معاون رییس جمهور: پیگیری انعطاف شغلی بانوان و مادران شاغل مدنظر دولت سیزدهم است

سمنان - ایرنا - معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: موضوع انعطاف شغلی بانوان و دغدغه مادران شاغل از برنامه‌های در دست پیگیری دولت سیزدهم است.

به گزارش روز جمعه ایرنا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، انسیه خزعلی در همایش اقشار بانوان با حضور گروه‌های مختلف بانوان در سالن استاد شهید مطهری شهر سمنان افزود: توجه به این مساله مهم در دستور کار دولت است و موضوع مهدکودک‌ها که از قبل مصوب شد و اگر در جایی این قانون، عملیاتی نشده، خلاف است و در مراکز فاقد مهدکودک، باید اتاق مادر و کودک دایر شود.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها در سال‌جاری و با توجه به شعار سال به صورت وسیع و عینی، عملیاتی شود.

وی با اشاره به نامگذاری شعار امسال ادامه داد : از آنجا که امسال «جهش تولید و مشارکت مردمی» نامگذاری شد، شایسته است تا بسیاری از درخواست‌ها به ویژه نیازهای در راستای تولید و سازندگی با سرعت بیشتر پیگیری شود.

خزعلی به اقدامات دولت در زمینه حمایت‌های مالی و آموزشی از بانوان کارجو، کارآفرین و رساندن تولیدات آنان به بازار اشاره کرد و افزود: این اتفاق با حمایت دولت و در قالب تسهیلات دولتی رقم خورد و شرط قرارداد این طرح، ماندن کارآفرین به مدت چهار سال در کنار بانوان کارجو تا به ثمر رساندن کار آنهاست.

وی با اشاره به ایجاد صندوق ضمانت بانکی در کشور، گفت : در همین راستا، همه بانک‌ها مکلف شدند تا این ضمانت ها را بپذیرند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره بازنگری طرح توجه به حجم مسئولیت زنان هیات علمی، گفت: طبق مصوبه‌ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال نهایی شدن است، مقرر شد به صورت ویژه به این مساله و مسوولیت‌های خانوادگی در ترفیع و ارتقا توجه و با نگاه عدالت جنسیتی این آیین نامه تدوین شود.

وی درباره تسهیلات اشتغالزایی برای بانوان به ویژه بانوان سرپرست خانوار گفت: پرداخت این تسهیلات همراه با تنفس مدنظر است و در ۲ سال گذشته ۸۰ درصد به بانوان اختصاص داده و ۲ درصد از بیکاری بانوان کاسته شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره اقدام‌های صورت گرفته در بحث راه‌اندازی محصولات کارآفرینی و جایگاه فروش محصولات خانگی، گفت: فروش مجازی تولیدات بانوان با قراردادی که با پلتفرم «کسبینو» بسته شده مسیری روشن برای توسعه و اکتفا نکردن به بازارهای سنتی است.

وی بیان کرد: در زمینه فروش بین المللی محصولات اقداماتی در دستور کار است و در راستای حمایت از بانوان خانه‌دار برای اولین بار در این دولت بیمه زنان خانه دار، عملیاتی و در روستاها اجرا شده است.

وی یادآور شد: به منظور حمایت از زنان بدسرپرست و مقابله با بلای خانمان سوز اعتیاد، برنامه هایی با همراهی مدیر کل بانوان در استان سمنان پیگیری می‌شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: یکی از طرح‌های اجرا شده در استان‌های سمنان و قم طرح «همساز» برای نوهمسران و قراردادن مشاوران خانواده به صورت رایگان از روز اول زندگی برای زوج‌های جوان است.

وی اظهار کرد: واسطه گری ازدواج از موضوعات مهمی است که از آن حمایت می‌شود و در بحث جلوگیری از سقط جنین نیز برنامه هایی در دست اجراست و گروه هایی در هر ۲ موضوع مشغول فعالیت هستند.

معاون رییس‌جمهور اظهار کرد: اعتباراتی برای اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به بانوان، زنان بدسرپرست و باز ماندگان از تحصیل مصوب شده که اجرایی شدن آن نیازمند مشارکت همگانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha