تحلیلگر روس: توازن قوا در خاورمیانه پس از پاسخ ایران به اسرائیل تغییر می‌کند

مسکو- ایرنا- یک کارشناس مسائل سیاسی و خاورمیانه در روسیه با بیان اینکه پاسخ ایران، شکست گنبد آهنین به عنوان پدافند رژیم صهیونیستی را باری دیگر آشکار کرد، گفت: عملیات جمهوری اسلامی در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران،‌ درس‌های زیادی برای تل‌آویو داشت و توازن قوا در منطقه خاورمیانه را تغییر می‌دهد.

مایس قربانف یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود:‌ یکی از پیامدهای مهم پاسخ ایران به اسرائیل، آن بود که کشورهای منطقه و جهان عرب با الهام گرفتن از حرکت تهران، اقداماتی را برای توقف جنایات تل‌آویو علیه کودکان، کهنسالان و زنان بی‌گناه در نوار غزه انجام دهند.

پاسخ شایسته به اسرائیل برای اولین بار در تاریخ
این صاحب‌نظر مسلمان روس با اشاره به پاسخ پهپادی و موشکی ایران به جنایت رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در دمشق گفت:‌ اسرائیل مستکبر بامداد یکشنبه برای اولین بار در تاریخ آنچه را که شایسته آن بود دریافت کرد.
وی ادامه داد: اسراییل با تکیه بر هم‌پیمانان خود در آمریکا و اروپا، سال هاست در سوریه، عراق و فلسطین، مردم بی گناه، کودکان، زنان و کهنسالان را از بین می‌برد.
قربانف گفت: جای تعجب دارد که شورای امنیت سازمان ملل هرگز اقدامات اسرائیل را محکوم نمی کند؛ مهم نیست چه جنایتی مرتکب می شوند، آمریکا از آنها محافظت می کند و قطعنامه‌ها علیه اسرائیل را وتو می کند.

ایران یک کشور خودکفا و برخوردار از ارتش قوی است
این کارشناس مسائل سیاسی و خاورمیانه با اشاره به اقدام اسرائیل در حمله موشکی به کنسولگری سفارت ایران در سوریه گفت: طبق قوانین بین‌المللی، این اقدام اسرائیل، حمله به خاک ایران تلقی می‌شد و از این رو، جمهوری اسلامی بر اساس ماده 51 منشور ملل متحد از حق طبیعی برای دفاع از خود و پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری برخوردار بود.
وی ادامه داد: همه دنیا می دانند که ایران یک کشور خودکفا است، ارتشی قوی دارد و می تواند به هر تهدیدی که علیه آن باشد پاسخ دهد. علاوه بر این، مردم ایران از رهبر معنوی خود حضرت آیت الله خامنه ای حمایت می کنند.

پایان افسانه گنبد آهنین
قربانف در بخش دیگری از این گفت و گو گفت: سال‌ها درباره افسانه شکست‌ناپذیری ارتش اسرائیل صحبت می‌شد و اینکه این رژیم، سامانه دفاع هوایی مانند گنبد آهنین ایجاد کرده است، اما نه تنها ایران، بلکه گروه مقاومت اسلامی فلسطین حماس، حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه، شکست این سامانه را اثبات کرده ‌اند.
وی خاطرنشان کرد:‌ دنیا در جریان عملیات موشکی و پهپادی ایران در واکنش به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، دریافت که سلاح های مدرن ایران یکی از بهترین های دنیاست.
وی خاطرنشان کرد:‌موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به اهداف تعیین شده در سرزمین‌های اشغالی دست یافتند و این موضوع، گواه دیگری است بر آسیب پذیری پدافند هوایی اسرائیل.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک دهها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.
در اطلاعیه سپاه آمده است: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز صبح یکشنبه با بیان اینکه قصدی بر ادامه عملیات علیه اسرائیل نداریم و عملیات از نظر ما خاتمه یافته است، گفت: عملیات در حد تنبیه بود اما پاسخ ایران به هر اقدامی بسیار بزرگ‌تر خواهد بود.
سرلشکر محمد باقری افزود: اینکه رژیم صهیونیستی بخش کنسولی سفارت ما را مورد هدف قرار دهد و مستشاران قانونی ما را که به دعوت دولت سوریه در آن کشور حضور دارند را به شهادت برساند عبور از خطوط قرمزی بود که همه کشورها به جز دو سه حامی رژیم صهیونیستی آن را محکوم کردند.

ییش از این، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای درباره پاسخ موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به رژیم صهیونیستی، ضمن اشاره به ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل متحد در اقدام مناسب در زمینه حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، از همه طرف‌ها خواست که برای جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت منطقه، خویشتنداری کنند.
در این بیانیه آمده است:‌ بنا بر اعلام وزارت خارجه ایران، این حمله در چارچوب دفاع از خود و بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در پاسخ به حملات به اهداف ایرانی در منطقه از جمله حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق صورت گرفته است، اقدامی که روسیه پیش‌تر آن را محکوم کرده بود.
وزارت امور خارجه روسیه در ادامه با اشاره به عدم صدور بیانیه محکومیت اقدام تجاوزکارانه اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: متأسفانه این شورا به دلیل مواضع اعضای غربی آن نتوانست پاسخ مناسبی به حمله به نمایندگی کنسولی ایران بدهد.

پس از آنکه «سیمونا هالپرین» سفیر رژیم صهیونیستی در مسکو گفت که اسرائیل از روسیه انتظار دارد که پاسخ موشکی گسترده ایران به این رژیم را محکوم کند، این اظهارات با واکنش منفی مسکو مواجه شد.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه خطاب به سفیر رژیم صهیونیستی نوشت: «سیمونا، به من یادآوری کن که اسرائیل حداقل یک حمله رژیم کی‌یف به مناطق روسیه را محکوم کرد؟ یادت نمی آید؟ من هم همین طور».
وی ادامه داد: »من بیانیه های منظم مقامات اسرائیلی در حمایت از اقدامات زلنسکی را به خاطر دارم. آن اقدامات بسیار جنایتکارانه و تروریستی که در نتیجه آن، سال به سال، غیرنظامیان کشته می شوند و زیرساخت های غیرنظامی ویران می شوند».

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از این در خصوص پاسخ به اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق بیانیه‌ای صادر کرده بود.
در بیانیه وزارت خارجه کشورمان آمده است: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در اِعمال حق ذاتی دفاع مشروع مصرح در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن مستشاران رسمی نظامی ایران که به دعوت دولت سوریه در این کشور مشغول فعالیت بودند و به ویژه حمله نظامی مورخ ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق، در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ مجموعه ای از حملات نظامی علیه پایگاه‌های نظامی این رژیم را به انجام رساندند.
در این بیانیه تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید مجدد بر پایبندی خود نسبت به اصول و اهداف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل، بر عزم خویش برای دفاع قاطع از حاکمیت، تمامیت سرزمینی و منافع ملی خود در برابر هرگونه استفاده غیرقانونی از زور و تجاوز تأکید می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha