استانداردهای دوگانه واشنگتن؛ آمریکا: راهی برای تخلیه رفح و عملیات نظامی اسرائیل نیست

نیویورک – ایرنا- وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با کمک های نظامی این کشور  به اسرائیل برای بمباران غزه،  در گزارش سالانه حقوق بشری خود پرده ای از جنایات اسرائیل را افشا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز  اعلام کرد که به اسرائیلی ها اعلام کرده ایم هیچ راهی برای تخلیه ایمن ساکنان رفح و انجام عملیات نظامی (حمله زمینی) وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود: هیچ راهی برای انجام عملیاتی در رفح وجود ندارد که به غیرنظامیان آسیبی نرساند یا مانع از کمک رسانی شود، و ما همچنان به شفاف سازی این موضوع برای اسرائیل ادامه می دهیم.

میلر تاکید کرد: معتقد نیستیم که راه موثری برای تخلیه ۱.۴ میلیون فلسطینی از رفح وجود داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به کمک های نظامی و امنیتی وتسلیحاتی کشورش به اسرائیل برای بمباران غزه مدعی شد: ما مشتاقانه منتظر روزی هستیم که مردم غزه به خانه های خود بازگردند و آنها را بازسازی کنند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: توپ اکنون در زمین حماس است و اگر به منافع مردم فلسطین اهمیت می دهد باید توافق پیشنهادی را بپذیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: حماس در چند هفته گذشته هدف و خواسته های خود را در مذاکرات گروگان گیری تغییر داده است. ما به فشار برای توافق در مذاکرات گروگان‌ها ادامه خواهیم داد.

گزارش سازمان ملل درباره آنروا را دریافت کردیم / در حال بررسی هستیم

میلر همچنین گفت که گزارش «کاترین کولونا» وزیر خارجه سابق فرانسه که رئیس هیات تحقیق از آژانس بین المللی امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) است، دریافت کردیم و در حال بررسی هستیم.

این هیات به دستور دبیرکل سازمان ملل در پی اتهامات اسرائیل به این نهاد مبنی بر دست داشتن ۱۲ عضو آن در عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تشکیل شد که روز دوشنبه ادعاهای اسرائیل در مورد آنروا را رد کرد.

بلینکن: به بررسی اتهامات علیه اسرائیل ادامه می دهیم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که در نشست خبری روز دوشنبه سخنگویی وزارت خارجه حضور داشت، نیز گفت که حمله ۷ اکتبر و تلفات غیرنظامیان در غزه در حالی که اسرائیل از حق خود برای اطمینان از عدم تکرار این حمله استفاده می کرد، نگرانی های حقوق بشری را برانگیخت.

بلینکن افزود: ایالات متحده در حال بررسی موارد ادعایی نقض حقوق بشر اسرائیل در غزه است.

او با رونمایی از گزارش سالانه حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا ، این موضوع را که ایالات متحده آمریکا استانداردهای دوگانه ای در مورد اسرائیل و حقوق بشر دارد، رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «آیا ما استاندارد دوگانه ای داریم؟ پاسخ منفی است.»

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که ما همچنان به بررسی اتهامات علیه اسرائیل مبنی بر نقض حقوق بشر در غزه ادامه می دهیم، اما این، نیاز به زمان و تحقیقات دارد.

انتشار گزارش حقوق بشر آمریکا درباره غزه و جنایات اسرائیل همزمان با کمک های تسلیحاتی به این رژیم

همزمان با کمک های تسلیحاتی و نظامی آمریکا به اسرائیل در بمباران نوار غزه، گزارش حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی منتشر شد که در این گزارش آمده است: ما همچنان به ابراز نگرانی در مورد کشته و زخمی شدن ده ها هزار غیرنظامی در غزه ادامه می دهیم.

در این گزارش آمده است که پاسخ اسرائیل به ۷ اکتبر منجر به کشتار بیش از ۲۱ هزار فلسطینی تا پایان سال ۲۰۲۳ شد و حملات شهرک نشینان اسرائیلی و مبارزان فلسطینی در سال ۲۰۲۳ به رکورد بی سابقه ای رسید.

بر اساس این گزارش، نیروهای اسرائیلی قتل های غیرقانونی را در سرزمین های فلسطین اشغالی انجام داده اند. نیروهای اسرائیلی ناپدید سازی اجباری و شکنجه را انجام داده و محدودیت هایی را بر آزادی رسانه ها اعمال کردند.

در این گزارش آمده است که درگیری اسرائیل و حماس در غزه همچنان نگرانی های حقوق بشری را ایجاد می کند. ما به اسرائیل روشن کردیم که باید عملیات نظامی خود را مطابق با قوانین بین المللی انجام دهد. اسرائیل باید تمام اقدامات احتیاطی ممکن را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha