۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۰:۵۵
کد خبر: 85452362
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پیشتازی حزب حاکم مالدیو در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۴

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۰:۵۵
کد خبر: 85452362
پیشتازی حزب حاکم مالدیو در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۴

تهران – ایرنا - نتایج اولیه انتخابات پارلمانی مالدیو نشان می دهد که حزب کنگره ملی خلق (PNC) به رهبری «محمد مویزو» رئیس جمهور مالدیو در این انتخابات پیشتاز است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری مینت، ‌«ادیشن» رسانه محلی مالدیو گزارش داد که حزب حاکم PNC پنجاه کرسی از ۹۰ کرسی «مجلس مردمی بیستم» یعنی اکثریت این پارلمان را از آن خود کرده است. بر اساس این گزارش، اکثریت پارلمان با کسب بیش از نیمی از کرسی‌ها یعنی ۴۷ کرسی به دست می‌آید و می‌توان با کسب سه چهارم این کرسی‌ها یعنی ۷۰ کرسی، به اکثریت فوق العاده در پارلمان دست پیدا کرد.

«ادیشن» گزارش داد: ائتلاف حاکم PPM/PNC همچنین اکثریت کرسی‌های شهر ماله، پایتخت مالدیو، را در انتخابات پارلمانی امروز از آن خود کرد.

در عین حال، sun.mv گزارش داد که حزب کنگره ملی خلق (PNC) به رهبری محمد مویزو رئیس جمهور مالدیو ۵۹ کرسی، و پس از آن حزب دموکراتیک مالدیو (MDP) ۱۰ کرسی و نامزدهای مستقل ۹ کرسی به دست آورده اند.

اتحاد توسعه مالدیو (MDA) ۲ کرسی و حزب جمهوری (JP) یک کرسی در این انتخابات به دست آورده اند. دموکرات‌ها، حزب ملی مالدیو(MNP) و حزب عدالت(AP) هنوز هیچ کرسی‌ در پارلمان این کشور را از آن خود نکرده اند.

انتخابات مجلس مردمی بیستم مالدیو امروز (یکشنبه) از ساعت ۸ صبح تا ۱۷:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد.

بر اساس اطلاعات کمیسیون انتخاباتی مالدیو (EC)، بیش از ۲۰۷ هزار نفر تا ساعت ۱۷ به وقت محلی رای دادند و میزان مشارکت مردم این کشور ۷۲.۹۶ درصد بوده است. PTI گزارش داد که در مجموع حدود ۲۸۴ هزار نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند.

بنا بر گزارش‌ها، در مجموع ۶۰۲ صندوق رای در مالدیو و سه کشور دیگر شامل هند، سریلانکا و مالزی برای این انتخابات پارلمانی مستقر بوده اند.

همچنین انتظار می‌رود نتایج رسمی این انتخابات فردا (دوشنبه ۲۲ آوریل و سوم اردیبهشت) اعلام شود.

به گزارش ایرنا، این انتخاب ممکن است تعیین کند که آیا این کشور جزیره ای در اقیانوس هند به حرکت خود به سمت چین و دور شدن از روابط دیرینه با هند را ادامه می دهد یا خیر.

پکن و دهلی نو هر 2 مالدیو را با حمایت های گسترده به سوی خود جذب کرده اند زیرا این 2 قدرت اقتصادی- نظامی برای نفوذ در منطقه هند و اقیانوس آرام رقابت می کنند.

محمد مویزو رئیس جمهور مالدیو که سال گذشته انتخاب شد، متعهد شده است که به سیاست «اول هند» در این کشور پایان دهد. دولت او در اقدامی که منتقدان هشدار می‌دهند ممکن است شاهد نزدیک‌تر شدن مالدیو به چین باشد، از ده‌ها پرسنل ارتش هند خواسته است که این کشور را ترک کنند.

با اینکه جایگاه مویزو به عنوان رئیس جمهور تحت تاثیر رای روز یکشنبه قرار نمی گیرد، کنگره ملی خلق که حزب اوست از رای دهندگان خواسته است نمایندگانی را انتخاب کنند که بر سرعت اجرای وعده های انتخاباتی ریاست جمهوری او عمل بیفزایند.

سیاست‌های محمد مویزو، رئیس‌جمهور مالدیو مبنی بر تمایل به چین و دور شدن از هند، امروز با رای‌گیری این کشور در انتخابات پارلمانی با یک آزمون واقعی روبرو شد.

یکی از دستیاران ارشد مویزو به خبرگزاری فرانسه گفت: در حالی که احزاب برای کسب آرا در انتخابات یکشنبه مبارزه می کنند، موضوعات ژئوپلیتیک بسیار مهمی در پس زمینه است. مجلس فعلی از زمانی که او به قدرت رسیده است با او همکاری نکرده است.

مالدیو، این کشور جزیره ای استراتژیک اقیانوس هند که در درجه اول به عنوان یکی از گران ترین مقاصد تعطیلات در جنوب آسیا شناخته می شود، با سواحل سفید بکر و استراحتگاه های خلوت، به یک کانون ژئوپلیتیکی تبدیل شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha