۳ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱:۲۴
کد خبر: 85452866
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اعضای بدن بانوی ایثارگر اردبیلی به بیماران نیازمند اهدا شد

اردبیل - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی استان اردبیل از اهدای اعضای بدن یک بانوی ایثارگر اردبیلی به بیماران نیازمند خبر داد.

دکتر رامین نسیمی دوست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: زنده‌یاد لیلی سماواتی ، ۶۱ ساله اهل و ساکن شهرستان اردبیل به دنبال سکته مغزی در بخش ICU بیمارستان علوی اردبیل بستری شده بود.

وی ادامه داد: به رغم مراقبت‌های درمانی و وجود علایم مرگ مغزی پس از تشخیص و تایید توسط متخصصین و کوردیناتورهای واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پیکر مرحومه سماواتی با رضایت خانواده امروز جهت اهدای عضو به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران اعزام شد.

به گزارش ایرنا، استان اردبیل در پنج سال گذشته رتبه نخست شناسایی بیماران مرگ مغزی و اهدای عضو در کشور را به دست آورده و فرهنگ اهدای عضو جان‌باختگان در این استان به شکل ملموسی در حال رشد است.

چند ماه پیش دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت با ارسال تقدیرنامه‌ای، رشد و توسعه پیوند اعضا از موارد مرگ مغزی را به عنوان یکی از مولفه‌های مهم، اقتدارآفرین و پرافتخار در حوزه پزشکی و سلامت کشور خوانده و استان اردبیل را در این امر پیشتاز اعلام کرد.

به گفته وی، شاخص اهدای عضو به ازای هر یک میلیون نفر جامعه (پی.ام.پی) در استان اردبیل طی ۶ ماه اول سال گذشته و سال جاری از ۱۱.۶ به ۲۱.۴۹ افزایش یافته و این استان در رتبه نخست کشوری قرار گرفته است.

وی این افتخار و اقتدار را مدیون فعالیت‌های پیگیر و مستمر به همراه روحیه تلاشگر و جهادی گسترده معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و نتیجه دانش، تخصص و حمایت‌های ارزنده خادمان سلامت و بهداشت استان در ارتقای فرهنگ اهدای عضو دانست.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با قدردانی از زحمات و پشتکار معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و تیم اجرایی در واحد شناسایی و فراهم‌آوری این دانشگاه افزود: نتایج این زحمات و فعالیت‌ها را می‌توان در رویش زندگی در کالبد رنجور بیمارانی مشاهده کرد که پس از دوران مشقت‌بار، زندگی دوباره یافته و در آرامش نفس‌های آسوده و باطراوت را تجربه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha