درآمد ۵میلیارد دلاری از صادرات فنی و مهندسی با راهبری دولت سیزدهم

تهران- ایرنا- رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو گفت: پیش‌بینی می‌شود در ۳ الی ۵ سال آینده با راهبری‌های دولت سیزدهم بیش از ۵ میلیارد دلار درآمد ارزی از محل صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مجتبی اکبری امروز (سه‌شنبه ۲۸ فروردین) در نشست خبری افتتاح پروژه‌های سد و نیروگاه "اومااویا" در کشور سریلانکا توسط شرکت‌ ایرانی، اظهار داشت: دولت سیزدهم در دیپلماسی منطقه‌ای بسیار فعال عمل کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون ۷۰ درصد صادرات فنی و مهندسی کشور متعلق به صنعت آب و برق است، ادامه داد: صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق هم‌اکنون در بیش از ۱۸ کشور جهان در حال انجام است.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو با بیان اینکه صادرات خدمات فنی - مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است، گفت: البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است، اما در شرایط حاضر این امکان فراهم نشده است.

اکبری ادامه داد: اکنون در ۱۸ کشور فعالیت در بخش انرژی داریم و خدمات فنی و مهندسی ایران در این کشورها فعال است.

وی با اشاه به اینکه اردیبهشت‌ماه در بخش دیپلماسی وزارت نیرو اتفاق‌های خوبی رخ خواهد داد، بیان کرد: در نخستین گام پروژه چندمنظوره "اومااویا" با حضور مقام‌های ارشد دو کشور ایران و سریلانکا به‌زودی به طور رسمی افتتاح می‌شود.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو افزود: شرکت فراب در کشور سریلانکا از سال‌های گذشته پروژه بزرگ و چندمنظوره سد و نیروگاه "اومااویا" را آغاز کرده که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور سریلانکا است.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰۰ مهندس ایرانی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در این پروژه فعال بوده‌اند.

اکبری گفت: سال‌ها پیش، پروژه برق‌رسانی به هزار روستا به دست متخصصان ایرانی توسط یک شرکت داخلی در سریلانکا آغاز و در سال ۱۳۹۲ به اتمام رسید.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو ادامه داد: نکته مهم این است که روستاهای این کشور به‌صورت پراکنده است و فرایند برق‌رسانی را با دشواری و پیچیدگی روبرو می‌کند، اما این شرکت ایرانی با اتکا با توان مهندسان در حوزه سدسازی، نیروگاه سازی و برق‌رسانی بسیار در این باره موفق عمل کرد.

وی به نظر مساعد و موافق رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر کشور سریلانکا به دنبال این فعالیت مهندسان ایرانی برای پیشبرد پروژه‌های مهم صنعت آب و برق اشاره کرد و گفت: اعتبار پیشبرد پروژه او ما او یا به میزان ۵۰۰ میلیون دلار توسط دولت سریلانکا تأمین شد.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در شمال کشور عراق نیز شرکت فراب، پروژه دیگری را در دست اقدام دارد و در ماه‌های آینده، افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

اکبری از پیشبرد پروژه‌ای با همکاری پژوهشگاه نیرو و شرکت‌های منطقه در حوزه ساخت و فروش تجهیزات صنعت آب و برق خبر داد و گفت: به‌زودی اطلاع‌رسانی کاملی در این زمینه انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: مطالعات احداث مزرعه انرژی خورشیدی توسط متخصصان ایرانی در کشور سریلانکا آغاز شده است و اقدام‌های لازم در حال انجام است.

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو افزود: هم‌اکنون برگزاری پنج کمیسیون مشترک با سریلانکا، قطر، الجزیره، اسلونی، و تاجیکستان در دستور کاراست، هدف از تشکیل این کمسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی برنامه‌ریزی به‌منظور توسعه حجم مبادلات حوزه اقتصادی و ارائه خدمات فنی - مهندسی است و در کشورهایی چون تاجیکستان، سریلانکا، قطر، عراق و حوزه افریقا در حال پیشبرد امور هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha