۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۳۹
کد خبر: 85455370
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: تلاش غرب در حفظ سلطه عامل تنش در جهان است

۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۳۹
کد خبر: 85455370
روسیه: تلاش غرب در حفظ سلطه عامل تنش در جهان است

مسکو- ایرنا- دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه گفت: جهان به طور فزاینده‌ای خطرناک و غیرقابل پیش‌بینی شده‌ است که عمده دلیل این وضعیت به دلیل تلاش کشورهای غربی برای حفظ سلطه خود و فقدان تمایل آنها به تغییر نظم جهان است.

به گزارش ایرنا، نیکلای پاتروشف این سخنان را روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار دوازدهمین اجلاس بین‌المللی مقامات عالی کشورها در امور امنیتی که با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در سن‌پترزبورگ در حال برگزاری است، بیان کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر غیرقابل پیش بینی بودن و ظرفیت وقوع درگیری در عرصه بین الملل به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

دبیر شورای امنیت روسیه با اشاره به پیام ویدیویی رئیس‌جمهوری این کشور به این اجلاس گفت: وضعیت کنونی حاکم بر جهان تا حد زیادی با گذار به دنیای چند قطبی مرتبط است. این وضعیت باعث رد و مخالفت دولت‌هایی می‌شود که به دنبال حفظ بدون قید و شرط هژمونی خود هستند.

وی ادامه داد:‌ این وضعیت، تنزل ارزش حقوق بین الملل و نهادهای مرتبط با آن، کاهش جایگاه محوری سازمان ملل متحد در حل و فصل منازعات جهانی و منطقه ای را در پی دارد.

پاتروشف گفت: روسیه به دفاع از ایجاد یک نظم جهانی عادلانه که منافع اکثریت کشورها را بر اساس اصول برابری و احترام به هویت فرهنگی و تمدنی تامین می کند، ادامه خواهد داد.

وی از این که این رویکرد روسیه با واکنش فعال اکثر کشورهای جهان که نمایندگان آنها در نشست سن پترزبورگ گرد هم آمده اند، روبرو می‌شود، ابراز خرسندی کرد.

دبیر شورای امنیت روسیه در بخش دیگری از سخنان خود در این اجلاس گفت: از سال ۲۰۱۴، مقامات کی‌یف حدود ۱۷ هزار غیرنظامی را در مناقشه کنونی کشته اند که حدود ۴۰۰ نفر از آنها کودک بوده اند.

وی افزود: مقیاس جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت که کی‌یف مرتکب شده است، به وضوح خطر و زیان‌باری ایدئولوژی نازی را نشان می‌دهد که غرب جمعی در چند دهه گذشته به طور هدفمند در اوکراین پرورش داده شده است.

پاتروشف ادامه داد: در این اجلاس، نمایندگان ارشد از ۱۰۶ کشور به رهبری دبیران شوراهای امنیت، دستیاران و مشاوران سران کشورها در امور امنیت ملی، وزرا و روسای سرویس های ویژه و همچنین هشت دبیر کل سازمان‌های بین ‌المللی حضور دارند.

دوازدهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی کشورها در امور امنیتی روز چهارشنبه با حضور دکتر علی اکبر احمدیان نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی در سن‌پترزبورگ روسیه آغاز به کار کرد.
بنا بر اعلام پاتروشف دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه،‌در این اجلاس،‌ دبیران شورای امنیت، مشاوران امنیت ملی، معاونان نخست وزیر، روسای سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ۱۰۶ کشور جهان حضور یافته‌اند.
قرار است در این نشست موضوعاتی ازجمله مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر، مهاجرت های غیرقانونی و دفاعی غیر نظامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
در اجلاس سن‌پترزبورگ، همچنین چهار نشست با عناوین " تضمین امنیت اطلاعات در جهان نوظهور چند قطبی ( تهدیدها و فرصت ها)" ، "حفظ هویت ملی و ارزش های سنتی برای حفظ امنیت صلح و ثبات بین المللی"، "همکاری های بین المللی برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی" و "مسائل حفاظت از جمعیت در درگیری‌های نظامی و شرایط اضطراری با ماهیت طبیعی و غیرطبیعی" برگزار شود.
همچنین درحاشیه این اجلاس، نمایشگاهی از محصولات و تولیدات نظامی، فناوری های پیشرفته، امنیت اطلاعات و مقابله با چالش های جدید و انرژی هسته ای نیز برپا شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha