رشد ۸ درصدی تولیدات شیلاتی طی دو سال اخیر

تهران- ایرنا- رییس سازمان شیلات ایران گفت: تولیدات شیلاتی در کشور با رشد ۸ درصد از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن ظرف دوسال اخیر افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، سید حسین حسینی با اشاره به نامگذاری امسال با شعار "جهش تولید با مشارکت مردمی" اظهارداشت: افزایش کمی و کیفی تولید آبزیان با مشارکت مردمی در دستورکار این سازمان قرار دارد و ما در سه محور رشد ، پایداری و خوداتکایی تولید برنامه ریزی کرده ایم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور شیلاتی افزود: در حوزه خوداتکایی در تامین نهاده ها، در گذشته برای تامین خوراک آبزیان و تخم چشم زده ماهیان قزل آلا وابسته بودیم، اما اکنون علاوه بر تامین نیاز داخل ، صادرکننده هستیم.

وی ادامه داد: ما بیوتکنولوژی تولید تخم چشم زده را داریم و واردات بخشی از تخم چشم زده ماهیان قزل آلا به علت علاقه مندی پرورش دهندگان صورت می گیرد.

حسینی موضوع پایداری تولید را در حوزه آبزی پروری و صیادی مهم دانست و گفت: در صید و صیادی ، ماهیگیری مسولانه را پی گیری می کنیم و تغییر روش های مخرب و آسیب زننده صید و ارتقای کیفیت آبزیان در دستور کار سازمان شیلات ایران است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تکثیر و رهاسازی بچه ماهی برای پایداری صید و صیادی در آب های کشور تصریح کرد: امسال نزدیک به ۴۰۰ میلیون قطعه انواع بچه ماهی تکثیر و در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی شد.

حسینی اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۳ تکثیر و رهاسازی ۵۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی را هدفگذاری کرده‌ایم.

وی درباره استقرار سازه ها در دریا، گفت: تا پیش از دولت سیزدهم نزدیک به ۱۰ هزار سازه طی سالیان متمادی در دریا مستقر بود، اما ظرف دو سال اخیر ۵ هزار سازه به این عدد اضافه شده است.

رییس سازمان شیلات ایران در مورد جهش و پایداری تولید در حوزه آبزی پروری نیز ابراز داشت: در آبزی پروری علاوه بر افزایش بهره وری در واحد سطح، مزارع به دستگاه های نانو حباب تجهیز شده‌اند که موجب می شود پیکره آبی برای ماهی دار کردن تا ۲ برابر افزایش یابد، از حداقل آب به صورت بهینه استفاده شود، تلفات به حداقل برسد و ضریب تبدیل غذا برای پرورش دهندگان بهبود یابد.

وی در مورد مشارکت مردمی در بخش شیلات کشور نیز گفت: فعالیت شیلاتی ماهیت درونزا و مردمی است و ما بحث مشارکت مردمی را در دو بخش تصمیم سازی و تصمیم گیری دنبال می کنیم.

حسینی افزود: در بخش تصمیم سازی با بهره برداران، تشکل ها، تعاونی ها و اتحادیه های صیادی و آبزی پروری همراهی و تعامل داریم و از تجربیات آنان استفاده می کنیم و سیاست های وزارتخانه را به آنان انتقال می دهیم.

وی با اشاره به شناسنامه دار کردن مزارع با توافق اتحادیه ماهیان سردآبی و گرم آبی تصریح کرد: اردیبهشت امسال با توجه به تفاهم نامه ای که با اتحادیه ماهیان سردآبی و گرم آبی منعقد کرده ایم، قرار است تمام مزارع آبزی پروری توسط خود بهره برداران شناسنامه دار و کد رهگیری محصول از تولید تا بازار لحاظ شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: در حوزه تصمیم گیری نیز از ظرفیت های مردم و بهره برداران در بخش های واردات و صادرات استفاده خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما می توانیم از ظرفیت های بهره برداران و تولیدکنندگان شیلاتی در چگونگی و چرایی واردات و صادرات استفاده کنیم و مصرف کننده و تولید کننده در تصمیم گیری می توانند به ما کمک زیادی کنند.

حسینی با بیان این که صنعت شیلات از اولویت ها در بخش سرمایه گذاری است، اذعان داشت: سال گذشته با جذب ۲۰ هزار میلیارد تومان، رکورد سرمایه گذاری در بخش شیلات شکسته شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۱.۸ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش شیلات انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha