۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۹:۰۰
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 85442347
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

صادرات از مرز تمرچین پیرانشهر ۱۵ درصد افزایش یافت

۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۹:۰۰
کد خبر: 85442347
صادرات از مرز تمرچین پیرانشهر ۱۵ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- مدیرکل گمرک تمرچین پیرانشهر گفت: سال گذشته بیش از ۲ هزار تُن انواع کالاهای از این گمرک صادر شد که نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش ۱۵ درصدی را نشان می دهد.

علی اکبر اشرفی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یک‌هزار و ۱۰۰ تن کالا به ارزش ۴۲۰ میلیون دلار طی سال ۱۴۰۲ از گمرک تمرچین و ۴۰۰ میلیون دلار هم سایر گمرکات از این مرز جا به جا شده است.

وی اضافه کرد: در این مدت مصالح ساختمانی، فولاد، مواد شیمیایی، و صنایع غذایی بیشترین موارد صادر شده از گمرک تمرچین بوده است.

مدیرکل گمرک تمرچین پیرانشهر بیان کرد: عمده صادرات کالا از سایر گمرکات کشور و از مسیر ترانزیتی تمرچین به مقصد عراق و کشورهای حاشیه مدیترانه بوده است.

اشرفی بیان کرد: این گمرک با رویه‌های مختلفی چون کارت‌های بازرگانی به صورت تجاری، مرزنشینی، پیله‌وری و کوله‌بری با واردات ۳۰۰ هزار تنی کالا نیز نقش چشمگیری در افزایش تجارت در منطقه داشته است.

وی گفت: با توجه به فاصله زمینی بسیار کم با بازار بکر و جویای انواع کالا در اقلیم کردستان عراق از یک طرف و وجود اشتراکات مذهبی و قومی در ۲ کشور، مرز تمرچین پیرانشهر دارای آینده و چشم انداز بسیار خوبی برای توسعه مراودات اقتصادی بین ۲ کشور ایران و عراق است.

به گزارش ایرنا، مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha