وزیر جهاد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری پشتوانه‌ طرح کاشت یک میلیارد درخت است

سمنان- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از جمله طرح جامع آبخیزداری و طرح‌های کوچک تأمین آب و پشتوانه‌ طرح کاشت یک میلیارد درخت است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، محمدعلی نیکبخت که رییس جمهور را در دور دوم سفر استانی به گلستان همراهی می‌کند در نهالستان شهید عموزاده سمنان اظهار کرد: مسیر اجرای این طرح راهی بی‌بازگشت است، چون مطالبه مردمی و حاکمیتی است.

وی با اشاره به اقلیم کشور افزود: متوسط بارندگی و طبیعت خشک و نیمه خشک ایران، لزوم اجرای چنین طرحی را دو چندان می‌کند به طوری که مجریان طرح با کشت گونه‌های سازگار با مناطق مختلف کشور و مقاوم به کم‌آبی، با ایجاد فضای سبز از منابع موجود به نفع طبیعت بیشترین بهره را به وجود می‌آورند.

نیکبخت با یادآوری وضعیت قبلی نهالستان‌های کشور گفت: پیش از این اغلب نهالستان‌ها تعطیل و متروکه بود و از ۳۰ درصد ظرفیت موجود استفاده می‌شد که با اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در حال حاضر ۱۰۰ درصد ظرفیت نهالستان‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی بیان کرد: در کنار نگاه بزرگ به طرح کاشت یک میلیارد درخت، به آبخیزداری و آبخوان‌داری به عنوان نگهدار و پشتیبان ایجاد فضای سبز هم باید نگاه جامع داشت.

وی اقتصادی بودن را یکی از عوامل جذب مشارکت مردمی در اجرای طرح برشمرد و گفت: در تولید نهال و کاشت و برداشت باید این طرح برای مردم سودآور باشد.

وزیر جهاد: طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری پشتوانه‌ طرح کاشت یک میلیارد درخت است

وزیر جهاد کشاورزی بر مشارکت فعال سازمان بسیج مردمی در ادامه اجرای طرح تاکید کرد و به کارگیری توان نهاده‌های دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد، شرکت‌ها و مؤسسات زیر مجموعه وزارت را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت‌الله رئیسی در اولین سفر استانی در سال ۱۴۰۳ و در چهاردهمین سفر از دور دوم سفرهای استانی دولت سیزدهم، امروز -پنجشنبه- وارد سمنان شد.

حضور در نشست شورای اداری، نشست با نخبگان، بازدید و بهره‌برداری از چند طرح مصوب و تکمیل‌شده سفر اول دولت سیزدهم به استان، از برنامه‌های رییس جمهور در شهر سمنان بود.

دیدار با مردم سمنان و شاهرود، حضور در جشن احیای ۲۰۰ واحد راکد استان در دولت سیزدهم، افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی، جشن واگذاری زمین در قالب طرح جوانی جمعیت و نشست «حل مساله» با محوریت تامین آب، فعالیت معادن و راه‌اندازی کارخانه‌های سهامی، در سفر یکروزه دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است.

در دور دوم سفر آیت الله رئیسی به سمنان طرح‌هایی با درصد پیشرفت بالا و با اعتبار ۹۲ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال پیشنهاد شد که ۷۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در مصوبات اولیه گنجانده شد.

در دور اول سفر آیت‌الله رئیسی رییس جمهور به سمنان در آبان ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۶ درصد اعتبارات طرح‌های عمرانی جذب شد که بیشترین جذب اعتبار در سفرهای دور اول رییس‌جمهور بوده است. دور اول سفر هیات دولت به سمنان ۱۴۵ مصوبه داشت که بالغ بر۳۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار به طرح‌های عمرانی اختصاص یافت. از ۱۳۷ طرح دور اول سفر ۲۶ مصوبه کامل اجرا شد، ۸۶ مصوبه در حال اجرا و ۲۵ مصوبه در دست پیگیری است.

.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha