برزیل جلوگیری از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه را خواستار شد

تهران- ایرنا- دولت برزیل با ابراز «نگرانی شدید» نسبت به تحولات خاورمیانه و پاسخ گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی، خطاب به جامعه بین‌المللی خواست تا برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه، تلاش‌ها را بسیج کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روزنامه ال پائیس، بر اساس یادداشتی که وزارت امور خارجه برزیل در واکنش به پاسخ گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی منتشر کرد، آمده است: دولت برزیل با نگرانی شدید اطلاعات مربوط به شلیک موشک‌ها و پهپادها از ایران به سمت [رژیم] اسرائیل را دنبال می‌کند.

دولت برزیل همچنین درباره «ظرفیت مخرب گسترش خصومت‌ها به کرانه باختری و کشورهای دیگر مانند لبنان، سوریه، یمن و اکنون ایران» هشدار داد.

دولت لولا داسیلوا از همه طرف‌ها خواست تا «حداکثر اعتدال را رعایت کنند» و از جامعه بین‌المللی نیز درخواست کرد تلاش‌ها برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها را بسیج کند.

واکنش برزیل نسبت به تحولات اخیر خاورمیانه در شرایطی است که این کشور، مقطعی حساس از روابط با رژیم صهیونیستی را پشت سر می‌گذارد. داسیلوا پیشتر جنایت‌های رژیم اسرائیل علیه غزه را با واقعه هولوکاست علیه یهودیان مقایسه کرد و رژیم اشغالگر اسرائیل نیز وی را «عنصر نامطلوب» خواند.

علاوه بر برزیل، شماری دیگر از کشورهای آمریکای لاتین نیز نسبت به پاسخ مشروع ایران به تجاوزهای رژیم صهیونیستی واکنش نشان داده‌اند؛ دولت ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد «در نتیجه نسل‌کشی در فلسطین و عملکرد غیرمسئولانه رژیم اسرائیل و همچنین انفعال سازمان ملل متحد، بی‌ثباتی در منطقه در هفته‌های اخیر تشدید شده است».

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شنبه شب با صدور اطلاعیه‌ای از شلیک ده‌ها فروند پهپاد و موشک به سمت سرزمین‌های اشغالی و مواضع رژیم صهیونیستی خبر داد.

در اطلاعیه سپاه آمده است: در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه، اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی را با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز اعلام کرد: اقدام نظامی ایران بر اساس بند ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در خصوص دفاع مشروع در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی به اماکن دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha