهادت بیش از ۳۳۰۰۰ فلسطینی شده و تقریباً تمام جمعیت ۲.۳ میلیونی غزه را آواره کرده است؛ رویدادهایی که منجر به طرح موضوع نسل کشی فلسطینی ها شده است اما اسرائیل آن را رد می کند.

پس از نزدیک به ۶ ماه از جنگ اسرائیل در غزه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ با ۱۴ رای مثبت این شورا و نیز رای ممتنع آمریکا و عدم وتوی این کشور، با قطعنامه‌ ۲۷۲۸ را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه موافقت کردند تا در ۱۵ روز باقیمانده در ماه مبارک رمضان ( از زمان تصویب قطعنامه) آتش بس میان اسرائیل و حماس برقرار شود.

قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل تصمیم دولت بایدن مبنی بر عدم استفاده از حق وتوی خود به تصویب رسید.آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه رای ممتنع داد و به این ترتیب، بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید. این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند.

این قطعنامه که همچون دیگر قطعنامه های سازمان ملل علیه اسرائیل با حمایت آمریکا اجرا نشد، خواستار اجرای آتش بس فوری در غزه در ماه رمضان شده و گفته بود: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها شده بود و از طرفین می خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

آمریکا همچنین برغم همه شعارهایش در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، با حمایت همه جانبه از اسرائیل، حتی به قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل رای نداد و این قطعنامه را وتو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha