۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۸:۱۶
کد خبرنگار: 5508
کد خبر: 85454938
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۷ نکته کلیدی سخنان سخنگوی گردان‌های شهید عزالدین القسام

تهران- ایرنا- «عبدالباری عطوان» تحلیلگر جهان عرب به واکاوی سخنان روز سه شنبه «ابوعبیده» سخنگوی گردان‌های شهید «عزالدین القسام» شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) پرداخت و هفت نکته بارز و کلیدی آن را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از رای الیوم، عطوان با اشاره به سخنان روز سه‌شنبه ابوعبیده به مناسبت سپری شدن ۲۰۰ روز از آغاز عملیات طوفان الاقصی، به هفت نکته بارز سخنان وی به شرح زیر اشاره کرد:

نخست، خواستار تشدید واکنش مقاومتی در همه اشکال در همه میادین شد که این گواهی بر روزها و هفته های پرالتهاب در میادین رویارویی است.

دوم، تاکید بر اینکه دشمن همچنان در شن های غزه گرفتار شده و نتوانسته به جز کشتار، ویرانی و قتل کاری از پیش ببرد و ماندن یا خروجش در هر دو حالت هزینه آور است.

سوم، تاکید مجدد بر اینکه فشارهای نظامی، مقاومت را از پا درنخواهد آورد و خدشه ای در مواضع آن ایجاد نخواهد کرد، بلکه آن را ثابت قدم‌تر خواهد کرد و به هیچ وجه امتیازی نخواهد داد و حافظ حقوق کامل ملت فلسطین است.

چهارم، حماس از شروط خود شامل عقب نشینی اشغالگران از غزه، برداشتن محاصره، بازگشت همه آوارگان به دیارشان و شروع عملیات بازسازی عقب نمی‌نشیند و ماندگار و ریشه دار است.

پنجم، تمجید از عملیات وعده صادق و اینکه قواعد درگیری جدیدی ایجاد کرد و محاسبات دشمن را به هم ریخت.

ششم، اشاره به حوادث کرانه باختری و مقاومت فزاینده علیه اشغالگران و اوضاع آشفته صهیونیست ها و اینکه پیروزی برای مقاومت و نمایانگر سردرگمی و ناامیدی در میان صفوف دشمن است.

هفتم، تقدیر و تشکر از همه حامیان طوفان الاقصی از ملت‌ها تا گروه‌ها به ویژه در لبنان، یمن و عراق.

عطوان افزود: اینکه گروه‌های مقاومت ۲۰۰ روز در برابر ارتش قوی مورد حمایت سه کشور بزرگ آمریکا، انگلیس و فرانسه بایستند، آنهم در حالی که تانک و گنبد آهنین و ناو جنگی و جنگنده ندارند و با ۵۶۰ هزار نظامی بجنگند؛ پیروزی بزرگ و بی‌سابقه و مایه مباهات است.

این تحلیلگر ادامه داد: مقاومت در غزه محاصره شده، فرمانده اطلاعات نظامی اسرائیل را برانداخت و رژیم اشغالگر را مجبور به خروج نیروهایش از غزه به منظور کاهش تلفات کرد. مقاومت اسطوره بازدارندگی اسرائیلی را درهم شکست و همه طرح‌های دشمن را خنثی و موجب ایجاد رعب و وحشت در میان شهرک نشینان شد.

وی نوشت: به برکت گردان‌های مقاومت و پایداری آنها و وحدت میادین، یمن به کشوری بزرگ تبدیل شد که بدون ترس به مقابله با ناوهای جنگی و کشتی های تجاری آمریکا پرداخت و مناطق الجلیل الاعلی و الجلیل سفلی در شمال فلسطین اشغالی زیر آتش قرار گرفت و بیش از ۲۵۰ هزار شهرک نشین از موشکها و پهپادها حزب الله که در حال جنگ فرسایشی از جنوب لبنان است، گریختند. به برکت مقاومت همچنین مقاومت اسلامی عراق با قدرت وارد میدان شد و پایگاه‌های آمریکا را در عراق و سوریه و شهرک های ایلات و فرودگاه حیفا و سکوهای گازی کاریش هدف قرار داد.

عطوان اضافه کرد: ابوعبیده نامی غالب برای متولدین نسل پیروز در جهان عرب و اسلام شده و بشارت دهنده پیروزی و احیای روحیه عزت در کالبد امت محمدی و بیداری آن از خواب عمق است.

این تحلیلگر افزود: آیا اسرائیل جرات حمله به ایران، سفارتخانه یا مستشاران را خواهد داشت؟ پس از عملیات وعده صادق و گذشت ۲۰۰ روز از عملیات طوفان الاقصی، پاسخ «نه بزرگ» است. مادامی که یحیی السنوار(رهبر حماس در غزه) و مشاورانش نبرد جانانه را از غزه به پیش می‌برند و تا زمانی که ابوعبیده سرود پیروزی سر می دهد، این به منزله پایان دوره اسرائیلی و شکل گیری جهان عرب جدیدی است که عنوانش «مقاومت و شهادت بر ویرانه‌هایش» است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha