۲۹ فروردین ۱۴۰۳، ۸:۰۷
کد خبر: 85446057
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

۲۹ فروردین ۱۴۰۳، ۸:۰۷
کد خبر: 85446057
شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

سمنان - ایرنا - یدالله احمدی فرزند احمد و تابنده، شهید دفاع مقدس از روستای سرکویر شهرستان دامغان در دارالمرحمه سمنان است، پدر ۲ فرزند که برای دفاع از کیان جمهوری اسلامی در برابر دلبستگی‌های خود ایستاد و به نبرد با ارتش دژخیم رفت و در عملیات والفجر چهار شهید شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یدالله احمدی پنجم اردیبهشت ۱۳۳۲ در روستای سرکویر شهرستان دامغان در خانواده‌ای متدین، کشاورز و زحمتکش پا به عرصه‌ گیتی نهاد.

او از همان دوران کودکی مزه رنج و مشقّت را چشید و تحصیلات ابتدایی را با موفقیت به پایان رساند و به علت مسایل مالی خانواده و نبودن امکانات ترک تحصیل کرد و در پایگاه هوایی مشغول کار شد. هم در حرفه در و پنجره‌سازی فعالیت می‌کرد و بعد از گذراندن دوره سربازی، ازدواج کرد و صاحب ۲ دختر به نام‌های فاطمه و صدیقه شد.

با آغاز انقلاب و نخستین جرقه‌های آن در قم، در مسیر انقلاب قرار گرفت و همگام با دیگر مردم ایران، در مقابل رژیم طاغوت ایستادگی و مبارزه کرد و برای آگاهی بخشی به مردم روستا اعلامیه، نوار و عکس‌های امام خمینی(ره) را پخش می کرد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عضو حزب جمهوری اسلامی شد.

رسیدگی به مشکلات روستا

انجمن اسلامی در روستا را تاسیس کرد و با تلاش، پیگیری و همکاری دیگران موفق شد تا تحولی در جوانان ایجاد کند که نتیجه این تلاش‌ها عضویت گروهی از جوانان روستا در سپاه و بسیج شد.

او برای این که به محرومان و مستضعفان روستا کمک کند، عضو بهزیستی شد و مسوول اجرای طرح شهید رجایی در منطقه بود و با آغاز جنگ تحمیلی به منطقه جنگی اعزام شد.

این شهید بزرگوار اولین بار به عنوان بسیجی از طرف سپاه دامغان لشکر ۱۷ گردان موسی ابن جعفر(ع) به جبهه اعزام شد و در بخش‌های مختلف پا به پای دیگر رزمندگان در دفاع از کشور جانانه می‌جنگید.

شهید احمدی پس از پنج ماه و ۱۶ روز دفاع از خاک وطن سرانجام در بیست و هشتم آبان ۱۳۶۲ در منطقه پنجوین عراق در عملیات والفجر چهار در اثر اصابت ترکش به دوستان شهیدش پیوست و جاویدالاثر شد.

پیکر مطهر این شهید بزرگوار، سال‌ها بعد در عملیات تفحص به خاک میهن اسلامی بازگشت و در گلزار شهدای زادگاهش واقع در روستای سرکویر دامغان به خاک سپرده شد.

در لباس پاسداری بمانید

شهید احمدی در بخشی از وصیتنامه خود خطاب به رزمندگان گفته است: در لباس مقدس پاسداری بمانید و هر چه کوشا و پرتلاش تر به پاسداری از حریم اسلام و انقلاب اسلامی ادامه دهید و نگذارید که منافقان در میان شما رخنه کنند.

وی در بخشی دیگر از وصیت نامه خود یادآور شده است: اسلام عزیز خون می خواهد و با رسیدن خبر شهادتم باید سلاحم در دست و سنگر را پر کنید.

شهید احمدی خطاب به خواهران خود ادامه داده است: زینب گونه، پیام رسان خون شهیدان باشید و با رساندن پیام خون شهیدان بساط یزیدان زمان را بر هم بزنید و سعی کنید همیشه در صحنه باشید و با منافقان داخلی و کفار خارجی بجنگید و همیشه پیرو خط ولایت فقیه باشید.

شهید احمدی در بخش پایانی وصیت نامه خود گفته است: امام خمینی(ره) را دعا کنید و او را هرگز تنها نگذارید و ثابت کنید همان گونه که تا به حال ثابت کرده اید که مردم کوفه نیستید و نشان دهید که هر لحظه به ندای امامتان لبیک می گویید.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

نقش رزمندگان استان سمنان در دوران دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار ایرنا، دوران هشت ساله دفاع مقدس برگ افتخاری در دفتر غیرت و مردانگی ایرانیان رقم زد، مردم استان سمنان با اعزام تعداد قابل توجه رزمندگان به این نبرد، جزو سه استان برتر در تقدیم بیشترین تعداد شهید در کشور است؛ مدالی که از هر رنگی بالاتر و آرمانی جاودان را یادآور است.

رزمندگان سلحشور و دلیر ایران اسلامی طی هشت سال دفاع مقدس بیش از ۱۰۰ عملیات محدود نیمه‌گسترده و گسترده انجام دادند و با مدیریت تحسین‌برانگیز نظامی و پرورش قوای رزمی توانستند با قاطعیت از تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

نیروهای اعزامی از استان سمنان نیز در ۵۵ عملیات شامل ۲۴ عملیات توسط سپاه و بسیج، ۱۱۰ عملیات توسط لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار ارتش و ۲۰ عملیات توسط جهادسازندگی، شرکت و نقش فعال و اثرگذاری را ایفا کردند.

جمعیت استان سمنان در سال ۱۳۵۵ حدود ۲۸۹ هزار و ۴۶۰ نفر و کمتر از یک درصد از جمعیت کشور بود که با توجه به جمعیت آن زمان استان، تقدیم سه هزار شهید بیانگر این مدعاست که مردم این خطه تمام‌قد برای دفاع از انقلاب در صحنه حضور داشتند.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

جنگ تحمیلی در دهه ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ اتفاق افتاد و اگر ملاک محاسبه جمعیت کل کشور و استان سمنان را در سال ۱۳۶۵ قرار دهیم، می‌توان گفت جمعیت کل کشور در سال ۶۵ حدود ۴۹ میلیون و ۴۴۵ هزار نفر و جمعیت استان سمنان نیز در آن سال ۴۱۷ هزار ۳۵ نفر بود.

مقایسه آماری فوق چنین نشان می دهد که در کل کشور بر اساس جمعیت سال مورد اشاره، معادل ۴۴ صدم درصد یعنی یک نفر در ۲۲۶ نفر به فیض شهادت نائل آمدند، این رقم در استان سمنان ۶۹ صدم درصد یعنی یک نفر در هر ۱۴۵ نفر جمعیت استان بود.

سمنان به تناسب جمعیت کشور و شهدا، یک و هفت دهم برابر میانگین کشوری شهید تقدیم میهن کرده است و بیش از ۹۷ درصد از شهدا مربوط به دفاع مقدس هستند و همه این سروقامتان و مدافعان وطن در خطوط مقدم و مناطق جنگی به شهادت رسیدند.

مقایسه آماری شهیدان بسیجی استان سمنان با کشور نشان می‌دهد که از مجموع یک میلیون و ۹۳۰ هزار بسیجی رزمنده در کشور، ۹۵۰ هزار نفر به شهادت رسیدند و معادل چهار و ۹ دهم درصد کل رزمندگان و سهم استان سمنان از شهدای بسیجی یکهزار و ۵۷۴ نفر است که معادل پنج و چهار دهم درصد رزمندگان استان محسوب می‌شود.

هم‎گام با بسیجیان، حضور پاسداران به عنوان فرماندهان و همرزمان آنان در جبهه‌های جنگ بسیار چشمگیر بود. به طوری که طبق آمارهای موجود تعداد ۳۱۶ نفر از پاسداران استان سمنان یعنی به ازای هر پنج نفر یک نفر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و طبق آمار رسمی اعلام شده، تعداد سه هزار و ۱۰۰ نفر از اعضای داوطلب تحت امر جهاد در طول دفاع مقدس به شهادت رسیدند که با توجه به تناسب آمار کشور، معادل یک و نیم درصد آمار کل شهدای کشور می‌شود.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

نگاهی به آمار رزمندگان و شهدای استان سمنان

شمار شهدای جهاد در استان سمنان به حدود ۱۱۳ نفر می‌رسد که معادل چهار درصد از آمار کل شهدای استان را تشکیل می‌دهد و بر پایه گزارش‌ها، آمار شهدای جهاد استان با ۱۱۳ نفر معادل سه و ۶ دهم درصد از کل شهدای جهاد کشور را شامل می‌شود که بیش از سه برابر میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است.

از سه هزار شهید استان سمنان، ۲۲۰ نفر ورزشکار و ۹۶ شهید در عرصه بهداشت و درمان به فیض شهادت رسیدند و ۷۰۰ نفر از رزمندگان جبهه‌های جنگ حق علیه باطل که از این حوزه عازم نبرد شده بودند نیز به جایگاه والای جانبازی نائل آمدند.

از مجموع ۹۶ شهید بهداشت و درمان دفاع مقدس استان سمنان، یک شهید پزشک بود، ۶ شهید نیز بهداشت و پزشکیار، ۵۶ شهید امدادگر، ۹ شهید حامل مجروحان، ۹ شهید راننده آمبولانس و ۱۸ شهید نیز بهداشتیار و عضو کادر بهداشت و درمان رزمندگان دفاع مقدس بودند که به شهادت رسیدند.

شمار کل جانبازان استان سمنان هفت هزار و ۲۰۰ نفر است که از این تعداد یکهزار و ۸۰۷ نفر از جانبازان استان را جانبازان شیمیایی تشکیل می‌دهند. ۲۰۷ نفر دارای بیش از ۲۵ درصد جانبازی هستند.

طبق گزارش‌ها، در کشور به ازای هر ۱۲۴ نفر یک نفر جانباز و در استان سمنان به ازای هر ۵۸ نفر یک نفر در دوران دفاع مقدس جانباز شدند و استان سمنان بیش از ۲ و یک دهم برابر میانگین کشوری جانباز دارد و همچنین یکهزار و ۷۴۷ نفر از این جانبازان بیش از ۲۵ درصد جانبازی دارند.

شهیدنامه ایرنا استان سمنان؛ جاویدنام یدالله احمدی

برنامه‌ریزی برای دومین کنگره شهدای استان سمنان در بهار ۱۴۰۳

سمنان به عنوان یکی از استان‌های سرآمد دوران دفاع مقدس و جزو سه استان دارای بیشترین تعداد شهدا به نسبت جمعیت برای پاسداری از کیان نظام جمهوری اسلامی، به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه جهاد تبیین و مقابله با جنگ ترکیبی و تهاجم فرهنگی دشمنان وارد میدان شده است و برگزاری هشت اجلاسیه در هشت شهرستان استان سمنان برنامه‌ریزی شد تا در نهایت هشت اجلاسیه به دومین کنگره سه هزار شهید در بهار سال ۱۴۰۳ مزین شود.

برگزاری اجلاسیه شهدا در هر شهرستان استان سمنان در واقع اقدامی برای معرفی شهدای هر شهرستان به نسل امروز آن شهرستان است که در نهایت تمامی مردم استان سمنان و دیگر استان‌ها در نقاط مختلف کشور در «کنگره سه‌هزار شهید استان سمنان» با تمامی شهدا و خط مشی و سیره این بزرگواران همیشه‌جاودان بیش از پیش آشنا شوند تا راه بر توطئه دشمنان سد شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha