۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۱۰:۴۸
کد خبرنگار: 1180
کد خبر: 85442496
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

واردات بیش از ۱۳ میلیون تن کالای اساسی از مرزهای خوزستان به کشور

اهواز- ایرنا - ناظر گمرکات خوزستان گفت: ۱۳ میلیون و ۹۶۱ هزار تن کالای اساسی و راهبردی به ارزش هفت میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار سال گذشته از گمرکات استان وارد کشور شده است.

بهروز قره‌بیگی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: میزان صادرات از گمرکات خوزستان در سال گذشته از نظر وزنی ۲۰ میلیون و ۲۰۱ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۷ درصد رشد و از نظر ارزشی با توجه به کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی با ۱۶ درصد کاهش همراه بوده است.

وی گفت: همچنین در سال گذشته از طریق گمرکات خوزستان ۱۶ میلیون و ۷۰۲ هزار تن به ارزش بیش از ۹ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار کالا وارد استان و کشور شد که نسبت به یک سال قبل از آن از نظر وزنی یک درصد و از نظر ارزشی پنج درصد کاهش داشته است.

تحقق ۹۷ درصدی ارزش صادرات از خوزستان

قره‌بیگی افزود: میزان هدفگذاری صادرات در بخش وزنی به طور ۱۰۰ درصد محقق شده و در حوزه ارزشی نیز ۹۷ درصد تحقق یافته است.

مدیرکل گمرک اهواز با اشاره به عمده محصولات صادراتی از استان ادامه داد: بیشترین محصولات صادراتی از استان شامل پتروشیمی از جمله پروپان، پلی اتیلن، پنتان، شمش فولادی، هیدروکربن سبک، میلگرد و محصولات کشاورزی بوده است.

وی گفت: صادرات به کشورهای چین، امارات، عراق، ترکیه، هند، کویت، افغانستان، اندونزی، پاکستان و غنا انجام شده است.

قره‌بیگی با اشاره به عمده کالاهای وارداتی از مرزهای استان به کشور تصریح کرد: ذرت دامی، دانه‌های روغنی سویا، کنجاله سویا، گندم، شکر خام، پارچه و ام دی اف خام بیشترین محصولات وارداتی از مرزهای استان در مدت یاد شده اعلام شده است.

ناظر گمرکات خوزستان اظهار کرد: کالاهای وارداتی بیشتر از کشورهای برزیل، چین، روسیه، کانادا، مالزی، امارات، ترکیه، هند و رومانی بوده است.

وی درآمد گمرکات استان در سال گذشته را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۶۸ درصدی همراه بود.

به گزارش ایرنا، خوزستان دومین استان کشور در امر واردات کالا و سومین استان در میزان صادرات است.

خوزستان به عنوان یکی از استان‌های راهبردی در تجارت ۲۵ درصد ارزآوری کشور را برعهده دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha