تعداد واحدهای در حال ساخت طرح نهضت ملی مسکن همدان به ۳۳ هزار واحد رسید

همدان- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: عملیات ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن استان به سرعت در حال اجرا است و هم‌اینک تعداد واحدهای در حال ساخت به ۳۳ هزار واحد مسکونی در بخش‌های مسکن حمایتی، روستایی و نهضت ملی مسکن رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید صالحی امیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در راستای تحقق اهداف دولت سیزدهم در حوزه مسکن و راهسازی به مردم خدمات ارائه می دهیم، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته هدف ما ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در سطح استان همدان است که شامل ۴۸ هزار واحد روستایی و ۸۲ هزار واحد شهری می‌شود.

برنامه چهارساله دولت سیزدهم ساخت ۹۹ هزار واحد مسکونی حمایتی در سطح استان همدان است که ۱۹ هزار واحد آن به بخش خود مالکیتی اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: برنامه چهارساله دولت سیزدهم ساخت ۹۹ هزار واحد مسکونی حمایتی در سطح استان همدان است که ۱۹ هزار واحد آن به بخش خود مالکیتی اختصاص دارد.

این مسوول با بیان اینکه ۱۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی نیز در حوزه بازآفرینی شهری ساخته می‌شود، ادامه داد: در حوزه مسکن حمایتی تاکنون ۵۵ هزار داوطلب تایید نهایی شده‌اند و شرایط لازم از جمله سبز بودن فرم (ج)، جهت بهره‌مندی از مزایای دولتی را دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: همدان به دلیل شرایط جغرافیایی خاص و همچنین تصمیمات سنوات گذشته در اجرای طرح جامع شهری و تامین زمین مسکن مهر، تامین زمین مناسب برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن به تعویق افتاد اما در نهایت با تدبیر استاندار همدان زمین مورد نیاز تامین و عملیات ساخت این واحد ها آغاز شد.

ساخت ۱۰۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در استان همدان

وی خاطرنشان کرد: علیرضا قاسمی فرزاد استاندارهمدان در طول یک سال و نیم گذشته زمان بسیار زیادی را به حوزه مسکن اختصاص داد و با پیگیری‌های وی و تشکیل به موقع جلسات شورای مسکن، رتبه همدان در بخش‌های مختلف اجرای طرح نهضت ملی مسکن از ۳۱ کشوری به رتبه ۱۶ ارتقا یافت.

واحدهای در حال ساخت طرح نهضت ملی مسکن در همدان به ۳۳ هزار واحد رسید

ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی چهار سال ظرفیتی است که در طرح نهضت ملی مسکن به استان همدان اختصاص داده شده که تامین زمین مهمترین بخش و کار اصلی آن است.

صالحی‌امیر تاکید کرد: ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی چهار سال ظرفیتی است که در طرح نهضت ملی مسکن به استان همدان اختصاص داده شده که تامین زمین مهمترین بخش و کار اصلی آن است.

وی با اشاره به اینکه استان همدان در طول یک سال گذشته در بخش های مختلف جهش خوبی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن داشته است، گفت: سال گذشته ۳۸ جلسه تامین مسکن با حضور استاندار همدان تشکیل شد و یکی از رهاوردهای آن تامین زمین مورد نیاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن در ۳۱ شهر استان بود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه ۸۶ درصد از متقاضیان مسکن استان، در شهرهای همدان و ملایر مستقر هستند، گفت: اجرای طرح نهضت ملی مسکن به سرعت در حال اجرا است گروه‌های کاری در همه بخش‌ها با پویایی همه جانبه فعال هستند.

وی افزود: سال گذشته عملیات ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی در فضایی به مساحت ۱۴۵ هکتار در شهرک پرواز همدان با مشارکت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آغاز شد و همزمان با این پروژه‌های ۴۸۰ واحدی و ۱۰۰ واحدی شهرک مدنی، ۶۹۰ واحدی، ۶۰۰ واحدی و ۱۲۰ واحدی شهرک بهشتی با مشارکت ستاد اجرای فرمان امام در حال ساخت است.

واحدهای در حال ساخت طرح نهضت ملی مسکن در همدان به ۳۳ هزار واحد رسید

صالحی امیر بیان کرد: ۲ پروژه ۲۲۰ واحدی و ۲۰۰ واحدی خود مالکی نیز در قالب این طرح در سطح شهر همدان در حال ساخت است که پیشرفت مناسبی دارد.

وی خاطرنشان کرد: با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و شهرداری همدان، ۱۸۰ هکتار زمین تامین شده است و بر اساس ظرفیت تعیین شده، نزدیک به ۶ هزار واحد مسکونی ویژه دانشگاهیان در آن ساخته می‌شود.

۷۰ هکتار از زمین های پادگان شهید قهرمان برای ساخت واحدهای مسکونی متقاضیان نیروهای مسلح استان اختصاص یافته است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان اظهار کرد: همچنین ۷۰ هکتار از زمین های پادگان شهید قهرمان برای ساخت واحدهای مسکونی متقاضیان نیروهای مسلح استان اختصاص یافته است.

پایان اسکلت بندی سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهرک پرواز

وی افزود: تهیه نقشه‌های تایید شده و صدور پروانه ساخت یکی از مهمترین مراحل اجرای پروژه‌ها مسکن است که پیشرفت آن به صورت فیزیکی قابل مشاهده نیست و گاهی مردم فکر می‌کنند کاری انجام نشده اما این طور نیست و پیگیری پروانه‌های ساخت به خوبی انجام شده است.

صالحی امیر یادآور شد: هم‌اینک اسکلت بندی سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهرک جدید پرواز به پایان رسیده است و یک هزار و ۲۰۰ واحد آن در مرحله نازک کاری قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تا تیرماه سال آینده ۶ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن به متقاضیان تحویل داده می‌شود، ادامه داد: در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن همه شرایط برای آرامش زندگی یک فرد در نظر گرفته و از مشکلاتی که برای مسکن مهر به وجود آمد دوری شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان افزود: پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن بر مبنای مقررات ملی ساختمان، اصول شهرسازی و متناسب با فرهنگ ما ساخته می‌شود و در اجرای آن کیفیت را فدای سرعت اجرای کار نمی‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: زمین‌های مورد نیاز این واحدهای مسکونی به طور رایگان به متقاضیان واگذار شده و ۵۰ درصد تخفیف پروانه ساخت و نظام مهندسی برای آن لحاظ شده است.

صالحی امیر با بیان اینکه تاکنون برای ۱۲ هزار و ۹۹۱ واحد مسکونی زمین‌هایی رایگان برای ساخت خانه‌های گروه ساخت واگذار شده است، ادامه داد: به ۱۳ هزار و ۷۳۱ واحد مستقیم ساخت دولت نیز زمین رایگان اختصاص داده شده است و هدف دولت این است زمین هایی رایگان برای ساخت واحدهای گروه ساخت به مردم واگذار کند.

واحدهای در حال ساخت طرح نهضت ملی مسکن در همدان به ۳۳ هزار واحد رسید

وی اظهار کرد: در شهر ملایر نیز ۵۱۵ هکتار زمین که ۳۱۵ هکتار آن دولتی است برای ساخت شهرکی با جمعیت ۴۹ هزار نفر در نظر گرفته شده است و در فاز یک آن ۹ هزار واحد مسکونی ویلایی یک و ۲ طبقه ساخته و به مردم واگذار می شود.

واگذاری ۷۰۰ قطعه زمین رایگان به متقاضیان طرح جوانی جمعیت

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با تاکید براینکه تلاش می‌شود در حوزه مسکن هر ماه یک خبر خوب به مردم استان بدهیم، گفت: تملک اراضی شهر جدید اکباتانا نیز تا پایان فصل بهار صورت می‌گیرد این شهر جدید قابلیت ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی و سکونت ۱۲۰ هزار نفر را دارد.

وی ادامه داد: در حوزه جوانی جمعیت، تعداد ۹ هزار و ۲۹۲ متقاضی در استان همدان نام نویسی کردند که تاکنون پرونده یک هزار و ۲۰۰ متقاضی تایید شده است و تا پایان سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۷۰۰ قطعه زمین رایگان به ۸۸۶ خانواده واجد شرایط واگذار شده است.

صالحی امیر افزود: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ هزار و ۳۸۶ فقره تسهیلات ودیعه مسکن به متقاضیان همدانی واگذار شده است.

وی تاکید کرد: برای نخستین بار در کشور، به منظور کنترل بازار مسکن، هفت هزار مورد بازرسی از بنگاه های معاملات ملکی انجام شد و تعدادی از متخلفان جریمه و پلمب شدند که تاثیر مثبتی بر کنترل قیمت مسکن در شهر همدان داشت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان گفت: در کارگروه تنظیم بازار مسکن، واحدهای مسکونی خالی استان شناسایی شده است و به دنبال صحت سنجی آن هستیم تا اقدامات لازم برای آن ها را انجام دهیم.

به گزارش ایرنا، ۱۲۱ هزار نفر در استان به عنوان متقاضی طرح نهضت ملی مسکن، از ابتدای بازگشایی سامانه ثبت نام وزارت راه و شهرسازی نام‌نویسی کرده‌اند که نزدیک به ۹۰ هزار متقاضی واجد شرایط شناخته شده‌اند.

دولت سیزدهم قرار است در طول چهار سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان همدان بسازد. بر اساس آخرین اعلام مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ استان همدان پس از استان‌های تهران، البرز، مازندران، گیلان و قم در رده ششم پر تراکم‌ترین استان‌های کشور قرار دارد.

بر اساس این آمار استان همدان، با وسعتی نزدیک به ۲۰ هزار کیلومتر مربع حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و تراکم نسبی ۸۸ نفر در هر کیلومتر مربع، همدان را در ردیف یکی از پرتراکم‌ترین استان‌های کشور قرار داده‌ است. ساخت و تحویل چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال و در طول فعالیت دولت سیزدهم انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha