رسیدگی به پرونده‌های ایسنا و روزنامه سازندگی در هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعات

تهران- ایرنا- سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: در نخستین جلسه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی در سال جدید که با حضور اعضای منصفه امروز دوشنبه - ۲۷ فروردین - در مجتمع شهید سلیمانی برگزار شد، پرونده‌های خبرگزاری ایسنا و روزنامه سازندگی بررسی شد.

به گزارش ایرنا، اکبر نصراللهی روز دوشنبه با تبریک اعیاد نوروز و فطر و تشکر از رسانه‌ها در ادای مسئولیت‌های حرفه‌ای، دینی و ملی افزود: اتهام مهدی عرفاتی مدیر مسئول سابق ایسنا نشر اکاذیب در سال ۱۳۹۴ علیه محمدعلی مددی نماینده وقت شهرستان میانه بود.

در این جلسه دادگاه، شاکی‌ اعلام کرد ایسنا در سوم آبان ۱۳۹۴ مصاحبه‌ای را به نقل از وی با تیتر "نگرانی دلواپسان درباره برجام با دیدگاه‌های رهبری زاویه دارد"، منتشر کرده که نادرست است و علت تاخیر چند ساله در شکایت، اطلاع از آن در تاریخ ۱ دی ۱۴۰۱ از آن بوده است.

مهدی عرفانی در دفاع از خود گفت که در تاریخ نشر مطلب مذکور مسئولیتی نداشته و اکنون هم مسئولیتی در ایسنا ندارد.

وکیل خبرگزاری ایسنا هم گفت: شاکی مستندات و صدای مصاحبه را هشت سال قبل را مطالبه کرده است که خبرگزاری آرشیو صوتی زمان مذکور را ندارد و نمی‌تواند ادعای کذب بودن مطالب انتسابی را رد یا تایید کند ضمن اینکه خبر مذکور را از روی سایت حذف کرده است.

هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی بعد از پایان رسیدگی به این پرونده که به ریاست قاضی کاشانکی برگزار شد، به اتفاق آراء مهدی عرفاتی مدیرمسئول سابق ایسنا را مجرم نشناختند.

روزنامه سازندگی مجرم شناخته شد

سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: امروز پرونده شکایت شهرداری تهران علیه روزنامه سازندگی به ریاست قاضی کریمی و با حضور اعضای هیات منصفه برگزار شد؛ در این پرونده سید افضل موسوی به نشر مطالب خلاف واقع متهم شده است.

در شکایت شهرداری تهران آمده است: روزنامه سازندگی در تاریخ ۱۴۰۲/۵/۱۸ با تیتر "شهر رها شده اعلام نموده ...." گفته است زاکانی شهر را رها کرده است و به نشر اخبار کذب مبنی بر فروش تراکم غیر مجاز اقدام کرده است.

وکیل روزنامه سازندگی با اشاره به نقش و جایگاه رسانه گفت: نهادها و بخش های مسئول در قبال انتقادات روزنامه‌نگاران باید تاب‌آوری داشته باشند و موکلم هیچ جرمی مرتکب نشده است و اجرای اصول مسئولیت و حُسن نیت ‌مطالب مذکور را البته بدون دقت در استخدام دقیق کلمات منتشر کرده است.

اعضای هیات منصفه بعد از شنیدن شکایت و دفاعیات فوق، مدیر مسئول سازندگی را با اکثریت مطلق آرا مجرم و با اکثریت آراء وی را مستحق تخفیف دانستند.

نصراللهی گفت: رأی دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام‌های مهدی عرفاتی و سید افضل موسوی مدیر مسئول روزنامه سازندگی که جداگانه به ریاست قاضی کاشانکی در شعبه سوم و قاضی کریمی در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک برگزار شد، متعاقبا صادر خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha