وزیر جهاد کشاورزی: دولت سیزدهم از ۲ سال قبل قدم در راه خودکفایی گندم گذاشته است

تهران - ایرنا - وزیر جهادکشاورزی گفت: دولت سیزدهم با شناسایی ظرفیت عظیم کشور در تولید محصول گندم از ۲ سال قبل با اولویت تولید محصولات اساسی کشاورزی، اقدامات حمایتی خود را برای تولید پایدار گندم بکار گرفته و با خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان سراسر کشور قدم در راه خودکفایی گذاشته است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت در پیام روز ملی گندم و نان علاوه بر پاسداشت از تلاش گندم‌کاران و کشاورزان برای تامین پایدار سفره هموطنان، بر ادامه مسیر خوداتکایی تا رسیدن به خودکفایی در دولت سیزدهم تاکید کرد.

در متن این پیام آمده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

روز ملی گندم و نان گرامیداشت تلاشی است از مزرعه تا سفره؛ این مسیر به زحمت کشاورز و رنج رویش دانه و کشت محصول با توکل به خداوند و شکر برای نزول باران رحمت تا عمل‌آوری نانی که بر سر سفره هم‌وطن می‌نشیند؛ نشان‌دار شده است.

گندم؛ محصول زراعی راهبردی با نقش تعیین کننده در امنیت غذایی کشورها، مهره اصلی شطرنج اقتدار غذایی دولت‌ها و اهرم موازنه قدرت در تعاملات بین‌المللی است.

ایران، سرزمین گندم‌زارها از سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، فارس،خوزستان و آذربایجان، دشت مغان، خراسان، گلستان و مرکز است و این کمربند طلایی، فلات زرخیز را با تار و پود خوشه‌های گندم درهم تنیده است.

دولت جمهوری اسلامی ایران با شناسایی ظرفیت عظیم کشور در تولید این محصول از دو سال قبل با اولویت تولید محصولات اساسی کشاورزی، اقدامات حمایتی خود را برای تولید پایدار گندم به کار گرفته است و با خرید تضمینی ده و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان سراسر کشور قدم در راه خودکفایی گذاشته است.

اینجانب در گرامیداشت ۳۱ فروردین به مناسبت روز ملی گندم و نان از همه گندم‌کاران، کشاورزان و بهره برداران عرصه تلاش برای استقلال غذایی تقدیر و تشکر می‌کنم.

خوکفایی در گندم علاوه بر تامین امنیت غذایی، اهرم موازنه قوا در روابط بین الملل است

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha