۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۷:۴۴
کد خبر: 85452219
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

رقابت بیش از ۱۵۴ هزار داوطلب تهرانی در آزمون سراسری ۱۴۰۳

تهران بزرگ - ایرنا - مشاور استاندار و مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری تهران از رقابت ۱۵۴ هزار و ۵۸ داوطلب این استان در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش ایرنا، سید کمال سادات عصر یکشنبه در جلسه کمیسیون حفاظت از آزمون‌های سراسری گفت: تمهیدات لازم برای برگزاری آزمون سراسری در سلامت و آرامش کامل در روزهای ۶ و ۷ اردیبهشت ماه در ۲۶ حوزه شهر تهران و ۱۰۷ حوزه در شهرستان های استان تهران در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه وظایف دستگاه‌ها در مورد برگزاری آزمون سراسری احصا و به آنها ابلاغ شده، خاطرنشان کرد: نگاه خانواده ها و فرزندانشان به کنکور است تا زحمت، تلاش و کوشش آن‌ها به ثمر برسد و وظیفه اصلی ما برنامه ریزی سالانه و برگزاری کارگروه ها متناسب و بررسی تمامی موضوعات مرتبط با برگزاری آزمون می باشد و باید تکلیف خود را به درستی انجام دهیم.

مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری تهران ضمن تبریک به مناسبت اقتدار جمهوری اسلامی ایران در انجام عملیات وعده صادق اظهار داشت: این عملیات غرور انگیز و پیروزمند به لطف خداوند متعال و با درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی و برکت خون شهیدان و پشتیبانی مردم غیور ایران به دست آمد.

وی گفت: باید ابعاد عملیات وعده صادق برای مردم شریف ایران، ملت های مسلمان منطقه و کلیه انسان های آزاده جهان تبیین شود تا همه نسبت به دستاورده های ارزنده و ارزش های این عملیات فوق العاده واقف گردند.

رقابت بیش از ۱۵۴ هزار داوطلب در آزمون سراسری ۱۴۰۳

به گزارش ایرنا، نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم روزهای ۷ و ۸ تیرماه برگزار خواهد شد.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است و میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی- واحدی/ ترمی - واحدی در این گروه‌ها، ۳۷/۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی - واحدی/ترمی - واحدی ۱۲/۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد، همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد است.

داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند، اعم از دانش‌آموزان و دانش آموختگان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی بر اساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

سهم سوابق تحصیلی برای دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی به این شکل است که سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی، به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی، میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی / ترمی واحدی هفت درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است.

همچنین سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد است. دروس عمومی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ همچون آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ صرفاً از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود و از این دروس در آزمون، سوالی نیست.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست. همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام کنند.

در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی نکند، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ و سپس تراز می‌شود.

همچنین عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی در کنکور ۱۴۰۳ در هریک از گروه‌های آزمایشی مانند آزمون سراسری ۱۴۰۲ است. ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی مربوط به سال ۱۴۰۳ است (با توجه به تغییر ضرایب و میزان تأثیر سابقه تحصیلی در سال ۱۴۰۳، نمره کل نهایی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برای پذیرش در سال ۱۴۰۳ تغییر می‌کند). رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha