۱۰ میلیون نفر در کشور عضو کتابخانه‌های عمومی هستند/کتابخانه‌های سیار توسعه می‌یابد

سنندج-ایرنا- دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در حال حاضر ۱۰ میلیون نفر از مردم کشور عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و از این تعداد، سه میلیون نفر کتاب به امانت گرفته‌ و تراکنش داشته‌اند.

به گزارش ایرنا، مهدی رمضانی روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان کردستان در سنندج اظهار کرد: در راستای توسعه مطالعه و کتابخوان‌تر کردن مردم، "سند ملی خواندن" در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده است که درصورت ابلاغ بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی یکی دیگر از برنامه‌های این نهاد را توسعه کتابخانه‌های سیار اعلام کرد و گفت: دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به این مساله در مناطق حاشیه و روستایی داشته به گونه‌ای که تعداد کتابخانه‌های سیار از ابتدای دولت تاکنون از ۲۵ مورد به بیش از ۵۰ مورد افزایش یافته است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه کرد: با تمام این تلاش‌ها هنوز با عدد موردنظر فاصله داریم و در این راستا نیز با دستور رییس جمهور قرار است ۲۰۰خودرو که قابلیت تبدیل شدن به کتابخانه سیار را دارند برای این مهم تخصیص داده شود.

سیاست دولت اتمام پروژه‌های نیمه تمام است

وی ادامه داد: از لحاظ توسعه کتابخانه‌ای سیاست دولت اتمام پروژه‌های نیمه تمام است که در این راستا تاکنون بسیاری از پروژه‌های نیمه‌تمام و یا متوقف تکمیل و یا به بهره‌برداری رسیده‌اند.

10میلیون نفر در کشور عضو کتابخانه‌های عمومی هستند/کتابخانه‌های سیار توسعه می‌یابد

رمضانی افرود: سیاست کلی ما تکمیل کتابخانه‌های مرکزی است‌،چرا که این کتابخانه‌ها سطح فرهنگی استان‌ها را تغییر خواهند داد،ضمن اینکه در سالجاری تکمیل و توسعه پروژه‌های کتابخانه‌ای از لحاظ سخت،افزاری و نرم‌افزاری در اولویت خواهد بود.

اتصال مدارس به کتابخانه‌های عمومی

وی در ادامه به تلاش برای اتصال مدارس به کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: در این راستا پیگیر ایجاد زنگ کتابخوانی در مدارس هستیم که براساس آن یک ساعت در هفته به موضوع کتابخوانی در مدارس اختصاص پیدا کند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اضافه کرد: این طرح قبل از اجرای کامل بصورت منطقه ای و آزمایشی اجرا شود تا پس از رفع اشکالات بصورت منطقی به کل کشوری تسری یابد، و درقالب این طرح باید مهارت و آداب خواندن و سیرمطالعاتی تدریس و همه معلمان و کتابداران درگیر موضوع شوند.

وی اجرای طرح هدهد سفید در چهار سطح و توجه به حوزه کودک و نوجوان را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار حوزه کتاب و کتابخوانی اعلام کرد.

ایجاد کتابخانه در ۱۰شهر کردستان

رمضانی در ادامه به وضعیت کتابخانه‌ای استان کردستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰شهر استان فاقد کتابخانه است که درصورت تامین فضا در این شهرها ما آمادگی داریم تجهیزات لازم را برای این کتابخانه‌ها فراهم کنیم.

وی افزود: همچنین چند پروژه نیمه تمام در استان از جمله یک کتابخانه روستایی و کتابخانه مرکزی قروه وجود دارد که درآستانه تکمیل هستند و تجهیزات لازم نیز تامین خواهد شد.

دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه چهار پروژه دیگر در استان وجود داردکه درصد پیشرفت پایینی دارند و باید در تکمیل آنها تسریع شود، گفت: کردستان ازحیث ظرفیت‌های فرهنگی و هنری متعدد و متنوع است که می ‌توان از این ظرفیت‌ها برای توسعه کتاب و کتابخوانی بهره برد.

هم‌اکنون سه هزار و ۸۰۰ کتابخانه در کشور وجود دارد که هزار مورد آن مشارکتی و خصوصی و ۲ هزار و ۸۰۰ مورد نیز زیرنظر نهاد خدمات ارائه می‌دهند و ایران در دنیا از لحاظ تعداد شبکه کتابخانه‌ای جزو ۲۰کشور دنیا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha