اوج دانش و توانمندی صنعتگران ایرانی در بهره‌برداری از پروژه اومااویا سریلانکا

تهران- ایرنا- اجرای پروژه چندمنظوره اومااویا توسط متخصصان ایرانی که در کشور سریلانکا اجرایی شده بود امروز به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه‌های صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی به بهره‌برداری رسید که دانش، تخصص و توانمندی مهندسان ایرانی را نشان داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، پروژه چندمنظوره اومااویا توسط متخصصان ایرانی در کشور سریلانکا به بار نشست تا نمادی از توان و تخصص نیروهای ایرانی در خارج از کشور باشد.

این طرح به گفته علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌ها در کشور سریلانکا است که به دست توانمند مهندسان ایرانی‌ها اجرا و به بهره‌برداری رسید. پراکنده و متنوع بودن اجزای طرح یکی از ویژگی‌ها مهم آن است.

این پروژه با هدف کمک به آبیاری پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی در کشور سریلانکا و همچنین انتقال ۱۴۵ میلیون تن آب احداث و به بهره‌برداری رسید؛ علاوه بر آن نیروگاه این پروژه ۲۹۰ گیگاوات ساعت تولید انرژی در سال دارد.

طرح چندمنظوره اومااویا در ۲۳۰ کیلومتری شرق کلمبو، پایتخت کشور سریلانکا واقع شده است. اجرای این پروژه ظرفیت آب مازاد رودخانه‌های اومااویا و ماهاتوتیلااویا را برای توسعه کشاورزی منطقه کم آب در پایین‌دست استان UVA در این کشور منتقل خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، در این پروژه دو سد توسط متخصصان ایرانی احداث شده است. سد پوهولپولا با حجم مخزن ۶۳۴.۸۳۶ مترمکعب که تاج آن دارای ۱۷۴ متر طول است و همچنین ۳۵ متر ارتفاع دارد.

سد دوم نیز سد دایرابا با حجم مخزن ۹۷۰.۱۳۵ مترمکعب و ارتفاع ۵۰ متر است. طول تاج این سد نیز ۱۶۵ متر است. ۲۳ کیلومتر خط انتقال برق برای نیروگاه آن احداث شده که یک پست ۳۱۲ کیلوولتی هم دارد.

نیروگاه ۱۲۰ مگاواتی این پروژه در ۲ واحد در حال احداث است که در زیرزمین ساخته خواهد شد.

علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو در مراسم افتتاح این پروژه که امروز انجام شد، گفت: این پروژه پیچیده با اهداف ویژه‌ای طراحی و اجرا شده که از جمله آنها می‌توان به تولید ۱۲۰ مگاوات برق، احداث ۲ سد با کاربرد انتقال میان حوضه‌ای آب، تأمین آب شرب بخشی از مردم و تأمین آب برای ۵ هزار هکتار زمین کشاورزی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در طی دوره ساخت این سدها و نیروگاه ضمن ایجاد اشتغال برای یک هزار و ۷۰۰ نفر مردم خوب و مهربان سریلانکا به‌صورت مستقیم، دستیابی به رکوردهای ویژه‌ای در زمینه حفر تونل‌ها، نصب عمیق‌ترین نیروگاه برق‌آبی در دل ۷۵۰ متری زمین و تعبیه شفت یا تونل عمودی به ارتفاع ۶۱۸ مترو احداث تونل عمودی برای هدایت آب روی توربین‌ها اشاره کرد.

وزیر نیرو گفت: هرکدام از این اقدام‌ها اگر جزو نخستین‌ها در جهان نباشد در عرصه فنی و اجرایی به‌طورقطع در زمره یکی از پروژه‌های عظیم و برجسته جهان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha