۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 1086
کد خبر: 85450396
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سومین مجموعه‌داستان‌ کوتاه علمی-تخیلی توسط موزه علوم و فناوری منتشر شد

تهران- ایرنا- سومین مجموعه‌داستان‌ کوتاه علمی-تخیلی شامل ۱۵ داستان برگزیده از مجموعه‌داستان‌های ارسالی به هشتمین جشنواره «علم برای همه» توسط موزه ملی علوم و فناوری ایران منتشر شد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از موزه ملی علوم و فناوری ایران، موزه‌ ملی علوم و فناوری در سال گذشته برای سومین بار در هشتمین جشنواره‌ علم برای همه با موضوع بحران آب از عموم علاقمندان به علم و ادب برای شرکت در بخش داستان‌نویسی علمی-تخیلی دعوت کرد و در نتیجه این فراخوان، آثار زیادی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

بر اساس این خبر بعد از داوری، ۱۵ داستان که بالاترین امتیاز را دریافت کرده بودند به‌ عنوان آثار برگزیده‌ جشنواره انتخاب و بعد از دریافت مجوز نشر، به‌ عنوان سومین مجموعه داستان‌های کوتاه علمی-تخیلی به‌ صورت برخط چاپ شد. داستان‌های این مجموعه عموماً در سه رده‌ تاریخ جایگزین (تغییری کوچک در تاریخ گذشته و جلوگیری از پیشامد بحران آب در زندگی امروز)، تاریخ آینده (بازگشت از آینده به زمان حال برای حل بحران آب) و راه‌حل‌های فناورانه (اختراع دستگاه یا به‌کارگیری نوعی فناوری برای حل بحران آب) قرار گرفته‌اند.

داستان‌ها و نویسندگان این مجموعه عبارت‌اند از؛ بهشت را برمی‌گردانم نوشته فرشته اخلاقی، کره‌ خاکستری نوشته ابوالفضل آئینه‌وند، چاقوی نایاب از فرهاد ناجی، مرگ آب نوشته نگین خادمی بحرینی، آب در ازای جان نوشته نیلوفر زینعلی، آب نوشته زهرا وحدت‌خواه، س مثل سام نوشته میلاد غفاریان مشهدی، سیاره‌ اورانوس نوشته سیماناز گلابی بجستانی، مدرسه‌ قهرمان‌ها نوشته طیبه صابری، بحران خشکسالی نوشته فاطمه دوست‌خواه، پروژه‌ آب از محدثه عبدالحمیدی، آب نوشته معصومه اعتصامی، نجات حیات از پریا رحمتی و پیام اضطراری نوشته وحید شاه‌ورد.

داستان‌های علمی-تخیلی یکی از شیوه‌های ترویج علم است که در قالب داستان، مخاطب با مفاهیم علمی ارتباط می‌گیرد. این ژانر ادبی می‌تواند با فراهم کردن بستری برای کاوش در عواقب اقدامات و تصمیمات فعلی ما، تفکر خلاقانه و راه‌ ‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای مشکلاتی که امروزه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم درپی‌ داشته باشد؛ چنانچه پیش‌تر موضوع‌هایی مانند زلزله و همه‌گیری ویروس کرونا، منجر به چاپ دو مجموعه داستان‌های کوتاه علمی-تخیلی توسط انتشارات موزة ملی علوم و فناوری شد.

علاقمندان می‌توانند برای دسترسی به سومین مجموعه داستان‌های کوتاه علمی- تخیلی می‌توانید به این پیوند مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha