امیرعبداللهیان: هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم

تهرن-ایرنا- وزیر امور خارجه گفت: محدود بودن در دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی به این معنا است که ما هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم. نیروهای مسلح ما هیچ مکان اقتصادی و یا جمعیتی را مورد هدف قرار ندادند.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز (یکشنبه) در نشست خبری در خصوص عملیات جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی، اظهارداشت: در این عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با محاسبات دقیق و با استفاده از پهپاد و موشک‌های هدایت شونده و دقیق پایگاه نظامی که هواپیماهای اف ۳۵ در اختیار رژیم صهیونیستی در آنجا نگهداری می‌شوند و عملیات بر روی ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و با استفاده از امکانات این پایگاه نظامی و اف ۳۵ انجام شد را مورد هدف قرار دادند.

وی گفت: عملیاتی انجام شد که به واقع مرکز اطلاعاتی و چشم رژیم صهیونیستی برای هدایت تمامی عملیات‌های شش ماهه گذشته و از جمله عملیات اخیر بر روی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، مجموعه اطلاعات و هدایت‌های اطلاعاتی از آن نقطه انجام میشد. محدود بودن در دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی به این معنا است که ما هیچ هدف غیرنظامی را در پاسخ خود تعریف نکردیم. نیروهای مسلح ما هیچ مکان اقتصادی و یا جمعیتی را مورد هدف قرار ندادند، حتی در حمله به پایگاه نظامی که مرکز عملیات رژیم صهیونیستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق قرار داشت دقت لازم برای برخورد و پاسخ به رژیم صهیونیستی مورد توجه قرار گرفت.

هدف ما در دفاع مشروع صرفا تنبیه رژیم اسرائیل است

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به برادران و دوستانمان در منطقه که آمریکا در آن کشورها دارای پایگاه نظامی است اعلام کردیم که هدف ما در دفاع مشروع صرفا تنبیه رژیم اسرائیل است و ما به دنبال هدف قرار دادن افراد و پایگاه‌های آمریکا در منطقه نیستیم. 

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما هرگز از توسعه تنش در منطقه استقبال نکرده‌ایم ولی هشدار دادیم که چنانچه از فضا و یا سرزمین کشورهای مورد نظر، ایالات متحده برای دفاع و حمایت جانبدارانه از تل‌آویو استفاده کند ناچاراً پایگاه نظامی آمریکا در آن کشور مورد هدف قرار خواهد گرفت.

امنیت همسایگان را امنیت خود میدانیم

وی گفت: ما از همسایگان و برادران خود در منطقه که این پیام را به سرعت دریافت کردند و به آمریکا و دیگر تاکید کردند که فوراً هرگونه جنگ را از سرزمین آنها دور کند قدردانی می‌کنیم. ما نیز همواره نسبت به امنیت برادرانمان در کشورهای همسایه و در منطقه پایبند هستیم. 

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: سیاست همسایگی دولت آقای رئیسی در اولویت‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و ما امنیت همسایگان خود را امنیت جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم.

چگونه است که به رژیم صهیونیستی توصیه به خویشتن‌داری نمی‌کنید؟

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: نیروهای مسلح ما حدود ۱۰ روز منتظر اقدامات و تلاش‌های دیپلماتیک ما و همکارانم در عرصه بین‌المللی بودند. در ۷۲ ساعت گذشته تماس‌های مختلف برخی وزرای امور خارجه با اینجانب ناظر بر توصیه به ایران برای خویشتن داری و عدم دفاع مشروع و تنبیه رژیم صهیونیستی بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما به همکاران و وزرای امور خارجه کشورهای تماس گیرنده یادآوری کردیم که ای کاش در شش ماه گذشته چنین توصیه خویشتن‌دارانه‌ای را به حاکمان جنگ طلب و رژیم اسرائیل که مرتکب جنایات جنگی ترکیبی علیه ساکنان غزه و کرانه باختری شده است و یک نسل کشی تاریخ معاصر را رقم زده است ارائه می‌دادید. 

وی بیان داشت: چگونه است که به رژیم صهیونیستی توسعه به خویشتن‌داری نمی‌کنید، اما به جمهوری اسلامی ایران که در چهارچوب حقوق بین‌الملل برای دفاع از ماموریت‌های شناخته شده دیپلماتیک و مصونیت اماکن دیپلماتیک قصد دفاع مشروع از خود را دارد توصیه به خویشتن‌داری می‌کنید؟

گویا رژیم اسرائیل آدرس و سیگنال غلطی از خویشتن داری ایران دریافت کرد

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: عملیات نظامی جمهوری اسلامی ایران محدود بود و ما به کاخ سفید طی پیامی در بامداد امروز اعلام کردیم که عملیات ما محدود و حداقلی و با هدف دفاع مشروع و تنبیه رژیم اسرائیل صورت می‌گیرد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: در شش ماه گذشته که همه شاهد جنایات ترکیبی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و کرانه باختری بوده‌ایم، بارها رژیم اسرائیل در عملیات نظامی تروریستی اماکن و مستشاران رسمی نظامی ضد تروریسم ایران در خاک سوریه را هدف قرار داد و تعدادی از مستشاران نظامی ما در این حملات به شهادت رسیدند.

وی افزود: ما شش ماه و با در نظر گرفتن شرایط منطقه و با نگاه به اینکه به دنبال توسعه دامنه تنش در منطقه حساس غرب آسیا نیستیم خویشتن داری نشان دادیم، اما گویا رژیم اسرائیل آدرس و سیگنال غلطی از خویشتن داری ایران دریافت کرد تا جایی که در روزهای گذشته در یک عملیات و حمله تروریستی دیگر از بلندی‌های جولان اشغالی با استفاده از جنگنده‌های F ۳۵ موشک‌های ساخت ایالات متحده آمریکا حمله گستاخانه و ناقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های شناخته شده وین علیه سفارت کشورمان در دمشق انجام شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بخش کنسولی و رزیدانس (محل اقامت سفیر) سفیر کشورمان در دمشق در این حمله تروریستی رژیم اسرائیل هدف قرار گرفت و در نتیجه آن علاوه بر ویرانی کامل این ساختمان، هفت مستشار نظامی رسمی ایران که دارای گذرنامه دیپلماتیک و ماموریت رسمی در مبارزه با تروریسم بودند به همراه ۶ شهروند سوریه از جمله یک زن و فرزند به شهادت رسیدند.

آمریکا، انگلیس و فرانسه مانع صدور بیانیه حداقلی در شورای امنیت شدند

وی ادامه داد: ما باز هم با نگاه به حساسیت‌های منطقه و اعتقاد به خویشتن‌داری و عدم گسترش دامنه تنش و جنگ در منطقه بر مسیر حقوقی سیاسی و بین‌المللی تمرکز کردیم. بیانیه‌ای به ابتکار روسیه در شورای امنیت ارائه شد و به رویه سکوت گذاشته شد.

امیرعبداللهیان افزود: متاسفانه در اقدامی این ناقض مقررات و قوانین بین‌المللی کنوانسیون‌های وین دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه مخالفت خود را با صدور بیانیه‌ای در محکومیت حمله به سفارت کشورمان در سوریه اعلام کردند و مانع از آن شدند که حتی یک بیانیه حداقلی در شورای امنیت و در محکوم کردن اقدام علیه اماکن و افراد دارای مصونیت دیپلماتیک از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: نتیجه این رفتار آمریکا و دو کشور اروپایی ذکر شده طبعا تشویق بیشتر نتانیاهو در عبور از خطوط قرمز و نادیده گرفتن منشور ملل متحد و قوانین و مقررات بین‌المللی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha