۲۲ فروردین ۱۴۰۳، ۲۰:۰۰
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85441074
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بایدن: اتحاد آمریکا و ژاپن هرگز قویتر از اکنون نبوده است

نیویورک – ایرنا- جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دیدار با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید گفت: اتحاد واشنگتن و توکیو هرگز در کل تاریخ  دو کشور قوی تر از اکنون نبوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه به وقت محلی از «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن به عنوان «شریک جهانی» خود در کاخ سفید استقبال کرد.

دو کشور به دنبال نشان دادن یک همکاری قوی و رو به رشد متمرکز بر همکاری دفاعی مشترک برای بازدارندگی چین هستند.

این استقبال با یک مراسم رسمی ورود به چمن جنوبی کاخ سفید آغاز شد و پس از آن یک جلسه پشت درهای بسته، یک کنفرانس خبری مشترک برنامه ریزی شده در باغ رز کاخ سفید، یک شام دولتی و اجرای موسیقی همراه شد.

بایدن در حالی که گفتگوهای دو رهبر در دفتر وی آغاز شد، گفت: «من تاکید می کنم که اتحاد ما هرگز در کل تاریخ دو کشور قوی تر از سطح کنونی آن نبوده است.»

ژاپن به عنوان مهم‌ترین متحد آسیایی آمریکا و بزرگترین منبع سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آن توصیف می‌شود، انتظار می‌رود پس از چندین تغییر در قانون امنیتی آن در دهه گذشته، نقشی بزرگ تر و متفاوت تر ایفا کند.

بایدن از مخالفت سریع "شجاعانه" رهبر ژاپن با حمله روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ و بهبود روابط با کره جنوبی تمجید کرد. او اشاره کرد که او و کیشیدا سه‌شنبه شب در چمن‌ کاخ سفید قدم زدند و به تماشای سه درخت گیلاس ژاپنی رفتند.

بایدن گفت: «همکاری ما واقعاً یک مشارکت جهانی است. به همین دلیل، آقای نخست وزیر کیشیدا، از شما تشکر می کنم. اکنون دو کشور ما در حال ایجاد همکاری دفاعی قوی‌تر و یک منطقه هند و اقیانوسیه قوی‌تر از همیشه هستند.»

کیشیدا که پس از بایدن صحبت کرد، گفت درختان گیلاس که در نزدیکی کاخ سفید قرار دارند "نماد دوستی ژاپن و آمریکا" هستند.

او گفت: «ژاپن به عنوان یک شریک جهانی،به دوستان آمریکایی‌مان خواهد پیوست و با هم در مقابله با چالش‌های منطقه هند و اقیانوسیه و جهان پیشتاز خواهیم بود.»

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha